Connect with us

Lezzeti Doğduğu Şehrin Önüne Geçmiş 8 Yemek

İyi Yedik

Lezzeti Doğduğu Şehrin Önüne Geçmiş 8 Yemek

Kabul edelim, midesine düşkün bir milletiz. Şans bu ya, neredeyse her şehrimiz de en az bir yöresel yemek ile meşhur olmuş. Yoksa yemek mi şehriyle meşhur olmuş demeliydik?

Aslında bunun pek de önemi yok. Çünkü yemeğin adı duyduğumuzda şehir, şehrin adını duyduğumuzda da direkt olarak yemeği aklımıza geliyor ve karnımız ufaktan guruldamaya başlıyor. İşte lezzeti şehriyle beraber hem hafızalarımıza hem de midelerimize kazınmış olan 8 yemek.

Adana – Adana Kebap

Şehir ona ismini vermiş o da önce şehre, sonra Türkiye’ye sonra da tüm dünyaya lezzetini. Bugün dünyanın neresine giderseniz gidin bir şekilde Adana Kebap yeme şansınız var. Ancak elbette en lezzetli halini Adana’da yemekten başka çareniz yok gibi. Bunu nasıl yapıyorlar bilmiyoruz ama ülkenin dört bir yanına yayılmış Adanalı kebap ustalarına rağmen yine de en lezzetli Adana Kebap’ı Adana’da yiyebiliyoruz. Belki de havasında, suyundadır lezzeti biraz da.

Antalya – Piyaz

Piyaz denilince aklınıza hangisi geliyor bilmiyoruz ama biz tahinli olanından bahsediyoruz. Antalya dışında tahinle yapılan piyaz neredeyse hiç yaygın değil. Ancak bir gün eğer yolunuz Antalya’ya düşerse kesinlikle denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bir defa Antalya’da bu piyazın tadına varanlar bir kez daha şehre gidip tahinli piyaz yemenin hayalini kurabiliyorlar. Ayrıca bu eşsiz lezzetteki piyazı layıkıyla yapmak da çok kolay bir şey değil.

Bursa – İskender Kebap

İskender Kebap ya da biz ona şimdilik döner diyelim gerekirse, kelimenin tam anlamıyla tüm dünyaya yayılmış durumda. Dünyanın neresine giderseniz gidin (küçük bir kasaba dahi olsa) orada döner yiyecek bir yerler bulabilirsiniz. Ülkemizde İskender Kebap başka şehirlerde Bursa Kebabı olarak da servis edilebiliyor.

Diyarbakır – Kaburga Dolması

Evet, kabul ediyoruz kaburga dolması oldukça ağır bir yemek. Ama gerçekten öyle bir lezzeti var ki insan yemeye bir başladı mı sonunu düşünmüyor. Bu nadide yemeğin de en lezzetli halini Diyarbakır’da yemek mümkün çünkü Diyarbakır’ın yöresel bir yemeği. Oradaki sunum ve atmosfer ile çok daha katmerli bir lezzete ulaştığına eminiz.

Edirne – Edirne Ciğeri

Arnavut ciğerinden biraz daha farklı bir şekli olan Edirne ciğerinin başka bir adı var mı bilmiyoruz ama o şehrinin ismiyle nam salmış durumda. Sırf onu yerinde yemek için günübirlik Edirne’ye gidenler bile var.

Erzurum – Cağ Kebabı

Adana kebap ve İskender kebap gibi tüm ülkeye yayılmış ve hemen hemen her şehirde yiyecek güzel mekanlar bulabildiğimiz Cağ Kebabı aslında Erzurum’un medarı iftiharı. Eğer tam da şimdi bu tadına doyulmaz Cağ Kebabı’nı yemem lazım diyorsanız elbette yakınlarınızda mutlaka bulabilirsiniz. Fakat ben damak tadına önem veririm, en iyisi neredeyse orada yerim diyorsanız size 3 vakte kadar Erzurum’a doğru bir yol gözüküyor diyebiliriz.

Eskişehir – Çiğ Börek

Asıl adının Çibörek olduğu yönünde bilgiler dolaşan enfes lezzetlerimizden Çiğ Börek, aslen bir Tatar yemeği. Ancak Eskişehir’deki Tatar nüfusunun yoğunluğundan dolayısı Eskişehir ile özdeşleşmiş nadide yemeklerimizden. Burada zaman içinde isminin “Çiğ” böreğe dönüşmüş olmasına aldanmayın, içinde çiğ hiçbir şey yok.

Adapazarı – Islama Köfte

Yine en lezzetli halini kendi şehrinde yiyebileceğimiz yemeklerden bir tanesi. Islama köfte doğduğu şehir olan Adapazarı ile üne kavuşmuş şahane tatlardan. Onu bu kadar lezzetli yapan şeylerden bir tanesi kesinlikle ekmeğinin de çok şık bir şekilde olaya dahil olması. Yiyenleri bilmiyoruz ama yemeyenler gerçekten pişman olabilir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top