Connect with us

Başkası Adına Utanmak: Ödül Törenlerinde Yaşanmış Büyük Gaflar

Kültür & Sanat

Başkası Adına Utanmak: Ödül Törenlerinde Yaşanmış Büyük Gaflar

Canlı yayınlarda yapılan gafları görmeye biraz olsun alışkınız. Her ne kadar onlar da en az gafı yapan kadar izleyenler için oldukça rahatsız edici olsa da bir ödül töreni gafı kadar olamazlar asla.

Ödül törenlerini bilirsiniz; oldukça saygıdeğer ve ciddi ortamlardır. Bir de işin ucunda “takdir” ve “ödül” olduğu için çok daha fazla ciddiyet gerektirirler. İşte tam da bu ortamlarda yapılmış  gaflar sadece gafı yapanları değil izleyenleri de gerim gerim gerebilir.

And the Oscar goes to …?

Ödül törenlerinde yapılmış en büyük gaflar listemize son günlere damga vuran o büyük gaf ile başlamazsak ayıp etmiş oluruz. Oscar Ödül Töreni’nde “En İyi Film” ödülünün başta La La Land’e verilip sonrasında yanlışlık olduğu gerekçesiyle Moonlight filmine verilmesi gafı yalnızca gafı yapanları değil, La La Land ekibini, Moonlight ekibini ve bu olaya an be an ya da sonrasında bir şekilde tanık olan bizleri streslerden streslere soktu. Bizler için gerçekten berbat bir rüyanın, rüya olduğunu fark etmemiz gibi bir şeydi. Neyse ki geçti.

Bir sihir gibiydi Abra Cadabra’nın ödülü alışı

Elbette canlı ödül törenlerinde yaşanan ilk ve tek gaf 2017 Oscar Ödül Töreni’nde olmadı. 2016 yılında Mobo Ödülleri’nde de benzer bir gafa şahit olduk. “En İyi Şarkı” Ödülü başta WSTRN’e verildi ancak hata 1 saat sonra anlaşıldı. Ödülün gerçek sahibi Abra Cadabra’ydı. En acısı ise WSTRN hatanın anlaşılamadığı o 1 saat boyunca ödülün kendilerine ait olduğunu düşünmesiydi.

Güzellerden güzel beğenememiş olmalılar

2015 Miss Universe yarışmasının gafı ise kazanan kişiyi yanlış anons eden sunucu Steve Harvey’e ait. İsmi yanlış anons edilen güzellik kraliçesi Adriana Guiterrez, hata fark edildikten sonra gerçekten içimizi cız ettirecek şekilde tacını ödülün gerçek sahibi Pia Alonzo Wurtzbach’a vermek zorunda kaldı.

Kanye West, ne yaptın sen öyle?

Neyse ki bu ödül törenindeki gaf ödülün yanlış kişiye verilmesiyle alakalı değil. Buradaki gafın sahibi konuyla hiç alakası olmayan Kanye West. Çünkü Kanye, 2009 MTV Video Müzik Ödülleri’nde “En İyi Kadın Video” ödülünü kazanan Taylor Swift’in bu ödülü hak etmediğini düşünüp sahneye atladı ve itiraz etti. Kendisi ödülü Beyonce’nin kazanması gerektiğini düşünüyormuş.

“Biz sizi 3 değil de 2 hayırla uğurlayalım.”

Bu seferki gaf da diğerlerinden biraz farklı. X Factor yetenek yarışmasında sunucu Olly Murs, henüz 2 olumsuz oy almış olan yarışmacının 3 olumsuz oy aldığını düşünüp elendiğini duyurdu. Oysa son karar seyirciye bırakılmış. Neticede yarışmacı gerçekten elendi ama tabii bunun adil bir yarış olduğuna insanların inanması pek de kolay olmayacaktı.

Dur Michael, dur yapma!

Sıradaki gafımız pop müziğin kralı Michael Jackson ile alakalı. 2002 MTV Video Müzik Ödülleri’nin yapıldığı gün tam da Michael Jackson’ın doğum günüydü. Bunun için Britney Spears da doğum günü pastasını kesmek üzere ünlü şarkıcıyı sahneye davet etti. Sahneye çağırırken Spears yalnızca kendisine duyduğu hayranlığı belirtmek istiyordu ancak burada kullandığı “milenyumun sanatçısı” tabiri yanlış anlaşılma sarmalını başlattı. Michael Jackson bu söylem üzerine ödül kazandığını zannedip bir sürü kişiye teşekkür bile etti ne yazık ki.

“Tamam, herkese yetecek kadar ödül var!”

2009 NRJ Müzik Ödülleri’nde Katy Perry de yanlışlık sonucunda “En İyi Uluslararası Şarkı” ödülünü aldı fakat aslında ödül Rihanna’nındı. Neyse ki Katy de “En İyi Uluslararası Albüm” ödülünü kazanmıştı da bu gaf o kadar da yüz kızartıcı olmadı. Yani en azından çok fazla değil.

Arkadaş kurbanı DJ

2000 Brit Ödülleri’nde bir anda sahneye ödül kazandığını zannederek DJ Brandon Block fırladı. Oysa o sırada “En İyi Film Müziği” ödülü asıl sahiplerine verilmek üzereydi. Block bu durumu sarhoş olmasına ve arkadaşlarının onu kandırdığına bağladı, ardından sahneden uzaklaştırıldı.

Club DJ Brandon Block (centre) walks on stage to have a word with the ceremony’s host Davina McCall (R), and interrupting Rolling Stones guitarist Ron Wood during a presentation, during the Brit Awards 2000 ceremony, held at Earls Court in west London. * Block is later escorted from the stage after throwing a glass of water over Wood.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top