Connect with us

UNIQ Expo’da Çarkların Dönüşü Hızlanıyor!

Kültür & Sanat

UNIQ Expo’da Çarkların Dönüşü Hızlanıyor!

Zamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesiyle modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı’nın 26 yıl başmühendisliğini yapan, Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri’nin olağanüstü makineleri Uniq Expo’da! Bu olağanüstü makineler, 15 yıllık titiz bir çalışmayla 800 yıl aradan sonra yeniden canlanıyor. Orta Çağ’ın en büyük dâhisi kabul edilen Cezeri’nin makineleriyle geçmiş, bugün ve gelecek arasında sıra dışı bir yolculuğa hazır olun.

Dünyanın ilk insansı robotları, şifresi Enigma’dan bile güçlü kilitler, bugün hâlâ kullandığımız 4 zamanlı dişli mekanizmalar, zamanı hassas şekilde ölçen saatler ve krank mili… Mühendisliği sanatla, bilimi hayatla buluşturan Cezeri’den öğreneceğimiz pek çok şey var.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri

Merkezine Cezeri’yi yerleştirerek mekanik tarihinin görkemli hikayesini ilham verici bir şekilde sunacak “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, 15 Şubat’ta UNIQ Expo’da kapılarını açıyor. Sergi. 15 yıl boyunca üzerinde büyük bir titizlikle çalışılan Cezeri’nin kendi kitabı Kitab-ül Hiyel’indeki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinalarını karşımıza çıkarıyor. Böylece, adeta bir bilim tarihi arkeolojisi sayılabilecek yapısıyla dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor. Sergi, 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veriyor. 7’den 77’ye herkese ilham kaynağı olmaya hazır.

“Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”nde Cezeri’nin olağanüstü makineleri ve Türk-İslam sanatının estetik ve tarihi unsurları sergide sizlerle buluşuyor. Ayrıca, Antik Çin, Mısır, Yunan ve çağdaş Batı medeniyetlerinin bilim adamları da mekanik tarihinden çeşitli örneklerle karşımıza çıkacak. “Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi”, bilimden sanata, tarihten mekaniğe ait birçok etkileşimli öğe ile ziyaretçileri bilgilendirerek sıra dışı bir sergi deneyimi sunuyor. Sergi 15 Haziran’a kadar devam edecek.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top