Connect with us

Futbol Tutkunlarına İlham Veren Yeni Stadyumlar

Öne Çıkanlar

Futbol Tutkunlarına İlham Veren Yeni Stadyumlar

Son zamanlarda ülkemizde futbola yapılan yatırım gerek transfere harcanan paralar gerek ise yeni stadyumar için belirlenen ödenekler açısından oldukça yüksek seviyede. Yakın zaman içerisinde yapılan ve yüksek bütçeler ile hazırlanan yeni stadyumlar futbol seyrine ayrı bir renk katıyor. İşte Türkiye’nin seyir zevkine ayrı bir tat katan yeni stadları…

Konya Büyükşehir Stadyumu

Konyaspor’un Aykut Kocaman ile birlikte yakaladığı yükseliş ile seyirci sayısını katlaması Süper Lig’e yeni bir renk katmıştı. 146 Milyon Türk Lirası’nın üzerinde bir paraya mal olan Konya Büyükşehir Stadyumu, Konyaspor’un bu başarısında önemli bir pay sahibi olmuştu. Birçok milli müsabakaya da ev sahipliği yapan stadın seyirci kapasitesi ise 42 bin. Doğal çim zemine sahip olan Konya Büyükşehir Stadyumu’nun inşaatı 17 Ekim 2012’de başlamış ve 13 Eylül 2014’te bitmişti.

Doktor Necmettin Şeyhoğlu Stadyumu

Süper Lig’in emekçi takımı Kardemir Karabükspor’un inanılmaz fedakarlıklar ile yenilediği stadı görkemli ve devlet destekli bir açılışla gündeme gelmediği için pek ses getiremedi. Takım, inşaat halindeki stadyumda iki sezon maçlarını oynamaya devam ederken bir yandan tribünler yenileniyordu. 2010 senesinde başlayan yenileme çalışmaları 2013’te sona ermiş ve 16 bin kişilik seyirci kapasitesiyle stadyum son haline bürünmüştür. Yapısı itibariyle Süper Lig’in en farklı statlarından biri olan Doktor Necmettin Şeyhoğlu, Kardemir işçisi ve Mavi Ateş taraftar grubuyla Karabükspor’a güç olmaya devam ediyor.

Timsah Arena

168 Milyon TL’ye mal olan Timsah Arena, Süper Lig’in en ateşli taraftar gruplarından birine sahip olan Bursaspor’un maçlarına ev sahipliği yapmaktadır. 2015’te açılışı yapılan ve Türkiye’nin ender görülen C90 görüş açısına sahip stadyumlarından olan Timsah Arena’nın seyirci kapasitesi ise 44 bindir. The Telegraph gazetesi dünyanın en heyecan verici 10 stat projesi arasında Timsah Arena’yı göstermişti.

Vodafone Arena

Konumu itibariyle belki de dünyanın en harika stadyumlarından birisi olan Beşiktaş İnönü Stadı, yerini mükemmel yapısı ile tüm dünyanın dikkatini çeken Vodafone Arena’ya bırakmıştı. Hibrit çimden oluşan zemini ve 42 bin taraftar kapasitesi ile büyük beğeni toplayan stat için 350 milyon TL harcanmıştı. Temelleri 2013’te atılan Vodafone Arena 10 Nisan 2016’da açılmıştı.

Medical Park Arena

Akyazı Stadyumu ya da Şenol Güneş Spor Kompleksi isimleriyle de bilinen Trabzonspor’un yeni mabedi 18 Aralık 2016’da resmen açılmıştı. 350 milyon TL’lik bir bütçe ile hazırlanan yeni stadyum hibrit çim teknolojisine sahip. 41.461 seyirci kapasiteli stadın tamamlanması için 3 seneden fazla zaman harcandı. Stadyum, denize dolgu yapılan bir alana inşa edildi, bu yüzden tıpkı Vodafone Arena gibi ülkemizin deniz manzaralı statlarından biri olarak taraftarlara ayrı bir heyecan kattı.

Yeni 4 Eylül Stadyumu

Sivasspor’un mabedi olan 4 Eylül Stadyumu yerini Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle yapılan Yeni Dört Eylül Stadyumu’na bırakmıştı. Sivasspor’un Mersin İdman Yurdu’nu 6-0 mağlup ettiği maç ile 21 Ağustos 2016’da açılışı yapılan Yeni Dört Eylül Stadı’nın seyirci kapasitesi 27532. 82 milyon Türk Lirası’nı aşkın bir fiyata mal olan Sivas’ın yeni stadyumu C90 görüş ölçüsüne göre dizayn edilmiştir.

 

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top