Connect with us

Moda ve Od46 Krepin Adresi Desek?

İyi Yedik

Moda ve Od46 Krepin Adresi Desek?

OD46’nın hikayesini okumaya hazırsanız başlayalım!

Kurumsal hayat içerisinde her gün fazlasıyla yıprandığını düşünen herkesin hayalidir; buralardan kaçıp gitmek ya da küçük bir dükkan açıp bu sıkıcı düzenden kurtulmak.

Bugün sizleri bundan yaklaşık 7 sene önce kurumsal hayat karmaşasında tanıdığım en naif insanlardan biriyle ve onun leziz krepleriyle tanıştırmak istiyorum 🙂

Merhaba Pelin ben seni yakından tanıyorum ama sevgili okurlarımız ve krep severler için bize biraz kendinden söz eder misin?

Aslen Hataylıyım, orada doğup büyüdüm. Lise ve üniversite dönemi ise Ankara’da geçti. Hacettepe İktisat mezunuyum. 12 senedir de İstanbul’dayım. İş için buraya taşındım ve yaklaşık 9 sene aynı firmada çalışım. Satış, çağrı merkezi yöneticiliği, kurumsal ürün yönetimi gibi farklı departmanlarda masa başı işler yaptım. İşten ayrıldıktan sonra da ablamla kafa kafaya verip dükkan açıp bambaşka bir alana kaymaya karar verdik.

Profesyonel iş hayatından kendini kurtarıp kreplerin ile insanları mutlu etmeye nasıl karar verdin?

İşten ayrıldıktan sonra yeniden kurumsal hayata dönmeyi bir türlü başaramadım. İş başvurusu bile yapmak gelmiyordu içimden. Bütün gün laptop başında mailler ve raporlar arasında başımı kaldıramadan çalışacağımı ve bu döngüden asla çıkamayacağımı düşünmek bile beni yoruyordu. Daha sakin daha yavaş bir hayat istediğime ve bunun için riske girip şansımı denemeye karar verdim. Yeniden bir iş görüşmesine gitmektense ya bir dükkan açacağım ya da bir kitapçıya girip asgari ücretten çalışacağım, diyordum. Ailemiz hep yanımızdaydı ve bize çok destek oldular. Kurumsal hayatın bizi ne kadar mutsuz ettiğini, yıpratığını ve neden böyle bir işe kalkışmak istediğimizi çok iyi anladılar ve böylece dükkanımızı açabildik.

Nutella, mascarpone peyniri, çilek, fıstık, fındık ve krokan… Hepsi çıtır çıtır bir krebin içinde bir arada?

Bir Cem Yılmaz Edası ile ”Neden Od46” ve ”Neden Moda”?

Dükkanın Moda’da olmasının tek sebebi Moda’da oturuyor olmamız. Trafikten tamamen sıyrılmak, işe yürüyerek gidip gelmek hayalimizdi. Moda hem mahalle yapısı hem de dinamizmiyle dükkan açmak için gayet uygun bir yerdi. Denemeye değer bir yerdi yani. OD46 ismi ise çocukluğumuzdan geliyor. İskenderun’da Demir Çelik Lojmanlarında büyüdük. Lojmanda dairelerin kodları vardı. Bizim çocukluğumuzu geçirdiğimiz ve hala sevgiyle özlemle andığımız evimizin kapı numarası OD46’ydı. Dükkan da bir aile işletmesi olduğu için numarayı dükkanın ismi yapmaya karar verdik.

Mekanın bir hikayesini de paylaşabilir misin bizimle?

Dükkanımız eskiden bir kasaptı. Moda’nın en eski dükkanlarından biriydi. Aklımızda henüz dükkan açmak gibi bir fikir yokken bile önünden geçerken durup içine baktığımız, nostaljik, çok sevimli bir dükkandı. Bir gün bizim dükkanımız olacağını hayal edemezdik. Dükkan sahibinin artık emekli olup, dükkanını kiraya vermek istediğini öğrenince hemen görüştük ve sonrası çok hızlı gelişti.

Menüde çok farklı krep çeşitleri var. Bunları menüye koymadan önce nasıl bir ön elemeden geçiriyorsunuz. Hepsini deniyorsanız beni de ekibe dahil etmek ister misin 🙂

İlk açtığımızda çok az çeşidimiz vardı. Öncelikle tanınmak ve kendimizi de görmek istiyorduk. Dükkan tadilatı sırasında evde çok fazla deneme yaptık. Krep yapmayı bile bilmiyorduk açıkçası. Ama Hataylı olduğumuz için ciddi bir mutfak kültürüyle büyüdük. Ailemizde herkes yemek konusunda ustadır, özel günlerde bütün sülale bir araya gelip kocaman sofralar kurulur, çeşit çeşit yemekler yapılırdı. Dolayısıyla bir yatkınlığımız vardı bu işe ama asıl aşçı ablamdır. Ön elemeyi yaparken de öncelikle kendimiz çok severek yiyor muyuz ona bakıyoruz. Kendimizi etkileyemiyorsak menüye koymuyoruz. Sen her zaman deneme ekibinde yer alabilirsin tabi ki:)

Akçaağaç şuruplu krep, taze yaban mersini ve Ricotta peynirli süt kremasıyla süslendi. ?

İş hayatından bunalmış bir sürü insanın hayallerini süsleyen bir şey yaptın ”Acaba yapmasa mıydım?” dediğin bir dönem oldu mu?

Hayır olmadı. Keşke çok daha uzun zaman önce yapsaydık. İşin kendine has bir sürü zorluğu ve bunaltıcı yanı var. Kesinlikle kolay değil ve çok yorucu. Ama ne kadar yorulursak yorulalım, ofis hayatının yaratığı yorgunlukla karşılaştırılamaz. Çünkü kurumsal hayat sadece beyni değil, insanın psikolojisini de çok yoruyor. Burada ise öyle değil, sadece bedenen yorgunluk söz konusu. İş batsa bile sorun değil, en azından kendin için bir şey yapmış oluyorsun. Kendine denemek için bir şans vermiş oluyorsun. Sorun çıkarsa tek suçlu sensin, başkasının hatası veya egosu senin yaptığın işi etkilemiyor.

Senin favori krebin hangisi?

Tuzlularda Mantı Krep, tatlılarda ise Mascarpone Nutella.

Türkler dışında yabancı konukların da oluyor mu? Nasıl yorumlar alıyorsunuz?

Yabancı müdavimlerimiz bile var açıkçası. Çok memnun kalıyorlar ve yurt dışında bile bu kadar güzel krep yemediklerini söylüyorlar. Çok mutlu oluyoruz tabi ki:)

Bu işi seçerken ki en birincil motivasyon kaynağı neydi?

Yeniden kurumsal hayata girmeme kararlılığı en büyük motivasyon kaynağımızdı.

Mutfak kısmında destek alıyor musun? Arka planda sana destek olan kimler var?

Dükkanda ablamla aramızda iş bölümü var. O aşçı, ben ise servis ve temizlik tarafındayım. Ekibimize yeni katılan harika bir  aşçımız daha var, Tuğyan Kurt. Üçümüz birlikte birbirimize her konuda destek olarak çalışıyoruz. Kararlarımızı birlikte verip daha hızlı ve daha kolay çalışmak için birbirimizi sürekli kolluyoruz. Mutlu ve neşeli bir ekibiz. Bunu sağladığımız sürece her şeyin altından kalkmak çok kolay zaten.

Continue Reading

1984 doğumlu klasik bir başak burcu. Bir süredir kendisini minnak Nino kızın bakımına adamış bir İK profesyoneli. Puzzle yapmayı sever, bir de okumayı ama en çok da gezmeyi. Tüm hayvanları sevse de nedendir bilinmez salyangozların yeri başkadır. Hayata bakışı "sağlık olsun gerisi halledilir" şeklindedir.

More in İyi Yedik

To Top