Connect with us

Bu Çocuklar Ne Oynuyor Diye Merak Ediyorsanız; E-spora Giriş

Neler Oluyor

Bu Çocuklar Ne Oynuyor Diye Merak Ediyorsanız; E-spora Giriş

Son dönemin popüler online oyunlarından biri olan e-spor, teknolojinin gelişimi ile hayatımıza giren yeniliklerden biri. Herkes tarafından merak edilen, oynayanların bir daha vazgeçemediği e-spor sadece internet bağlantısı ile tüm dünyada oynanabilen dijital bir spor türü. Temeli online oyunlar üzerine kurulu olan e-spor üzerinden ulusal ve uluslararası yarışlar yapılabildiği gibi büyük spor organizasyonları da düzenlenebilir.

E-spor Nasıl Ortaya Çıktı?

70’li ve 80’li yıllarda atari ve konsollu oyunları ile ilk temelleri atılan e-spor daha sonra teknolojinin de gelişmesi ile birlikte playstationlar ile desteklendi. Ardından daha heyecanlı ve rekabete dayalı bir ortamın tüm dünya üzerinde online bir şekilde oynanabilmesi için e-spor fikri ortaya atıldı. Evlerde kişisel bilgisayar sayısının artması,  internetin yaygınlaşması gibi faktörler de e-spor kavramının kısa sürede tüm dünyaya yayılmasına yardımcı oldu.

E-spor Nasıl Oynanır?

E-spor temelde bir spor türü olmakla birlikte, gerçek sporlardan tek farkı online olarak bilgisayar üzerinden oynanıyor olması. Ancak buna rağmen diğer sporlarda olduğu gibi oynanabilmesi için zeka, tecrübe, efor ve pratiklik istiyor. E-spor oyunlarında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından lisanslanan sporcular profesyonel sporcu olarak adlandırılıyor. Ardından bu oyuncular spor müsabakalarında yarışarak kazanılan oyunlardan gelir elde ediliyor. Rekabetçi ve heyecanlı bir spor platformu oluşturan e-spor’da ödüller havuzunun 20 milyon dolara kadar yükseldiği bilinen detaylar arasında. Özellikle Amerika ve Avrupa’da da büyük spor kulüplerinin e-spor’a yaptıkları yatırımlar, platformun daha da büyümesini, birçok insan için bir istihdam kaynağı olmasını sağladı.

Hangi Kulüplerin E-spor Takımı Var?

Güney Kore’de resmi bir spor dalı olarak kabul edilen e-spor’da Schalke 04, Manchester City, Sporting Lisbon, Paris Saint Germen gibi önemli kulüplerin takımları bulabilirsiniz. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray ‘ın da platforma dahil olması ile birlikte ülkemizde de popülerlik kazanan e-spor sadece futbol takımlarını içermiyor. NBA ‘dan Boston Celtics, Dallas Mavericks, Golden State Warrios olmak üzere 17 takımın yer aldığı e-spor platformunun en popüler oyunları ise League of Legends, Fifa, Hearthstone, Overwatch, Dota 2 ve Counter Strike: Global Offensive gibi oyunlar.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top