Connect with us

Dünya’ya Türklerin Adını Duyuran Başarılar

Kültür & Sanat

Dünya’ya Türklerin Adını Duyuran Başarılar

Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye Alması

Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, Uzak, İklimler, Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu’da derken 2015 senesinde çektiği ve süresi üç saati aşan Kış Uykusu isimli filmi ile dünya genelinde sinema otoritelerinden tam not alan Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan, bu filmi ile Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye ödülü ile ayrılmayı başardı. Filmde Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen ve Nejat İşler gibi birbirinden başarılı oyuncular rol almıştı.

Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü Alması

1946 yılında Mardin’de doğan Aziz Sancar bir süre öncesine kadar bilim dünyası dışında ismi çok bilinen bir kişi değildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra doktorasını Dallas Teksas Üniversitesi’nde yapan Sancar, 2015 senesinde Nobel Kimya Ödülü alarak Türkiye’yi gururlandırmış ve ismini tüm dünyaya duyurmuştu. Sancar’ın Nobel’e layık görülmesini sağlayan çalışması ise DNA’nın onarılmasını sağlayan bir projeydi.

Taha Akgül’ün Rio’da Altın Madalya Kazanması

Milli güreşçimiz Taha Akgül, 2016 senesinde Brezilya’da düzenlenen Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’ye altın madalya kazandırmayı başarmıştı. Erkekler serbest stil güreş dalının 125 kilo final mücadelesinde İranlı rakibini yenen Akgül Rio’da milli marşın okunmasını ve Türk bayrağının dalgalanmasını sağlamıştı.

Orhan Pamuk’un Nobel Ödülüne Layık Görülmesi

Orhan Pamuk ya da pek bilinmeyen tam ismi ile Faruk Orhan Pamuk, 1952 yılında İstanbul’da doğan, postmodernizm akımını eserlerine yansıtan ve Nobel ödülü kazanan ilk Türk vatandaşı. 2006 senesinde Nobel Edebiyat Ödülü’nü alıp bu ödüle sahip olan en genç insanlardan biri olma başarısını gösteren Pamuk’un kitapları sayısız ülkede onlarca dile çevrilerek yayınlandı. Nobel ödülünü alırken Türkçe konuşmayı tercih eden Pamuk’un Benim Adım Kırmızı, Gizli Yüz, Kara Kitap, Sessiz Ev, Cevdet Bey ve Oğulları, Masumiyet Müzesi gibi birçok başarılı kitabı bulunuyor.

Galatasaray’ın Avrupa’yı Fethetmesi

Türkiye’nin beş şampiyon takımından biri olan Galatasaray 2000 yılında tabiri caizse Avrupa’yı fethetmiş ve hem UEFA Kupası’nı hem de UEFA Süper Kupası’nı kazanarak adını Avrupa tarihine altın harfler ile yazdırmıştı. Avrupa’da büyük başarı elde eden Galatasaray kulübü ve takım oyuncuları o yıllarda dünyanın ilgi odağı haline gelmiş, birçok oyuncuya yabancı takımlardan transfer teklifleri gelmişti.

Sertap Erener’in Eurovison’da Birinci Olması

Türkiye’nin uzun seneler boyu başarı arzusu ile yanıp tutuştuğu Eurovision Şarkı Yarışması’nda herkesin gururlanmasını sağlayan performans 2003 yılında Letonya’da gerçekleştirilmişti. Sertap Erener’in “Everyway That I Can” şarkısını seslendirdiği ve 167 puanla birinci olduğu şarkı yarışması sonrası ülke büyük bir sevinç yaşamıştı. Sevincin bu kadar büyük olmasının sebeplerinden birisi de Sertap Erener’in ikinci Belçika’ya 2, üçüncü Rusya’ya ise sadece 3 puan fark atarak şampiyonluğu göğüslemesiydi.

Efes Pilsen’in Koraç Kupası’nı Kazanması

Yeni adıyla Anadolu Efes, eski adıyla Efes Pilsen hem Türkiye hem de Avrupa basketbol tarihine adını kazımayı başarmış bir basketbol takımı. 1995 – 1996 sezonunda hem lig şampiyonu olan hem Türkiye Kupası’nı kazanan Efes Pilsen’in asıl başarısı Koraç Kupası’nı kazanması olmuştur. Finalde İtalyan ekibi Stefanel Milano’yu geçerek kupaya uzanan Efes Pilsen bir Avrupa kupası kazanan ilk Türk takımı olmuştur.

Yılmaz Güney’in Cannes’dan Ödül Alması

Türk sinemasının en başarılı isimlerinden biri olan Yılmaz Güney’in 1981 yılında çektiği ve oyuncu kadrosunda Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün gibi isimlere yer verdiği “Yol” filmi Türkiye’de yasaklanmış ama yurt dışında inanılmaz büyük bir ilgi görmüştür. Vizyon tarihinden 17 sene sonra Türkiye’deki izlenme yasağının kaldırıldığı “Yol” filmi 1982’de Cannes Film Festivali’nin büyük ödülü olan Altın Palmiye’yi kazanmıştır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top