Connect with us

İstanbul’da Bulunan Çocuk Müzeleri

Bizden Söylemesi

İstanbul’da Bulunan Çocuk Müzeleri

Biliyorsunuz müzeler çocuklara hem ait oldukları kültürü hem de farklı kültürleri tanıtabilmek için en eğlenceli yollardan biri.

Çocuklarınız ile hafta sonları ve tatillerde müze gezerek onların gözlem ve yaratıcılık duygusunun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Çocuğunuzda tarih ve kültür bilinci oluşturabileceğiniz aynı zamanda birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz İstanbul ‘da gezilecek çocuklara yönelik müzeleri sizler için derledik.

Çocuklarla Birlikte Gezebileceğiniz İstanbul Müzeleri

İstanbul Oyuncak Müzesi

Göztepe’de tarihi bir köşk üzerine konumlandırılmış olan İstanbul Oyuncak Müzesi 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en önemli eserlerini sergiliyor. Dünyanın birçok yerinden günümüze ulaşmış yüzlerce oyuncağın bulunduğu müzede aynı zamanda çocuklar için özel etkinlik ve atölyeler de mevcut. Her yaştan çocuğun ilgisini çekecek olan müzenin ziyaret saatleri Pazartesi hariç haftanın her günü 09.30 – 18.00’dir.

Pelit Çikolata Müzesi

Sadece adının bile çocuklar üzerinde büyük bir etki yarattığı Pelit Çikolata Müzesi, Pelit Çikolataları Üretim Tesisleri’nin bulunduğu yerde, Esenyurt’ta bulunuyor. Müzede dünyanın birçok farklı masal kahramanının çikolatadan heykellerini bulabilmek mümkün. Ayrıca çikolata şelalesi, gerçek boyutlu çikolata ev, Nuh’un Gemisi, çikolatanın tarihini anlatan tablolar gibi farklı eserlerin de bulunduğu müzenin ziyaret saatleri haftanın tüm günleri 10:00 – 17:00 ‘dir.

Barış Manço Müzesi

Kadıköy ‘de bulunan Barış Manço müzesi her yaştan çocuğun mutlaka gidip görmesi gereken müzelerden biri. Müze Barış Manço ‘nun yaşadığı evin yenilenerek müze-ev haline dönüştürülmesi sonucu meydana gelmiş. Barış Manço ile bütünleşen kostümlerin, fotoğrafların, kullandığı diş fırçasından tıraş takımına kadar birçok detayın yer aldığı müzenin ziyaret saatleri resmi-dini bayramlar ve Pazartesi dışında her gün 09:00 ile 17:00’dır.

Rahmi Koç Müzesi

Haliç’in kuzey kıyısında kurulu olan Rahmi Koç Müzesi 1994 yılından bu yana ziyaretçi kabul eden hem Türkiye ‘nin hem de İstanbul ‘un en özel müzelerinden biri. Müzede buhar makinaları, buhar türbinleri ve buhar kazan modelleri gibi makinaların dışında lokomotif ve vagonlar, çeşitli saat ve saat mekanizmalarını görebilmeniz mümkün. Telgraf cihazı, ilk telefonlar, 19. yüzyılda kullanılmış farklı modellerde gramofonlar ve Edison fonografının replikası gibi tarihi modellerin de sergilendiği müzenin ziyaret saatleri şöyle:

Pazartesi hariç – Salı – Cuma: 09:30 – 17:00,
Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri: 09:30-18:00 ‘dir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top