Connect with us

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali Sona Erdi

Neler Oluyor

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali Sona Erdi

Bu yıl ilk kez düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, 19 Ocak Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen ödül töreni ve kapanış konseriyle sona erdi.

Festival kapsamında düzenlenen Solo Arp Yarışmaları ve Oda Müziği Yarışması’nın kazananları gecede ödüllerini festivalin sanat yönetmeni, uluslararası arp sanatçısı Florence Sitruk’un elinden aldılar. Almanya Başkonsolos Vekili Stefan Graf, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin de katılımlarıyla gerçekleşen ve müzikseverlerin de yoğun ilgi gösterdiği gecede hem kazananlar hem de jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçılar performans sergilediler.

2009 yılında elim bir uçak kazasında hayatını kaybeden dünyaca ünlü arp sanatçısı Ceren Necipoğlu’nun anısına düzenlenen Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, sanatçının ablası A. İmre Tüylü’nün önderliğinde, “Sanat ve müzik aşkı, gençlerle yol bulsun!” sloganıyla bu yıl ilk kez 15 – 19 Ocak 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti.

Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali, 19 Ocak Pazar akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen ödül töreni ve kapanış konseriyle sona erdi. Festivalin tam da Ceren Necipoğlu’nun arzu ettiği gibi memleketinde, çok kıymetli jüri üyelerinin ve dünyanın pek çok ülkesinden müzisyenlerin katılımıyla  gerçekleşmesinden duyduğu sevinci dile getiren A.İmre Tüylü “Bizlerin en önemli hedefi gelecek yıllarda festivalimizin devamlılığını sağlayabilmek” dedi.

Festival kapsamında, farklı ülkelerden sanatçıların katılımıyla düzenlenen Solo Arp ve Oda Müziği Yarışmaları’nın kazananları ödüllerini, festivalin sanat yönetmeni, uluslararası arp sanatçısı Florence Sitruk’un elinden aldı. İki farklı yaş kategorisinde düzenlenen Solo Arp Yarışmaları’nın Young Hope (12 – 16 yaş) kategorisinde Giedra Julija Tutkute birinci olurken Bahar Zeynep Aşçı ile Ada Canata ikinciliği paylaştı. Young Artist (17 – 21 yaş) kategorisinde birinci seçilmezken, Nükhet Bektaş ikinci, Emircan Kurt üçüncü oldu. Arp bulunma zorunluluğu olmayan Oda Müziği Yarışması’nın Ceren Necipoğlu Özel Ödülü’nü Granados Trio alırken ikinciliği Duo XCIV ile Duo Inspiration paylaştı. Jüri Onur Ödülü’nü ise Animus Trio aldı. Ödül töreninin ardından hem kazananlar hem de jüriyi oluşturan dünyaca ünlü sanatçılar performans sergilediler.

Festivalin sanat yönetmeni, uluslararası arp sanatçısı Florence Sitruk’un Almanya Başkonsolosluğu’nda verdiği açılış konseriyle başlayan festivalde; jüri başkanı Marielle Nordmann ve Eleanor Turner’ın verdiği ustalık sınıfları, söyleşi ve dinleti etkinlikleri ile arp sanatçılarına yönelik bir çalıştay da düzenlendi. Saffet Emre Tonguç ise Ayasofya Müzesi’nde, “Müzede Bir Gece” başlıklı etkinliğini, Ceren Necipoğlu İstanbul Uluslararası Arp Festivali’nin jüri üyeleri ve yarışmacılarına özel olarak gerçekleştirdi. Festival kapsamında ayrıca, Ceren Necipoğlu Doğum Günü Özel Konseri de düzenlendi.

FESTİVAL HAKKINDA

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi ve Arp Sanat Dalı Başkanı, dünyaca ünlü arp sanatçısı ve pedagog Ceren Necipoğlu; Brezilya’nın Rio de Janerio şehrinde verdiği konserden dönerken, 1 Haziran 2009’da Air France Havayolları’na ait uçağın Atlas Okyanusu’na düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti. Sanatçının anısına düzenlenen festival, ömrünü arp sanatına adayan Ceren Necipoğlu’nun “paylaşarak öğrenme” misyonunu yaygınlaştırmayı, katılan tüm gençlerin yeni ufuklar keşfetmesine yardımcı olmayı ve Türkiye’de arp sanatının gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Festival komitesinin başkanı A. İmre Tüylü, gelecek yıllarda festivalin devamlılığını sağlayarak İstanbul’un kültür sanat hayatına katkıda bulunmayı ve maddi gücü yeterli olmayan genç nesillerin sanatsal eğitimine imkan vermeyi de amaçladıklarını dile getiriyor.

Festivalin organizasyon komitesi uluslararası arp sanatçısı, ABD Indiana Üniversitesi Arp Bölümü Eş Başkanı Florence Sitruk; piyano sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Piyano Ana Sanat Dalı Başkanı Doç. Lilian Tonella Tüzün; arp sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Arp Sanat Dalı Öğretim Elemanı Gözde Ece Yavaş ve Necipoğlu’nun ablası A. İmre Tüylü’den oluşuyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top