Connect with us

Paris’te Ne Yenir, Ne İçilir

Paris’te Ne Yenir, Ne İçilir - Bi Tutam Fikir
Photo: Shutterstock

İyi Yedik

Paris’te Ne Yenir, Ne İçilir

Sonunda aşıkların şehri Paris’e geldiniz. Peki, Paris’te ne yenir ne içilir biliyor musunuz? Sizin için ayrıntılı bir liste oluşturduk. Afiyet olsun.

Doğal güzelliklerin ve tarihi mekanların sahibi olan Paris, Fransa’nın başkenti ve İle-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine ve Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Tüm dünya tarafından anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamının güzelliği ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehirdir. Başlıca ekonomik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılık alanında, geçiş noktasını oluşturmaktadır. Aynı zamanda Moda ve Lüks’ün başkenti olarak da bilinen Paris, ‘Işık Şehri’ olarak da anılmaktadır.

Gezilip görülmesi gereken çok sayıda turistik yeri olan ve tarihi güzellikler bakımından da büyük öneme sahip olan Paris, dünya tarafından kabul görmüş, önemli yemek kültürü ile de bilinmektedir. Paris’te yapacağınız güzel bir gezintinin ardından, yiyebileceğiniz yemekler listesine gelin bir göz atalım;

Paris’te Yenilecek ve İçilecek Listesi

Peynir;

Keçi, koyun ve farklı sütlerden yapılmış olan peynirler, Fransız mutfağının olmazsa olmazlarındandır. Hatta şarap misali bir kaç sene bekletilerek yapılan peynirler, daha çok kabul görmektedir. Fransızlar yemeğin ve şarabın yanında, peyniri meze gibi kullanmaktadır. Fiyatları oldukça pahalı olan bu peynirlerin Rokfor, Camembert ve Brie gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu nedenle bu farklı lezzetleri denemenizi tavsiye ederiz.

Şarap;

Fransa, dünyanın en kaliteli şaraplarını üreten ülke olarak bilinmektedir. Bu durumda Paris’e gidipte şarapların tadına bakmadan dönmek olmaz. Zaten gideceğiniz her restoranda, yemeğin yanında şarap ile karşılaşırsınız. Fransa’da yaklaşık on adet şarap üretim bölgesi bulunmaktadır.

Kruvasan;

Fransız mutfağına özel bir açma türü olarak bilinmektedir. Hilal şeklindedir ve dışı hamur, içi ise çikolata kaplıdır. Sadece tereyağı ile yapıldığı için lezzeti çok güzeldir ve kat kat yapılır. Fransız kahvaltılarının vazgeçilmez yiyeceği olmakla birlikte, genellikle kahve ile tüketilmektedir. Burada deneyeceğiniz kruvasanların tadı, ülkemizdekilerden çok farklıdır.

Kurbağa Bacağı;

Fransız mutfağının en önemli yemeklerinden biridir. Tadının biraz tavuk etine benzediği bu yemeği, Paris’te yer alan bütün restoranlarda bulmak mümkündür.

Salyangoz;

Bizim ağız tadımıza uymayan bir yemek türüdür ancak Fransa ve Paris’te en çok tercih edilen yemeklerden biridir. Belli aşamalardan geçirilen salyangozlar, hazırlanan özel soslarla birlikte servis edilmektedir. Özellikle, yemesi zor olan bu yemeğin tadı ise mükemmeldir. Görünüşüne aldanmadan, bir kez de olsa denemelisiniz.

Ördek Konfi;

Fransız mutfağında yer alan başlıca yemek ördektir. Aslında Gaskonya bölgesinin yemeği olmasına rağmen, Fransız mutfağının en ünlü yemeklerinden biridir. Siz de et severlerdenseniz, bu farklı lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Balkabağı Çorbası;

Fransızlar balkabağına farklı lezzetler vermesiyle de ünlüdür. Özellikle balkabağından yapılan bu çorbanın çok lezzetli olduğunu ve çok tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Krep;

Bizde olduğunun aksine krep, sabah kahvaltılarında değil, akşamları yemek şeklinde sunulmaktadır. Paris’in ünlü yemeklerinden olan krep, çeşitli soslar ve etler ile zenginleştirilerek, akşam yemeği olarak sunulmaktadır.

Soğan Çorbası;

Paris’in en meşhur çorbalarından biridir. Hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz bu çorba, kıtır ekmekler ve kaşar peyniri ile zenginleştirilerek servis edilmektedir. Lezzetli bir çorba içmek isterseniz, soğan çorbasını kesinlikle denemelisiniz.

Creme Brulee;

Fransızların ünlü tatlısıdır ve Paris’te her restoranda bulmak mümkündür. Yemeklerin üzerine harika bir alternatif olmaktadır.

Bunların dışında, lüks restoranlarda servis edilen, patates püresi eşliğinde limonlu ve kuşkonmazlı ızgara tavuk ve ızgara peynirli yeşil salata alternatiflerini de deneyebilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top