Connect with us

İşte Türkiye’nin Pizza Tercihleri!

İyi Yedik

İşte Türkiye’nin Pizza Tercihleri!

9 Şubat dünyada her yıl Pizza Günü olarak kutlanıyor. Yemeksepeti, bu özel günde kullanıcılarının pizza sevgilerini merak etti ve ilginç sonuçlar içeren raporu açıkladı.

Yıllardır duyduğumuz ve vazgeçemediğimiz pizza terimi, ezmek ve öğütmek anlamına gelen Latince kökenli “pinsere” fiilinden geliyor. Aslında ilk zamanlarında sadece mozzarella peynirli ve domatesli haliyle İtalyan halkı tarafından yüzlerce yıl tüketilmişti. Dünya çapında bir şöhrete kavuşmasının hikayesi ise, 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın mozzarella peyniri, domates ve fesleğen ile hazırlanmış pizzayı tatması ile başladı. Bu tarihe kadar hep yoksul halk tarafından tüketilen pizza, Kraliçenin kendisine sunulan bu yepyeni lezzeti beğenip, aşçı Esposito’ya bir teşekkür mektubu göndermesi ile önce İtalya ardından tüm dünya sofralarına girmeye başladı.

Pizza tutkusu hiç azalmıyor

Yıllar içinde büyük bir aşkla hayatımızın bir parçası haline gelen pizza artık dünyanın hemen her yerinde yapılan ve farklı çeşitleriyle tüketilen bir yemek oldu. Bu lezzete olan tutku günümüzde online siparişlere de yansımış durumda. Hızlı, pratik ve çok leziz olan pizzanın evlere siparişleri, çeşitlerin çoğalmasıyla beraber her geçen gün artıyor.

Türkler pizzalarında bol malzeme istiyor

Pizza dünyanın farklı ülkelerinde farklı şekilde yorumlanarak sunulan bir lezzet. Örneğin Brezilya’da üzerinde bezelye taneleri, Fransa’da ise yumurta görmeniz mümkün.

Türkiye’de de pizzanın dört peynirlisinden, domateslisine tavuklusundan sucuklusuna her türlüsü çok seviliyor. Ancak Türkiye’nin en sevdiği tek ortak lezzet varsa o da bol malzeme. Yemeksepeti verilerine göre, geçtiğimiz sene kullanıcılar en çok bol malzemeli, karışık sipariş verdi. Bol malzemeli pizzayı sırasıyla sucuklu, dört peynirli, margarita, kavurmalı ve pepperoni takip etti.

Tek seferde 62 adet!

Yemeksepeti verilerine göre Türkler pizzayı kalabalık gruplar halinde yemeyi seviyor. Verilen siparişlerin büyük çoğunluğu promosyonlu menülerden oluşuyor. Bu da pizzanın keyfini paylaşarak çıkardığımızın kanıtı. 2018’de tek seferde verilen en büyük pizza siparişi ise 62 adet!

Pizza ve sufle ikilisi başrolde

Pizzacılar siparişlerinde tatlıyı da eksik etmiyor. Sipariş sonuçlarına baktığımızda kullanıcılar pizzaya en çok sufleyi yakıştırıyor. Geçtiğimiz yıllarda pizzacıların yan ürün olarak sundukları sufle konsepti çok sevilince pizzayı da suflesiz düşünemez olduk.

Yeni yıla pizzayla merhaba diyoruz

Pizza her daim aranan lezzetler arasında olsa da bazı dönemlerde siparişini daha fazla artırıyor. Yemeksepeti verilerine göre, sevdiklerimizle birlikte girdiğimiz yeni yılın ilk saatlerinde sofralarımızın aranan lezzeti pizza oldu. Kullanıcılar en çok yeni yıla girerken ve onu takip eden haftada sipariş verildi. Kış aylarında da siparişlerin yaza göre yüzde 20 arttığı görülüyor. En çok sipariş verilen aylar ise Kasım ve Aralık.

Pazar demek pizza demek

Diğer günlere kıyasla pizzanın en fazla sipariş edildiği gün Pazar oldu. Türkiye’nin pizza saati ise 19.00.

Pizzasız yapamayan kentler

Her gün 68 ilden pizza siparişi alan Yemeksepeti, Türkiye’deki pizza aşığı kentleri de ortaya koydu.m Tüm siparişler incelendiğinde; diğer kentler arasından sıyrılarak öne çıkan kent Sivas oldu. Onu sırasıyla Kahramanmaraş, Kastamonu ve Karaman izledi.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top