Connect with us

İstanbul’un sahne sanatları mekânları

Kültür & Sanat

İstanbul’un sahne sanatları mekânları

İstanbul sahne sanatları bakımından oldukça hareketli. Kim bilmez ki bunu! Sanatın kalbi adeta bu şehirde atıyor, çünkü pek çok tiyatro oyununun, müziğin, dansın vücut bulabildiği yerdir İstanbul Sahneleri…

Bu kültür ve sanat kokan kentte yaz, kış, gece, gündüz fark etmeksizin seyircisi ile buluşan pek çok oyun ve sanat gösterisi bulabilirsiniz. Her biri diğerinden değerli bu sanat gösterileri için de pek çok sahne. Gelin şimdi on binlerce sanatseverin buluştuğu mekânları tanıyalım:

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Son yılların en gözde sahnelerinden biridir. Zorlu Center’ın içinde yer alan mekân, Andreu Rieu, Royal Filarmoni Orkestrası, Jersey Boys gibi pek çok sanatçıyı ağırladı.  Çalışan sanatseverler için mükemmel bir lokasyon olan Zincirli kuyuda yani İstanbul’un iş dünyası içinde yer alıyor.

Harbiye de yer alan Muhsin Ertuğrul Sahnesinde oyun izlemeyen yoktur herhalde. Klasik bir tiyatro düzenine sahip sahne İstanbul Şehir Tiyatroları gözetiminde.

Tiyatro Karnaval

Diğer bir adıyla gösterileriyle gönlümüze taht kuran rahmetli Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü sahnesini Mecidiyeköy Ortaklar caddesinde yer alıyor.En kıymetli tiyatro eserlerini seyredebileceğiniz tiyatro da aynı zamanda konservatuara hazırlık çalışmaları da yapılıyor.

Eğer şöyle yüzyıllık eski bir yapının tarihi dokusunu hissetmek isterseniz şık localarıyla İstiklal caddesinde Ses tiyatrosu tam size göre.

Beşiktaş semti sahne sanatlarının sergilendiği mekânlar konusunda oldukça zengin. Levent Kırca Oya Başar Tiyatrosu, Yılmaz Erdoğan’ın 1994 yılında kurduğu BKM, Oğuz Atay Sahnesi, Beşiktaş Kültür ve Sanat Merkezi, İş Sanat ve Ortaköy’e doğru ilerleyince Afife Jale Tiyatrosu sanatseverlerin sıkça ziyaret ettiği mekânlar arasında.

Kentin diğer yakası yani Anadolu kısmı da kültür ve sanat konusunda birçok seçenek barındırıyor. İtalyan bir mimar tarafından inşa edilen ve neo- klasik bir yapıya sahip Kadıköy Haldun Taner Sahnesi pek çok güzel eserin sahnelendiği tiyatrolardan biridir. Kadıköy’ün merkezinde yer alması da ulaşım konusunda en büyük avantaj.

Eski Süreyya Sineması

Şimdilerde Süreyya Operası olarak kullanılıyor. Kadıköy Bahariyede yer alan salon izlemekten zevk alacağınız muhteşem opera ve tiyatro eserlerine ev sahipliği yapıyor.

Son olarak Caddebostan da bulunan modern olmakla birlikte amfi bir tiyatro düzenine sahip Caddebostan Kültür Merkezi sahne sanatlarını izlerken keyif alacağınız bir mekân.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top