Connect with us

Bahar Ayının Tazeliğine Yaraşır 8 Hafif Bahar Yemeği

İyi Yedik

Bahar Ayının Tazeliğine Yaraşır 8 Hafif Bahar Yemeği

Kıştan çıkıp bahar aylarına geçtiğimiz günlerde üstümüzdeki kıyafetlerle birlikte yediğimiz yemekler de hafiflemeye başlıyor. Bahar ile birlikte her şey daha fresh, daha rahat ve daha canlandırıcı bir hale bürünüyor. İşte bahar aylarında kendinizi daha iyi hissetmek ve baharın ritmine ayak uydurabilmek için tüketebileceğiniz 8 hafif yemek!

Yemek için çok da kuzeye gitmeye gerek yok: Somon

Aslında balık tüketmek için ne yazı ne de baharı beklemeye gerek yok. Fakat bahar aylarından itibaren balığın keyfi de bir başka çıkıyor. Hele hele akşam yemeği için somon hazırladıysanız, hafif esintili bir bahar akşamında yanınızda sevdiğiniz insanlar da varsa gerçekten kendinizi huzurun kollarına atlamış gibi hissedebilirsiniz.

Ete biraz ara vermek gerek: Izgara Sebze

Tamam, kabul ediyoruz; kış aylarında şiş kebaplar, ızgara etler vazgeçilmez oluyor. Ama doğanın bile tazelenmeye başladığı bahar aylarında etin yerini pekala sebzeler de alabilir. Sebzelerle hazırlayacağınız ızgara şişler gerçekten midenize de ruhunuza da çok iyi gelecek.

İlla et yemem lazım diyorsan tavuğu dene: Tavuk Şiş

“Yaz, kış, bahar fark etmez, ben et yerim” diyorsan bahar aylarında bol bol tavuk yemenizi de tavsiye edebiliriz. Özellikle taze sebzeler ile birlikte hazırlayacağın bir tavuk şiş bu aylar için en ideal akşam yemeklerinden bir tanesi olabilir.

Kim demiş salata doyurmaz diye: Şehriye Salatası

Öncelikle salatanın yalnızca diyet zamanlarında tüketilmesi büyük bir hata. Bu bilgiyi en çok da salatanın yalnızca marul ile yapılabileceğini düşünenler yaymış olmalı. Pekala salatayı hem doyurucu hem de tazeleyici bir yemek olarak tüketebilirsiniz. Tıpkı şehriye salatasında olduğu gibi.

Öğle ve akşam yemeğini hallettik, peki ya kahvaltı?: Frittata

Bahar aylarında sabah kahvaltısı için İtalyanlara bağlanmamızda hiçbir mahsur görmüyoruz. Çünkü onlarda gerçekten taze ve enfes bir lezzetin tarifi var. Bu tarif tabii ki yumurta ve ıspanak ile hazırlanan Frittata’dan başkası değil.

Dolmaya bakış açınızı değiştirecek: Sebzeli Mantar Dolması

Sebzeli mantar dolmasını bahar aylarına yakıştırmamızın birden fazla sebebi var. Ancak bunlardan bir tanesi kesinlikle sevimli mi sevimli görüntüsü. Bunun haricinde mantarın doyuruculuğu ve sebzelerin tazeliği bir araya geldiğinde gerçekten de ortaya tadından yenmeyecek bir lezzet çıkıyor. Ama siz yine de yiyin tabii.

Kabakla mucizeler yaratabilirsin: Fırında Kabak Mücveri

Şöyle aperatif bir şeyler olsun ama biraz da doyursun diyorsanız kesinlikte en doğru tercih fırında kabak mücveri olacaktır. Hem lezzeti hem de börek gibi yapısıyla tam da ağzının tadını bilenlere yönelik. Özellikle yanında yoğurtla gerçekten şahane oluyor. Denemeye kesinlikle değer.

Bahar geldi diye ekmek yemekten vazgeçecek değiliz: Tahıllı Ekmek

Tabii ki ekmek tüketmek yalnızca yaz aylarına mahsus bir durum değil. Eğer ekmek yemeden duramıyor ya da doyduğunuzu anlamıyorsanız bahar aylarında da ekmek tüketebilirsiniz. Sadece bu noktada size tavsiyemiz zaten sağlığa zararlı olduğu bilinen beyaz etmek yerine tahıllı ekmekleri tercih etmeniz. Üstelik bu tadına doyulmaz tahıllı ekmekleri evde kendiniz bile hazırlayabilirsiniz. Bu sayede gerçekten sağlıklı bir şeyler tüketmiş olduğunuzdan da emin olabilirsiniz. Yine de beyaz ekmek yerine daha sağlıklı olan tahıllı ekmeği tercih ediyorsunuz diye çok da abartıya kaçmamak gerek. Çünkü unutmayın, daha bunun yazı var. Durduk yere kilo almayı hiçbirimiz istemeyiz herhalde, değil mi?

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top