Connect with us

Ferdi Özbeğen Mezarı Başında Anıldı

Ordan Burdan

Ferdi Özbeğen Mezarı Başında Anıldı

Tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) bağışlayan, Türk müziğinin duayen ismi, en sevilen şarkıların güçlü yorumcusu Ferdi Özbeğen 6.ölüm yıldönümünde Ulus Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Törene, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Vakıf yöneticileri, sevenleri ve sanatçının bursuyla eğitim gören öğrenciler katıldı.

Türkiye’nin kalkınma yolunun eğitimden geçtiğine inanarak, başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerin eğitim hayatlarına umut olmak amacıyla tüm malvarlığını TEV’e bağışlayan Ferdi Özbeğen 6. Ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı. 1963’te başlayıp bir ömür süren müzik yolculuğunda; güçlü yorumuyla Türk Halkının beğenisine mazhar olarak geniş hayran kitlesine ulaşan Özbeğen’in anma törenine başta ünlü sanatçının tüm mal varlığını bağışladığı TEV yöneticileri ve Özbeğen adına oluşturulan burs fonundan okutulan bursiyerler ile sevenleri katıldı.

Ferdi Özbeğen’i anma törenine katılan TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, Özbeğen’in ilham veren sanatçı kimliğine dikkat çekerek, “Malumunuz Türk Eğitim Vakfı 52. yaşında, şimdiye kadar 2.000’e yakın yurt dışı bursu, 250.000’e yakın yurt içi bursu verdi. Bunu da hep kıymetli bağışçıları sayesinde yaptı. Bugün o önemli isimlerden biri olan, çağa ismini yazdırmış değerli müzisyen Ferdi Özbeğen’in 6. Ölüm yıldönümünde o’nu anmak için bir aradayız. Ferdi Özbeğen hep bir adım önde olmaya gayret etmişti. Bir adım önde olduğu müzik bilgisiyle, müzikle keyfi birbirine geçirip ve halka mal etmesiyle ve güzel Türkçesiyle hep önde olan, hep ilham veren bir sanatçı olmuştu. Kıymetli sanatçımız, 2008 yılında Türk eğitim Vakfı’na vasiyet bağışını yaptı. Vefatıyla birlikte hukuki işlemler tamamlandıktan sonra Ferdi Özbeğen Fonu kuruldu. Böylelikle, Vakfımız içinde aslında Ferdi Özbeğen adına küçük bir vakıf kuruldu. TEV’e emanet ettiği varlıkların gelirleriyle şu anda öğrenci okutuluyor. 2018-2019 eğitim döneminde 15 öğrencimiz bu fondan eğitim alıyor.Kıymetli sanatçımızın Vakfımıza emanet ettiği nakit ve gayri nakit varlıklar dışında kıymetli bir şey daha vardı o da beyaz piyanosuydu… Beyaz piyanosu şu anda üstün potansiyelli çocuklarımızın öğrenim gördüğü lisemiz, TEVİTÖL’ün sanat merkezinde. Öğrencilerin çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiği 500 kişilik salonun sahnesinde Ferdi Özbeğen’in parçaları da icra ediliyor. Ferdi Özbeğen’in ismi ve yaptıkları uzun yıllar yaşayacak. Özbeğen’in şarkıları ile ilgili değindiği önemli bir mesajı var. ‘’Benim şarkılarımda umutsuzluk yok. Hep bir yerinde umut vardır’’ demiş. Bundan sonra da Ferdi Özbeğen’i anarken hep o vermek istedi umut mesajı ile anacağız. Zor günlerimizde hep bir Ferdi Özbeğen şarkısıyla aradığımız ışığı ümit ediyorum bulacağız. Mekanı cennet olsun, toprağı bol olsun. Umarım o da bugün bizi görüyordur.’’dedi.

Osman Tan Erkır: “Ferdi Özbeğen’i istemeden kırdığım için çok üzüldüm”

Anma töreninde konuşma yapan bir başka isim ise TV programcısı ve sunucu Osman Tan Erkır’dı. Erkır, törende Ferdi Özbeğen ile ilgili bir anısını paylaştı: “2008 – 2009 Popstar Alaturka döneminde bana bir telefon geldi. Arayan kişi Özbeğen’di ve sesini duyunca çok heyecanlandım. ‘Ben sana küstüm’ dedi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Neden, ne oldu diye sorduğumda neden küstüğünü öğrendim. Program sırasında sanatçıların resimleri arkada dönüyordu ve biz hata yaparak Ferdi Bey’in fotoğrafını koymayı atlamışız. Bunu duyunca çok üzüldüm ve kendisini programa davet ettim. Çok zarif bir insandı. Programa piyanosunu getirdik ve özel bir Ferdi Özbeğen gecesi yaptık ve o gecenin büyüsünü size kelimelerle anlatamam. Seyirciler ayakta alkışladılar, defalarca yeniden dinlemek istediler. Benim için unutulmaz bir gece oldu. Onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kendisini saygı ve sevgiyle anıyorum. Türk Eğitim Vakfı’na O’nun anılarını yaşattığı ve koruduğu için ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.

Özbeğen’in hayatını yazan gazeteci ve aynı zamanda dostu Ali Rıza Türker neden Özbeğen’in hayatını yazdığını şu sözlerle anlattı: “Çok özel bir insan, bir dosttu. Çıraklıktan kalfalığa, kalfalıktan starlığa uzanan Müzik yolculuğunun her kademesinde çok başarılı oldu. Her şeyden önce insan olmayı bilmişti, bu beni çok etkiledi. Parlak günlerinin yanı sıra acılı günleri de oldu. Mizahtan hiç kopmadı. Gülmesini, güldürmesini bildi. En önemlisi umudunu hep korudu. Onunla ilgili söylenecek çok şey var ama ben yazmayı tercih ettim. Mekanı cennet olsun. Türk Eğitim Vakfı’na ayrıca teşekkür ediyorum, adına destek olduğu öğrencilerine başarılar diliyorum”

Ferdi Özbeğen’in bağışları TEV çatısı altında burs alan gençlerin eğitimine umut olmaya devam edecek.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top