Connect with us

Gençler ve Yetişkinler İçin Yaratıcı Atölyeler!

Bizden Söylemesi

Gençler ve Yetişkinler İçin Yaratıcı Atölyeler!

Pera Öğrenme, Pera Müzesi’ndeki süreli sergilere paralel olarak gençlere ve yetişkinlere yönelik yaratıcı atölyeler düzenlemeye yeni yılda da devam ediyor. Atölyeler bu kez “Parajanov, Sarkis ile” ve “Zaman Değişmeli” sergilerinden yola çıkarak oluşturuluyor. 13-17 yaş grubuna yönelik Mini Hologram, Hayal Gücü, Işık, Makara ve Oynat!; +18 yaş gruplarına yönelik Zaman Şimdi: Felsefe Atölyesi ve Zamanın Sesi: Ses Atölyesi, Sanatçı Atölyesi: Güneş Terkol; 60 yaş ve üzeri gruplar için Mozaikten Zaman Anıtı ve Halı Kolajı bulunuyor. Kış boyu gerçekleşen atölyeler, 9 Mart tarihinde son buluyor.

13-17 yaş grubu atölyeleri ücretsiz gerçekleşiyor!

Genç katılımcılara yönelik hazırlanan Mini Hologram atölyesi, “Zaman Değişmeli” sergisinde yer alan sanatçı grubu Raqs Media Collective’in “Hollowgram” adlı eserinden ilham alıyor. Katılımcılar atölyede plastik parçası ve makas kullanarak kendi hologram piramidini tasarlıyor, bu tasarımı telefonlarının ekranları üzerine koyup, hologram videosu aracılığıyla üç boyutlu illüzyon oluşturuyor. Hayal Gücü, Işık, Makara ve Oynat! atölyesinde ise katılımcılar, “Parajanov, Sarkis ile” sergisini gezerek, filmleri ve eserleri inceliyor, ardından atölyede bir hikaye kurguluyor. Bu hikayeden sahneleri asetat kağıdından bir tekerleğin üzerine çizen katılımcılar, tasarladıkları bu film makarasını, kartondan hazırladıkları kutuya tutturarak aydınlatıyor ve duvara yansıtarak kendi özel gösterimlerini yapıyor.

18+ ve 60+ yaş grupları iç dünyalarına yolculuk yapıyor!

18 yaş ve üzeri katılımcılar, Zaman Şimdi: Felsefe Atölyesi’nde, sanatçı Nilbar Güreş’in ve sanatçı grubu Raqs Media Collective’in eserlerini inceleyerek, farklı yüzyıllarda birçok filozof tarafından ele alınan değişim ve aynılık arasındaki ikiliği sorguluyor. Zamanın Sesi: Ses Atölyesi başlıklı atölye ise sanatçı Güneş Terkol’u konuk ediyor. Atölye çalışmasında katılımcılar, düşlerini ve seslerini kumaş kalıplara yazı ve resimlerle aktararak kolektif ses haritalarını çıkartıyor.

60 yaş ve üzeri katılımcılara yönelik gerçekleştirilen Mozaikten Zaman Anıtı başlıklı atölyede, Nilbar Güreş’in “Zaman Değişmeli” sergisinde yer alan toteminden ilham alıyor, katılımcılar mozaik tekniğini kullanarak, renkli evalardan kendi zaman anıtını üretiyor. Halı Kolajı atölyesinde ise, Parajanov’un film sahnelerinde kullandığı halılardan ilhamla kendi kolajlarını yaratıyorlar.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top