Connect with us

Oscar Ödülleri Yaklaşıyor: Hangi Filmin Müziği Daha Etkileyici?

Ordan Burdan

Oscar Ödülleri Yaklaşıyor: Hangi Filmin Müziği Daha Etkileyici?

Bu senenin gişe hasılatı yaratan iki filmi müzikle ilgiliydi: Queen’in biyografik filmi Bohemian Rhapsody ve Lady Gaga ile Bradley Cooper’ın hem oyunculukları hem müzikal performansları ile yeniden uyarlanan A Star Is Born (Bir Yıldız Doğuyor). Her iki film de Oscar Ödülleri’nde çeşitli dallarda aday gösterildi, acaba perde kapandığında hangisinin sondtrack’i dinleyicide daha çok etki bırakıyor? Her ne kadar Bohemian Rhapsody müzik kategorilerinde herhangi bir ödül için aday olmasa da Spotify bu sorunun cevabını merak etti ve her iki filmin müziklerinin Spotify üzerinden dinlenme rakamlarına dayanan bir analiz yayınladı.

Spotify ayrıca, total dinlenme rakamları üzerinden bir değerlendirme yaparak, En İyi Film Müziği ve En İyi Film Şarkısı kategorilerinin tüm adaylarını bu analize dahil etti ve verilere dayanarak, ödül töreni öncesi kazananlar ile ilgili olarak müzikseverlere ipuçları sundu. En İyi Film Müziği kategorisinin adayları: Black Panther, BlacKkKlansman, If Beale Street Could Talk, Isle of Dogs, ve Mary Poppins Returns. En İyi Film Şarkısı adayları ise şöyle:A Star is Born’dan “Shallow,”, Black Panther,’den “All the Stars,”, RGB’den “I’ll Fight,”, Mary Poppins Returns’den “The Place Where Lost Things Go,” The Ballad of Buster Scruggs’dan “When A Cowboy Trades His Spurs for Wings”.

A Star is Born, Bohemian Rhapsody’e Karşı

Hangi filmin soundtrack’i geçtiğimiz 3 ayda daha çok dinlendi:

Bohemian Rhapsody: 877M
A Star is Born: 596M

Hangi filmin soundtrack’i vizyona girdiği ilk bir ayda daha çok dilendi:*

Bohemian Rhapsody: Ortalama 12M (Vizyon tarihi 2 Kasım)
A Star is Born: Ortalama 10M (Vizyon tarihi 5 Ekim)
* Rakamlar, vizyon tarihi itibariyle ilk 1 ay içinde her gün için alınan dinlenme rakamlarının ortalamasını yansıtmaktadır.

Müzikseverler tarafından en çok dinlenen En İyi Film Müziği Dalındaki Aday: Black Panther The Album

Müzikseverler tarafından en çok dinlenen En İyi Film Şarkısı Dalındaki Aday: “Shallow” – Lady Gaga

Aday filmler arasında müzikseverlerin her gün en çok tekrar dinlediği (2 veya daha fazla kez) En İyi Şarkı:

“Shallow” – Bradley Cooper & Lady Gaga
“Always Remember Us This Way” – Lady Gaga
“All The Stars” – SZA & Kendrick Lamar
“Radio Ga Ga” – Queen
“Bohemian Rhapsody” – Queen

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top