Connect with us

Dünden Bugüne Uğur Yücel

Dünden Bugüne Uğur Yücel

Kültür & Sanat

Dünden Bugüne Uğur Yücel

Dünden Bugüne Uğur Yücel

Rol aldığı filmler kadar yönettiği filmlerle de adından sıkça söz ettiren ve büyük bir hayran kitlesine sahip Uğur Yücel’in hayatının detaylarını inceledik

Türk sinemasının usta oyuncusu, yönetmen ve senaristi olan Uğur Yücel, 1957 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Belediye Konservatuvarı bölümünden başarıyla mezun olan Yücel, oyunculuk kariyerine, 1977 yılında tek kişilik bir gösteri ile başlamıştır. 1975 ve 84 yılları arasında, Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholü’nde çeşitli oyunlarda gösteri alan usta oyuncu, Selamsız Bandosu ve Muhsin Bey filmlerindeki başarılı oyunculuğuyla büyük beğeni toplamıştır. Bunların dışında ayrı ayrı sahne şovları yaptığı Sezen Aksu ve Müjde Ar ile hayran kitlesini daha çok arttırmıştır.

Bunlarla birlikte günümüze kadar pek çok başarılı dizide de yer alan Yücel, Aziz Ahmet, Karanlıkta Koşanlar, Alacakaranlık ve Hırsız Polis gibi ünlü dizilerde oynamıştır. Ekranların sevilen yüzü olan Yücel, bu dizilerden Karanlıkta Koşanlar’ın tamamını ve Alacakaranlık’ın bazı bölümlerini, Alican Yücel takma ismiyle yönetmiştir. Karanlıkta Koşanlar dizisinin senaryosunu, Ahmet Ümit’in polisiye öyküsünden uyarlayarak yazmış olan Yücel, bu başarısı ile de büyük bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Yazdığı Arabesk filmi ile birçok izleyiciyi ekran başına kilitleyen Yücel, ‘Sinema Yazarlığı Derneği En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü almıştır. Bunun dışında Muhsin Bey filmi, İkinci Bahar dizisi ve Yazı Tura filmi ile aldığı ödüllerle de başarısını kanıtlamıştır. Başka bir kulvarda ise Gemi’de ve Laleli’de Bir Azize filminin müziğini de yapmıştır.

Günümüze kadar yazmış olduğu senaryolar; ‘Aziz Ahmet’, ‘Karanlıkta Koşanlar’, ‘Yazı tura’, ‘Ramon’ ve ‘Hayatımın Kadınısın’ filmlerine aittir ve hepsi de kendi döneminin en sevilen filmlerinden biri olmuştur. Bunlarla birlikte ‘Alacakaranlık’, ‘Yazı Tura’ ve ‘Benim Dünyam’ filmlerinin de yapımcılığını üstlenmiştir. 2013 yılında, Can Yayınları aracılığıyla çıkarmış olduğu ‘Yağmur Kesiği’ isimli öyküyle de kitap dünyasına yeni bir soluk kazandırmıştır.

Oyunculuk ve yazarlık kariyeri boyunca daha pek çok başarıya imza atan ünlü sanatçı, günümüzde ise yaptığı ve yer aldığı başarılı çalışmalar ile adından halen söz ettirmektedir. 2007 yılında sona eren Hırsız Polis dizinde yer almış ve başarılı oyunculuğu ile yeni neslin bile, aklına kazınmıştır. Ayrıca bu yılda Türkan Şoray eşliğinde ‘Hayatımın Kadınısın’ isimli filmi çekmiş ve başarıdan başarıya koşmuştur. 2008 yılında Türkiye’de bir ilk olan doğaçlama ‘sit-com’ denemesinin yönetmeni olmuştur fakat fazla ilgi görmediği için kısa zaman sonra, bu proje iptal edilmiştir. Ancak sonraki doğaçlama ‘sit-com’ projeleri için öncü olmuştur. 2008-2010 yılları arasında yayınlanan Canım Ailem isimli televizyon dizinde başrol oynamış ve başarı hanesine bir yıldız daha eklemiştir. Sonrasında kendisinin yazdığı Ejder Kapanı filminde ise, Kenan İmirzalıoğlu, Ceyda Düvenci, Nejat İşler ve Berrak Tüzünataç ile başrolü paylaşmıştır. Bu filmi ile gelecek nesillere de örnek olabilecek ve her dönemde izlenmeyi sürdürebilecek bir esere imza atmıştır. Başarılı ve usta oyuncu günümüzde ise 2013 yılından beri devam eden ve izlenme rekorları kıran ‘Aramızda Kalsın’ isimli dizide baş rol oynamaktadır.

Derya Alabora ile evli ve bir çocuk sahibi olan başarılı oyuncu, halen Sezen Aksu ve Mujde Ar ile arkadaşlığını devam ettirmektedir. Rol aldığı dizilerde ve filmlerde ise halen Kenan İmirzalıoğlu ile çalışmaktadır. Koyu bir Beşiktaş fanatiği olan Yücel, uzun yıllardan beri İstanbul’da yaşamaktadır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top