Connect with us

Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Bizden Söylemesi

Doğalgaz Faturasını Düşürmenin Yolları

Kış aylarına yaklaştığımız günlerde aşırı soğuklar etkisini hissettirmeye başlıyor. Ancak gözümüzü korkutan şey kara kışın gelmesi değil, beraberinde kabaracak olan doğal gaz faturası.

Ülkemizde yapılan yeni projeler ile 2018 yılına kadar doğal gaz kullanılmayan ev kalmayacak. Doğal gazın temiz ve güvenilir bir yakıt olması yönüyle kullanımı desteklense de, her yıl zamlanan doğal gaz birim ücreti asgari ücretle geçinen vatandaşı pek sevindirmiyor.

Kış mevsiminde her ay neredeyse bir maaşımızı yatırdığımız doğalgaz faturasını düşürmenin yolları elbette var.

Isı Pay Ölçer – Isı sayacı sistemi kullanılmalı

Isı pay ölçer ve ısı sayacı gibi sistemler birçok konutta kullanılıyor. Bu sistemler her dairenin ne kadar doğal gaz tükettiğini ölçerek, doğal gaz faturasını tüketime göre pay ediyor. Kişiler bu sistem sayesinde aylık ne kadar doğal gaz tükettiğini ve bu tüketimin de ne kadar fiyata tekabül ettiğini öğrenebiliyor. Merkezi ısıtma sistemi bulunan apartmanlarda doğal gazın seviyesi kişilerin elinde değildir. Orta kattaki daireler sıcaktan bunalırken üst katlar soğuktan donuyor.

Bu sistem ile hem ısınma sorunu ortadan kalkıyor, hem de fazla veya eksik ücret ödeme durumunda yaşanan haksızlığın da önüne geçiliyor. Isı-pay ölçer sistemi kullanan dairelerin ayda %15-45 arasında tasarruf yaptığı ortaya kondu. Bu oran evin yılda 350-600 TL arası faturadan tasarruf etmesi anlamına geliyor. Ayrıca apartmanların bu sistemi kullanması dahilinde gaz tüketimi %25 oranında düşüyor.

Camlara yalıtım yapın

Kış aylarında ısı kayıpları en çok pencere, kapı ve duvarlardan yaşanır. Pencereler ise ısı kayıplarının yaşanmasında en sorunlu kısım. Pencerelerin PVC yapıda olmasına özen gösterin. Ayrıca çift cam uygulaması ile ısı kaybını engelleyebilirsiniz. Çok pratik biçimde pencerelere cam filmi uygulayarak, ısı geçişini de engelleyip daha az doğal gaz kullanırsınız. Seramik cam filmleri %99 oranında yalıtım sağlaması yönü ile tercih sebebidir. Camların yalıtımının doğal gaz faturasını önemli ölçüde düşürmesi beklenir.

Mantolama yapmayı es geçmeyin.

Evin duvarları ısının kayıp yaşandığı yerlerden biridir. Üstelik evin büyük bir kısmının dışa temas eden duvarla kaplı olması sebebiyle, bu ısı kaybı artış gösterir. Kuzey cephesinde bir ev sahibiyseniz, kışın rüzgarın ve vurmayan güneşin de azizliğine uğrayarak yüksek doğal gaz faturasının kurbanı olabilirsiniz.

2017 yılından beri evler için zorunla hale getirilen dış cephe mantolama, duvarlardan kaynaklı ısı kaybının önüne geçiyor. Çok pahalı olmayan izolasyon malzemeleri ile dış cepheyi mantolayarak doğal gaz faturasından tasarruf edebilirsiniz.

Oda Termostatı – Termostatik radyatör vanası kullanın

Odalara takılan termostatlar ile ısı değişimleri takip ediliyor. Termostatik radyatör vanaları ise ısı değişimine göre doğal gaz seviyesini dengeliyor. Bu iki alet sayesinde ısı değişimlerine göre, özellikle geceleri sizin müdahale etmediğiniz doğal gaz seviyesini kendisi ayarlıyor. Bu sayede enerjiden büyük tasarruf edebilirsiniz.


Açık renkte yalıtıcı boya kullanın

Açık renkler ısıyı daha az yalıtıcı hale getirir. Bu yüzden ev duvarlarında ve düz çatılarda mutlaka açık renkli boyalar kullanmaya özen gösterin. Bu tür boyaların yansıtma özelliği yüksektir. Bu yüzden iç mekanlardaki aydınlatma donanımlarının daha az kullanılmasını sağlar. Bu sayede enerjiden tasarruf edilir. Açık renkli yalıtıcı boya uygulayan binalarda %25 oranında enerji tasarrufu sağlanıyor.

Radyatörleri izole edin

Evlerde ısı kaybını azaltmak için radyatörleri izole etmek gerekir. Radyatörlerin arkasına, yani duvar ile arasına yalıtım levhaları yerleştirin. Bu malzeme ısı geçişini engelleyeceği için büyük tasarruf etmenizi sağlayacak. Yine radyatörlerin önünü koltuk, sehpa, uzun perdeler gibi şeylerle kapatmamak gerekir.

Hava menfezelerini kapatmayın

Birçok evde tüm kış boyunca hava menfezelerinin kapalı olduğunu görebilirsiniz. Oysa bunu yapmak oldukça büyük bir hatadır. Özellikle yakıcı cihazların bulunduğu odalarda hava menfezesinin açık olması gerekiyor. Çünkü 1 metreküp doğal gazın tam verimli olarak yanması için 10 metreküp havaya ihtiyaç vardır. İçeride yeterli havanın olmayışı, doğal gazdan tam verim almamaya neden olur. Bu yüzden enerji tüketimi artar. Hava menfezelerini açık tutarak, tasarruf sağlayabilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top