Connect with us

İşte görülmesi gereken tren rotaları

Neler Oluyor

İşte görülmesi gereken tren rotaları

Görülmesi gereken tren rotalarını paylaşmadan önce şunu söyleyelim; ”Trenle yolculuk bir başka.” Belki hızlı bir ulaşım değil ancak ülkeleri, şehirleri, kasabaları adım adım bir baştan bir başa görebilme fırsatı. Kim kaçırmak ister ki?

Tren yolculuğunu zaman kaybı olarak düşünür kimileri ama aslında hayatın güzellikleri hızla geçen yolculukların içerisinde kaybedilir. Saatte 100 km hızla giden bir arabaya binmek veya bembeyaz bulutların üzerinde uçmak, gitmek istediğiniz noktaya çabucak varmanızı sağlayabilir, ancak bir bardak çayın, bir yudum kahvenin eşliğinde geniş pencereleriyle doğanın kucağında yolculuk edebilmenin keyfini veremez.

Üstelik görmekten büyük zevk alabileceğiniz öyle tren rotaları vardır ki tekrar tekrar yolculuk etmek isteyebilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

Orient Ekspres Londra- Venedik

İngiltere’nin saraylar kenti Londra’dan başlayıp, modanın kalbi Paris, mükemmel bir kayak pistine sahip, Alplerin en güzel şehirlerinden biri olan Innsbruck, Romeo ve Juliette’nin şehri Verona gibi lokasyonları geçerek İtalya’nın gözbebeği kanallar şehri Venedik’e varır. Raylar üzerinde Venedik’e seyahat romantik şehirlerarası yolculuğun en keyifli rotasıdır.

Amtrack- Adirondack Newyork-Montreal Quebec

  Newyork’ tan kalkan tren, kenti New Jersey’e bağlayan Hudson nehri kıyısından devam ediyor. Bir kubbe şeklindeki Adirondac dağlarının eteklerindeki muhteşem bir görsele sahip meşe ve akağaç ormanlarını geçerek, Azizler şehri Montreal’e oradan da son durak olan surlarla çevrili Quebec’e varıyor. Kuzey Amerika’nın görülmesi gereken yerleri arasında sayılan kente yapacağınız tren yolculuğunda, Adirondac’ta renklerinin muhteşem uyumunu yakalamak için sonbahar, Montreal’i beyaza boyayan kar manzaralarını görebilmek için ise kış mevsimini tercih edebilirsiniz.

Glacier Ekspres Zermatt-St. Moritz

Adının ekspres olduğuna bakmayın aslında dünyanın en yavaş treni diyebiliriz. İsviçre Zermatt ile St. Moritz arasında yapacağınız yolculuğunuzda ilk durak Alpler arasından devam ederek Valais vadisinin içinde yer alan Aletsch buzulunu görebileceğiniz Brig olacaktır. Sonrasında Mörel, kayakçılar için önem taşıyan Riederalp ve Betteralp tepelerinin güzelliği sizi büyüleyebilir. Yaklaşık 20 dakikalık Furka tünelinden geçerek meşhur İsviçre peynirinin ana vatanı Andermatt’a varırsınız.

Andermatt üzerinde yer alan nehirler yüzünden su kalesi olarak da anılıyor. Kış aylarında yolculuk yaparsanız 1-1,5 metre kalınlığa ulaşan karın içinde yer alan Oberalppass, 2033 metre rakım ile seyahatinizin en yüksek noktasıdır. Tren aşağı doğru inişe geçtiğinde kar manzaralarının yanı sıra kilise ve manastır görüntüleri de dikkatinizi çekebilir. Şarap bağlarının yeri Chur,136 metre uzunluğundaki Landwasser köprüsü, Bravuogen ve Celerina’yı geçerek seyahatinizin son durağı dünyanın tek güneşli kayak merkezi St. Moritz’e varabilirsiniz.

Ravos Hattı -Afrika’ya Yolculuk

Oldukça lüks ve konforlu bir tren olan Ravosla, jakaranda ağaçları ile süslü Pretoria, eşi benzeri olmayan bir coğrafya ya sahip Güney Afrika’nın incisi Cape Town, adrenalin tutkunlarının aktivite cenneti olmakla birlikte dünyanın en görkemli şelaleleri Viktorya, plajları,ve  400 yıllık bir geçmişe sahip kabileleri ile Tanzanya’nın tatil şehri Darüsselam gibi rotalara yolculuk edebilirsiniz.

Reunification Ekspres –Vietnam Hanoi- Lao Cai

Farklı bir yolculuk ve farklı bir rota görmek istiyorsanız mutlaka bu hattı denemelisiniz. Güney Asya’nın gizemli durağı Vietnam’ın Hanoi şehrinden başlayan yolculuk muhteşem görünümlü Temple Hanoi gölünün bulunduğu Vinh Yen ve adeta bir cennet olan Yen Bai gibi şehirlerden geçerek Lao Caiye varıyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top