Connect with us

Anadolu Mutfağı Ömür Akkor İle Macaristan’da!

İyi Yedik

Anadolu Mutfağı Ömür Akkor İle Macaristan’da!

Türk mutfağı tarihi araştırmacısı, dünyaca ünlü yemek yazarı Ömür Akkor, Anadolu mutfak kültürünü Macaristan’ın iki büyük şehri Budapeşte ve Szeged’te yapılacak etkinliklerle tanıtacak. Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonuyla gerçekleşecek olan program 21 Ocak’ta (bugün) başlıyor.

Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye ile diğer ülkeler arasındaki dostluğun pekişmesi amacıyla 2009 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında etkinlikler gerçekleştiriyor. Bu bağlamda, bu kez Macaristan’da Anadolu mutfak kültürünü tanıtıyor. Program, Türk mutfağı tarihi araştırmacısı, dünyaca ünlü yemek yazarı ve şef Ömür Akkor’un sunumu ve atölye çalışmalarından oluşuyor.

“13 Bin Yıllık Buğdayın Yolculuğu” Konuşulacak

21-23 Ocak tarihleri arasında 3 gün süreyle gerçekleşecek olan program, Göbeklitepe yılı etkinlikleri kapsamında yapılıyor.  Programın ilk günü Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü’nde, Ömür Akkor’un yapacağı “13 Bin Yıllık Buğdayın Yolculuğu” söyleşisi ile başlayacak.

Akkor, buğdayın ortaya çıkışı ve binlerce yıllık bereketli yolculuğundan yola çıkarak Göbeklitepe’yi, bereketli hilali, zeytinci Adıyaman’ı, onlarca çeşit hububatın vatanı Karacadağ ile harmanlayarak Anadolu mutfak kültürünü anlatacak. Akkor ayrıca, seyahatnamesini oluştururken ve Türk mutfağı tarihini araştırırken karşılaştığı Türk mutfağının zenginliğini de katılımcılarla paylaşacak.

Programa katılan konuklara Anadolu’nun eşsiz zeytinyağı ve ekşi mayalı İza buğdayından yapılmış ekmek de ikram edilecek.

22 Ocak’ta Türk Mutfağından Lezzetler Gastronomi Öğrencileriyle birlikte yapılıyor

Programın ikinci gününde ise Macaristan’ın en ünlü restoranlarından biri olan ve Szeged’te bulunan tarihi Fehértói Halászcsárda Restoranı’nda Ömür Akkor, Venesz ödüllü master şef VENESZ-DÍJAS MESTERSZAKÁCS ile birlikte Türk mutfağından çeşitli lezzetleri uygulamalı olarak yapacak. Üniversitelerin gastronomi bölümü öğrencileri ile şehirdeki yemek profesyonellerinin katılımıyla gerçekleşecek programda Türk lezzetleri katılımcılara ikram edilecek.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top