Connect with us

Yeni Trend: Online dizi izleme platformları

Neler Oluyor

Yeni Trend: Online dizi izleme platformları

Netflix’in Türkiye pazarına girmesiyle beraber Doğan Yayın Grubu da BluTV’yi piyasaya sürerek rekabete yeni bir renk katmıştı. Netflix ile BluTV ücretli hizmet vermeye devam ederken bir de Doğuş Grubu’nun PuhuTV’si sektöre “Fi” isimli iddialı bir dizi ile ücretsiz hizmet vaadi ile giriş yapınca dizi severlerin iştahları iyiden iyiye kabarmıştı.

Peki, hayatımıza çok yakın zamanda giren bu online dizi izleme platformlarını neden tercih etmeliyiz, bu platformlar bizlere ne gibi avantajlar sunuyor?

“Kaldığın Yerden Devam Et” Özelliği

“Hangi dizinin kaçıncı bölümünde kaldım” derdine son. BluTV, PuhuTV, Netflix gibi platformlar sayesinde hangi dizinin kaçıncı bölümünde kaldığın, hangi bölümü kaç dakika izleyip yarıda kestiğin platforma bir sonraki girişinde karşına çıkıyor.

Son Zamanların En Kaliteli Yerli Dizilerinden “Masum”

BluTV, Netflix kadar geniş bir arşive sahip olmasa d öyle bir projeyle piyasaya girdi ki kaliteli Türk dizilerine hasret kalmış milyonlarca seyircinin takdirini toplamayı başardı. Haluk Bilginer, Ali Atay, Nur Sürer, Okan Yalabık, Serkan Keskin, Mehmet Özgür gibi birbirinden başarılı isimleri kadrosunda toplayan Masum, heyecan dolu hikayesi ve başarılı kurgusuyla online dizi pazarına insanların hızlıca alışmasına ön ayak oldu.

Reklamsız Tek Parça Dizi İzleme Keyfi

Kanalların resmi siteleri bile dizilerin bölümlerini parça parça ve reklamlı olarak yüklerken BluTV ve Netflix’te tüm dizileri reklamsız ve tek parça olarak izleyebiliyorsunuz. Bu sayede 90 dakikalık bir dizi için 135 dakika zaman harcamanıza gerek kalmıyor. PuhuTV ise ücretsiz bir platform olduğu için tek parça yayınladığı dizilerin arasına reklam koyabiliyor. Fakat seneler önce final yapmış dizileri kaliteli bir şekilde izlemek için bu platformlar son derece cazip görünüyor.

Aynı Anda Birden Fazla Yeni Bölüm Yüklenebiliyor

Geleneksel televizyonculuk anlayışında her hafta aynı diziye ait sadece bir yeni bölüm yayınlanırken online dizi sektöründe bu iş çok farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Netflix’te yeni sezona ait tüm bölümler aynı anda yüklenirken BluTV ve PuhuTV’de ikişer, üçer yeni bölüm aynı anda yükleniyor. Masum, ikişerli yeni bölümler halinde yayınlanmış Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür, Berrak Tüzünataç’lı Fi ise aynı anda ilk üç bölümü birden yayınlanarak seyirciye merhaba demişti.

Sansür Endişesi Yok

Netflix’te yabancı dizileri sansürsüz bir şekilde izlemeye alışmışken geleneksel televizyonculuktaki sansür endişesinin ne zaman sona ereceğini merak eder olmuştuk. Bazı dizilerin “bipsiz” versiyonları yavaş yavaş televizyon kanalları tarafından yayınlanmaya başlamıştı ki Fi dizisi cesur sevişme sahneleri ile sansür endişesinden tamamen uzak bir platformda yayınlandığını hepimize ispatladı.

Televizyonda İzleyemeyeceğiniz Türlere Ulaşabilirsiniz

Türk televizyonlarında yerli korku dizisi formatında herhangi bir yapıma rastlamak oldukça güçken BluTV’nin ikinci dizisi olan Sahipli, seyirciyi korkuya doymaya davet etti. 10 bölüm süren dizi, yerli dizi sektörünün yeni türlere yönelmesi konusunda daha cesur adımlar atmasını teşvik edecek gibi görünüyor.

Birbirinden Orijinal Belgesellere Ulaşma Şansı

Televizyonda artık yüzlerce kez yayınlanmış belgesellerden bıktıysanız BluTV ve Netflix gibi platformlar başarılı belgesel seriler ile bu bıkkınlığınıza ilaç gibi gelecek. BluTV’nin yeni belgesel dizisi “Çalınmış Hayatlar” da bu konuda bir öncü olacak gibi görünüyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top