Connect with us

Gaziantep mutfağı lezzetlerini keşfe hazır mısınız?

İyi Yedik

Gaziantep mutfağı lezzetlerini keşfe hazır mısınız?

Daha önce Antep’e yolunuz düşmemiş olabilir, ama seyahat rotalarınıza bu şehri eklemezseniz pek çok şey kaçırabilirsiniz. İlk sebep tabii ki Gaziantep mutfağı!

Güneydoğunun en güzel şehirlerinden Gaziantep, eski çağlardan bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yaparak toprakları üzerinde adeta bir kültür armonisi yakabileceğiniz bir kent.

Farklı kültürlerin bir araya gelerek toplandığı şehir, doğası kültürel zenginliği, tarihsel geçmişi, misafirperverliği ve yöresel lezzetleri ile gönlünüzde yer edecek rotalardan diyebiliriz.

Hatta sadece lezzetleri için bile Doğu’nun Paris’i sayılan kente defalarca gelmek isteyebilirsiniz.

Antep denince ilk akla gelen baklavası ya da lahmacunu olabilir ancak yöre yemek konusunda o kadar zengin bir yelpazeye sahiptir ki kenti sadece iki lezzetle sınırlamak haksızlık olur. Öyleyse 252 çeşit yemeğe sahip mutfakta hangi lezzetten başlamalı diyorsanız:

Közlenmiş patlıcanın, yoğurt, sarımsak ve lokum kıvamında etlerle buluşması ile “ali nazik” kebabından başlayabilirsiniz.

Bu muhteşem lezzet için gitmeniz gereken yer Bakırcılar çarşısı içinde yer alan İmam Çağdaş restoranı olmalıdır. Ancak paylaştığımız önemli bir ayrıntıyı dikkate almanızı tavsiye ederim. Doğu kültürünün vermiş olduğu misafirperverlikle masaya siparişinizden önce tadımlık soğan lahmacunu, gâvur dağı salatası, közlenmiş biber, soğan fırından yeni çıkmış pide ve tereyağı gelecektir. Eğer bunları yemeye dalarsanız müthiş lezzetler için yer kalmayacaktır bizden söylemesi, Üstelik lezzetlerin ana kaynağına gelmişken yine patlıcandan yapılan babagannuş bu sebzeyi sevmeyenlerin bile hayran kalacağı bir lezzet.

Gelelim diğer bilinen lezzet “küşlemeye”

Antep’te denemeniz gereken lezzetlerden biri de budur. Bir koyunda sadece iki tane bulunan ve kömür ateşinde pişirilen löp et. Kısacası et severleri memnun edecek harika bir tat. Bu lezzetin adresi de Karşıyaka da Kebapçı Halil Ustanın yeri. Ancak kebabın neredeyse cenneti sayılan bir şehre gelipte Kazan, Tike,  Cağırtlak ve simit kebapları da denenmez mi?

Bu iki restoranın yanı sıra şehrin her köşesinde yemek yiyebileceğiniz pek çok yer bulabilirsiniz. Sadece yöresel ev yemeklerini tercih edenler için zeytinyağlı Antep dolmaları, analıkızlı, içli köfte, mumbar gibi yemekleri bulabilecekleri Aşina restoran iyi bir seçenek olacaktır. Son durağınız meşhur Antep baklavasını tadacağınız en iyi mekân Koçak Baklava olmalıdır. Zira baklavaların sadece yemekle kalmayıp paket halinde eve götürebileceğiniz şahane bir lezzette olduğundan emin olabilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top