Connect with us

Futbol maçları artık 100 dakika!

Neler Oluyor

Futbol maçları artık 100 dakika!

Maçlar Artık 100 Dakika

‘’Futbol artık büyük bir endüstri’’ lafını hepimiz artık uzun süredir duyuyor ve dillendiriyoruz.

Her endüstride olduğu gibi hatayı en düşük seviyeye çekmek, ve hatta ‘sıfır hata’ ile ilerlemek yatırımcıların önceliği… Futbolun uluslararası arenadaki sahibi FIFA’nın da hakem hatalarını minimize etmek adına devreye soktuğu VAR (Video Assistant Referee) sistemi de bu yöndeki adımlardan biri.

VAR sitemi ile hakem tartışmalı bir karar verdiğinde, maçı çeşitli kamera çekimlerinden ekranda izleyen asistan hakemin uyarısıyla, pozisyonu, saha kenarındaki monitörden izleyerek kararını gözden geçiriyor, yanlış bir karar verdiyse kararını revize ediyor. Batı’nın iyi yanlarını almayı kendine ödev edinmiş necip milletimize yakışır bir şekilde Futbol Federasyonumuz bu sezon hızlıca VAR sistemini devreye aldı. VAR sistemi tüm dünyada tartışmaları azaltırken bizde tersine daha da tartışılır bir hal aldı. Kararların doğruluğu ve yanlışlığını uzmanlarına bırakarak hayatımıza VAR ile birlikte giren başka bir konuya dikkatinizi çekmek isteriz.

VAR Sistemi Nasıl Etkiledi?

VAR sistemi ile artık maçlar 90 dakika değil! Hakemlerimizin neredeyse her pozisyonda VAR sistemine başvurması sonucu ekran başında ve stadyumlarda geçirdiğimiz süre arttı. Bu hafta itibari ile ligimizde oynanan hiçbir maç 100 dakikanın altında bir sürede bitmedi. Maç süreleri uzadıkça eşini ihmal eden erkekler, ödevini aksatan öğrenciler, TV’ye reklam veren firmalar, konunun bir an önce sonuca bağlanması için çaresizce beklerken büyük bir ihtimalle kendilerine, ‘’Eski sistem daha mı iyiydi? sorusunu soruyorlardır. Artık VAR sistemi hayatımıza girdiğine göre bu konuda size verebileceğimiz bitutam fikir, maç sonrası planlarınızı 90 dakika üzerinden yapmamanız!

Continue Reading

More in Neler Oluyor

To Top