Connect with us

Telefon Bağımlılığımıza Işık Tutan Bir Eser

Öne Çıkanlar

Telefon Bağımlılığımıza Işık Tutan Bir Eser

Telefonlarımızla ne kadar zaman geçiriyoruz?

Bugünlerde zamanımızın çoğunu akıllı telefonlarda, gönderileri kontrol ederek, video izleyerek, maillere cevap vererek ya da oyun oynayarak geçirdiğimiz aşikar. Üstelik akıllı telefonlarla geçirdiğimiz zaman birbirimize ayırdığımız zamandan daha fazla.

Teknolojiye olan bağımlılığımız gün geçtikçe artıyor.

Hal böyle olunca Britanyalı heykeltıraş sanatçıları Gali May Lucas, partneri Karoline Hinz ile birlikte telefon bağımlılığını eleştiren heykeller tasarladı.

İnsan figüründe olan bu heykeller bankta oturarak ve kendi aralarında iletişim kurmak yerine telefonlarıyla oyalanarak vakit geçiriyor. Yabancı gelmedi değil mi? 

Heykeller Amsterdam’daki, 2012’den beri Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri olan Işık Festivali’nde sergilendi.

Kış aylarında, dünyanın farklı yerlerinden sanatçılar, Işık Festivali’ne katılmak için tasarladıkları benzersiz eserler ile Amsterdam’da yer alıyorlar.

Gali May Lucas ve heykeltıraş sanatçısı Karoline Hinz gösteride birlikte yer aldılar. Karoline Hinz, insan figüründe, telefonlarına odaklanan ve yüzlerinde hafif bir ışık yansıması olan bir sürü heykel tasarladı.

Sanatçılar esas amaçlarının, herkesin kendisini özdeşleştirebileceği eserler ortaya koymak olduğunu dile getirdiler. Bu yol ile izleyicilerin kendilerini sorgulamak için fırsat bulacaklarını düşünüyorlar.

Karoline Hinz : ‘’İş yerine doğru bisiklet sürerken, telefonlarının saçtığı ışıkta kaybolmuş olan birçok insan görüyorum. Bazıları bankta oturuyor, bazıları tramvay bekliyor, bazıları ise restorantta, hepsi telefonlarına bakıyor, kimse yanındakilerle iletişim halinde değil.’’

Heykeller Avrupa’nın en büyük festivallerinden biri olan Işık Festivali’nde sergilenmeye devam ediyor. Görenlerin büyük ilgisini çeken Işık Heykelleri, Amsterdam’da kış boyunca, Işık Festivalin’de gösterime sunulmasının devam etmesi bekleniyor.

Eğer bu kış Amsterdam’a giderseniz, görmeniz gerekenler arasında ilk sıralara yerleşebilecek bu Işık Heykellerini şiddetle öneriyoruz.

Sizler telefon bağımlılığı ve heykeller hakkında neler düşünüyorsunuz?

Yorumlarınızı bekliyoruz. 

Kaynak: http://bit.ly/2Sd7YWh

                                                                

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top