Connect with us

Dijital Topuklar’18 Gerçekleşti

Neler Oluyor

Dijital Topuklar’18 Gerçekleşti

Dijital dünyanın aktif kullanıcıları dijital kadınlar Türkiye’nin ilk ve tek dijital kadın zirvesi için tekrar bir araya geldiler ve #tutkunubul konseptiyle hazırlanan içeriklerle buluşan katılımcılar alanında uzman kişilerin katıldığı panellerle dopdolu bir gün geçirdiler.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Dijital Topuklar; yine bir solukta izlenilen, daha önce konuşulmamış konuları ele alan panelleriyle katılımcılara ilham verdi. Herkesin merakla izlediği oturumlarda eğitimci yazar Müjdat Ataman, gazeteci etki lideri Rahşan Gülşan, makyaj sanatçısı Melis İlkkılıç, sanatçı Arzum Onan, oyuncu Bülent Şakrak, KONDA araştırma şirketi genel müdürü Bekir Ağırdır, sanatçı ve insan hakları savunucusu Ayta Sözeri ve daha birçok tanınmış isim ise dijital dünyanın dönüşümünden ilham veren girişimlere birçok konuyu konuşmak üzere katılımcılarla bir araya geldi. Cif, Elenatal, Redoxon, TEB Kadın Bankacılığı ve Teknosa gibi markalar ise zirvenin destekçileri arasında yer aldı.

Üç yıldan bu yana aynı özveriyle Dijital Topuklar’ı hayata geçiren içerik üreticileri Elif Doğanve Perihan Gürer’in açılış konuşmasıyla başlayan zirvede “Dijital dünyaya doğanları anlamak”, “Sosyal girişimcilik”, “Tutku ile harekete geçmek”, “ Toplumsal cinsiyet eşitliği” gibi konuların daha önce konuşulmamış yönlerine dikkat çeken içerikler paylaşıldı.

Etkinlikten Kısa Kısa…

  • Etki Lideri Aslı Kızmaz’ın sunuculuğunu üstlendiği zirve, Derya Divrikli Gülmoderatörlüğündeki “Mini Panel” ile başladı. “Dijital Doğanları Anlamak” isimli mini panelde 8-18 yaş arası çocuklar dijital ve teknoloji deneyimleri sırasında aileleri ile ilişkilerini anlatırken, Kuşak Araştırmacısı Evrim Kuran, artık çocuklara bir şey öğretmek değil birlikte öğrenmek gerektiğini vurguladı ve “hayat düşünceyi değil hareketi alkışlar” sözleriyle herkesi harekete geçmeye davet etti.
  • Ardından “Bir Erkeğin Değişen Rolü” konuşmasıyla Serdar Kuzuloğlu sahnede yerini aldı. Kuzuloğlu, erkeklerin duygusal olarak sıkışmışlıklarını ve erkeklerden beklenen rollerin oluşturduğu baskıyı, çarpıcı, düşündüren ve bir o kadar da eğlenceli sunumuyla anlattı.
  • “Dijital İletişimde Etik” konusunun konuşulduğu Adab-ı Muaşeret panelinde sosyal medyadaki yeni iletişim kuralları tartışılırken, İletişim Danışmanları Derneği’nin hazırladığı Dijitalde Etik İletişim Kılavuzu masaya yatırıldı.
  • 2018 Avrupa Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Sümeyye Boyacı vazgeçmeme hikayesini ve başarıya giden yolda yaşadıklarını paylaştı.
  • Kurtlarla Koşan Kadınlar yazarı Clarissa P. Estes ile deneyimlerini paylaşan Esra Sert ve Damla Çeliktaban, Estes’in “dünyada tek bir yalnız ruh kalmayana kadar çalışacağım” dediğini anlatırken, Ayta Sözeri kendi hikayesini de anlattığı seyircilerle gerçekleşen sohbetinde ‘Nasıl başardınız?’ sorusuna “Yalnız değildim ve ben de onları yalnız bırakmayacağım” yanıtını verdi.

Bu sene farklı ve kolektif bir sinerji, dayanışma, çaba ve içtenlikle #tutkunubul diyerek herkese seslenen Dijital Topuklar üçüncü yılında; kadınların ihtiyacı olan ama sıkça konuşulmayan konuları, kapsamlı, acı-tatlı, keyifli, odaklı ve şefkatli bir bakış açısı ile “insanca” ve “kadınca” ortaya koydu.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top