Connect with us

“Baharda Yolda Olmalı” Diyenler İçin 8 Rota

Neler Oluyor

“Baharda Yolda Olmalı” Diyenler İçin 8 Rota

Kış aylarının soğuk, kasvetli ve biraz da tembelleştiren havasından çıktıktan sonra doğanın uyanışı ile her bünyede bir yola çıkma, gezip görme isteği uyanıyor. Eğer siz de baharın gelişiyle kendini durduramayanlardansanız harika rota alternatiflerimizle doyasıya gezmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Muhteşem doğası ve deniziyle Datça

Eğer tatil yerlerine yalnızca yaz aylarında gidilebileceğini düşünenlerdenseniz çok büyük bir yanlışın içerisinde olduğunuzu hatırlatmamız gerekir. Özellikle Datça yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği dönemlerde değil bahar aylarında doğanın tam da harekete geçtiği dönemlerde şahane oluyor. Yalnızca gitmeden önce meteoroloji tahminlerini iyi takip etmenizde fayda var çünkü hiç beklemediğiniz şekilde yoğun bir yağışa maruz kalabilirsiniz.

Peri bacaları diyarı Kapadokya

Eğer deniz-kum-güneş üçlemesi esaslı tatil yerlerini illa yaz aylarına bırakmak istiyorsanız bahar aylarında yola çıkmak için önerebileceğimiz en güzel yerlerden bir tanesi de kesinlikle Kapadokya. Ihlara Vadisi, Göreme Açık Hava Müzesi, mağaralar ve tabii ki peri bacaları orada görebileceğiniz enfes güzelliklerden yalnızca birkaçı. Üstelik bahar aylarında balon turu da bir başka güzel oluyor. Yalnızca biraz yüklü bir miktarı gözden çıkartmanız gerekebilir.

Tarihi an be an yaşatan Mardin

Baharı tarihle birlikte karşılamak gibisi yoktur diye düşünüyoruz. Çok ilginç bir zaman yolculuğu gibi olacağına eminiz. Bu yüzden bahar aylarında çıkacağınız yolculuğun rotasına Mardin’i de ilave edebilirsiniz. Sizi binlerce yıllık kültürel ve tarihi bir geçmiş karşılayacak orada. Özellikle kiliseler, manastırlar ve konaklar görülmeye değer. Ayrıca oraya kadar gitmişken Hasankeyf’i de görmeden dönmemelisiniz.

İstanbulluların kaçış noktası Polonezköy

Bahar ayları geldiğinde İstanbul’da yaşayan insanların pek çoğu bir an önce Polonezköy’e gitmek için fırsat kollarlar. Herhalde bu konuda yine en şanslı olanlar orada yaşayanlardır. Çünkü Polonezköy gerçekten de baharın en çok yakıştığı yerlerden bir tanesidir. Burası özellikle doğayla iç içe yürüyüşler yapmak, şahane köy kahvaltıları etmek ve hatta mangal keyfi yaşamak için ideal bir yer. Adeta insanın kendine verdiği bir ödül gibi. Hatta çocuklu aileler için de çok geniş olanaklar bulunuyor bu güzel yerde. Mesela at binmek gibi.

Doğanın narin kollarına kendinizi atmak için Abant

Abant aslında her mevsim harikulade olan nadide yerlerden bir tanesi. Yani oraya ne zaman giderseniz gidin size cömertçe güzelliklerini sunuyor. Bu yüzden bahar ayında yola çıkmak istiyorsanız Abant’ı asla es geçmemelisiniz. Şöyle bir güzel kafa dinlemek istiyorsanız kendinize Abant Gölü’nün kenarında güzel bir yer açın.

Kaz dağları

Eğer bütün kış hevesle bahar aylarında gideceğiniz yerleri düşünürken Kaz dağları’nı aklınızdan geçirmemişseniz çok ayıp etmişsinizdir. Bu yüzden mutlaka orayı da rotanıza alın. Kaz dağları ayazması, şelaleleri, doğası ve bol oksijeniyle sizi adeta bambaşka biri yapacak. Siz yalnızca kendinizi ona bırakın, o her şeyi halleder. Ayrıca eteklerinde şöyle güzel bir piknik bile yapabilirsiniz.

İzmir’in saklı kalmış cenneti Foça

İzmir sizin için yalnızca plajlardan ibaret değilse ve deniz kadar doğayı da önemsiyorsanız en güzel zamanları olan bahar aylarında mutlaka Foça’ya gidin deriz. Eğer sakinlik arıyorsanız, gün batımını izlemek, doğanın tadını çıkarmak, biraz dinlenmek ve kendinize dönmek istiyorsanız Foça için bahar aylarında daha doğru bir zaman olamaz.

En doğru zamanda en doğru yerde, Halfeti’de olmak

Kulağa biraz enteresan gelebilir ancak bahar aylarında güzel bir yerlere gitmek isteyenlerin tadına sonuna kadar varacağı ve tam da bahar aylarında çok güzel olan bir yer Şanlıurfa’daki Halfeti. Bu sayede karasal iklimden de etkilenmemiş olursunuz. Özellikle taş mimarili evleri, saklı cenneti, Fırat nehrini, Fırat vadisini, Rum Kale ve Savaşan köyünü gezmek için gerçekten ideal bir zaman bahar.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top