Connect with us

Ne işim var benim İstanbul’da dedirten anlar

Ordan Burdan

Ne işim var benim İstanbul’da dedirten anlar

”Boğazda bir bardak çay içmek, sıcak mevsimlerde adalarda bisiklete binmek, tarihi eserlerini gezmek, renkli gece hayatından faydalanmak, çılgınca alışveriş yapmak gibi sayısız seçeneğiyle.. ” diye başlayan cümleler kurmak olası, tabi yapabilene.

Ege ve Akdeniz kasabaları, eski İstanbul sakinleriyle dolup taşıyor.

Ne oluyor da bu şehir bu kadar insana bütün hayatlarını değiştirmeye karar verdiriyor. İstanbul tabi ki güzel şehir, ama tabi ki bütün bunlar olmasaydı..

Trafik

Trafiğin, birinciliği kendisinden sonra gelen hiçbir maddeye kaptırmasını beklemiyordunuz değil mi? Başka bir ülkeden İstanbul’a 3 saatte gelebilirsiniz ama havaalanından evinize aynı sürede gidebileceğinizin garantisi yok. Hele iş ile ev arasına bir köprü, iki yaka giriyorsa gününün en az 3 saatini yolda geçirmeyen var mı? Trafik içinde kalıp, ne işim var benim İstanbul’da demeyenler ya çok sabırlı ya da şu fotoğraftaki arkadaş gibi uçmayı başarmışlar.

Kalabalık

İstanbul İstiklal Caddesi

Kadıköy desen, Taksim desen, Beşiktaş desen, hatta artık Beylikdüzü bile desen kalabalıktan yürünmez hale geldi. Eskiden ismi duyulmayan semtlere şimdilerde yoğunluktan yaklaşılmıyor. Bir rivayete göre İstiklal Caddesi’nden geçen insan sayısı günde 2 milyon. Yeni aldığınız ayakkabılara da dikkat edin, her an biri basabilir.

Ev kiraları

İstanbul'da ev kiraları

Nereden çıktı şimdi yeni bir ev aramak? Nereden çıktığını bilemeyiz ama ne kadar zor olduğunu söyleyebiliriz. Emlakçı olmaz ev sahibi lütfen diyorsanız, size kolay gelsin. Zaten emlakçıdan bulacağınız evler de fiyat-performans açısından nerelerde olacak kim bilir. Ya çok da düşük olmayan rakamlara yerin iki kat altında rutubet içinde oturacaksınız, ya şehrin dışında yine çok düşük olmayan rakamlara ev kiralayacaksınız ya da şu arkadaşa komşu olacaksınız. Her üç durumun da bir avantajı var sonuçta. Düşünün ki zeminin zemini bir ev kiraladınız, şehrin altı tarihi eser kaynıyor, şansınız bol olsun. Çadır alıp iş yerinize yakın bir parkta hafta içi konaklayabilir, sporcu ve atletik ruhunuzu arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Her sabah gezen tavuk yumurtası ile beslenmenin keyfine kim ne diyebilir?

Toplu taşıma

istanbulda toplu taşıma

Toplu falan taşımıyorlar, itiraf edin artık. İstanbul’da topluca bir yerden bir yere gitmenin en açık tanımı toplu işkence. Metrobüslerde hepimiz usta yogi olduk, tek rakibimiz Hintliler. Bu yazıyı okurken dolu olduğu için kaçıncı otobüsün sizi almadığını saydınız mı? Metro kapısına yapışık halde seyahat ederken, durakta bekleyip o vagona binemeyenlerin acı dolu bakışlarını gördünüz mü? Koşarak kaçın, başka şansınız da yok zaten. Gitmek için bile toplu taşıma kullanamazsınız. İstanbul’dan kaçanlardan duyduğumuz kadarıyla, il sınırını geçince insanın içine bir huzur doluyormuş, hepsi çocuklar gibi şenmiş.

Kış

Islak kedi

Yağmur yağar ıslanırsın, vay anam… Islanmak ne kelime alt yapı yetersizliğinden açık olimpik havuzda yaşıyorsunuz, fena mı? Ne kar mı o? Bu demek oluyor ki, iş çıkışı eve gidebilmeniz artık mucizelere kaldı. Taksiler durmaz, otobüsler dolu, metrolar su içinde. Şu kocaman şemsiye gözünüze girmek üzere. Etrafınıza bakın, siz de diğer insanlar gibi şu sevimli kedi kadar sevimlisiniz. Korkmayın altı üstü beş altı ay, ömür geçiyor, bu da geçer.

Nereye gitti bu yeşil alanlar?

istanbul ormanları

Gökdelen, AVM, yol, toplu konut ya da tek başına konut yapmaya gitti tabi ki. Siz ne zannetmiştiniz? Ağaçlar da İstanbul’u terk etti. Bundan sonra azıcık oksijen soluyabilmek için, gitmeseniz de görmeseniz de sizin olan köy aklınıza geldi bir anda değil mi?

Pahalılık

çilek

Şehir şehir değil, ant içmiş herkesi vejetaryen yapacağım diye de, sebze meyve de o kadar ucuz değil ki. Et ve et ürünleri çok uzakta. Fotoğraftaki çileği yanlış anlamayın, yarım kilosu o kadar. Altta küçük satırlarda bir kilo fiyatı da yazıyor zaten. Pazar tezgahında bankacılık sözleşmesi mantığı, okumayan yanıyor. Unutun siz o çok sevdiğiniz çilekli pastayı. Çözüm ise evinizin bir odasını seraya çevirmekten geçiyor. Nasıl da atlamışız, zaten bir oda evde yaşıyordunuz(!)

Karikatür; Erdil Yaşaroğlu

İstanbul’da yaşayanlara bonus olarak Grup Vitamin’den gelsin:

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

More in Ordan Burdan

To Top