Connect with us

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Trabzon’da Gezilecek Yerler - Bi tutam Fikir

Yaşam

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Türkiye’de gezilecek tarihi ile yeşili ile en güzel yerlerden biri olan Trabzon’a hala gitmediniz mi? Eğer gitmediniz ise Trabzon’da gidilecek yerleri listeledik.

Mavi ve yeşilin eşi benzeri görülmeyen güzellikteki bütünleşmesine sahip Trabzon, tarihi ve doğal güzellikleriyle, adeta bir cennet görünümündedir. Hayatınızda bir kez de olsa mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken bu şehrin, gezilmesi gereken yerlerini tek tek açıklayalım;

Trabzon Gezisinde Gidilmesi Gereken Yerler

Sümela Manastırı;

Maçka ilçesinde bulunan bu eşsiz güzellik, dağların içerisinde yer alır. Uzaktan bakıldığında bir portre görünümünü andırmakta ve sanki dağın içerisine yerleştirilmiş gibi görünmektedir. Bir süre arabayla, daha sonra yürüyerek çıkılan bu yerde, eski çağlara ait resimler bulunmaktadır. Bu eşsiz manastırın M.S. 365-395 yıllarında yapıldığı sanılmaktadır.

Uzun Göl;

Heyelan sonucuyla, dere yatağının doğal baraj şeklinde kapanmasıyla oluşmuştur. Sık ormanları ve doğal güzellikleriyle, turistler için mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Doğa severler için bisiklet ve yürüyüş turları düzenlenen bu yerde, çok sayıda butik otel bulunmaktadır.

Ayasofya Müzesi;

1250-1260 yılları arasında, Trabzon İmparatorluğu’nun, Komenos ailesinden olan Kral 1. Manuel tarafından yaptırılmış bir kilisedir. Sonraki zamanlarda hastane ve cami olarak kullanılan kilise, zamanla restorasyona uğramış ve günümüze müze olarak aktarılmıştır.

Bedesten;

Osmanlı döneminden kalan bu yer, kapalı çarşı olarak da bilinmektedir. Trabzon’un merkezinde bulunan bu yer, şehrin en eski yapılarından biridir. Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun tarafından yapılan bu bedesten, Türk bedestenleri içerisinde, tek kubeli olarak inşa edilmiş tek örnek olması özelliğini taşımaktadır.

Boztepe;

Trabzon’un uçsuz bucaksız manzaralarını, en yüksekten görmek isteyenler için muhteşem bir yerdir. Boztepe muhteşem manzarası, temiz havası ve göz alıcı gün batımıyla, turistlerin en gözde yerlerinden biri haline gelmiştir.

Trabzon Kalesi;

Bu kale şehrin en yüksek tepesinde yer almaktadır. Denizden gelebilecek saldırıları önlemek amacıyla inşa edilen bu kale, yukarı hisar, orta hisar ve aşağı hisar olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bir tarafı deniz, diğer tarafı yeşilliklerle kaplı olan bu kale de mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Vazelon Manastırı;

Yapım tarihi tam olarak bilinmese de MS. 270 yıllarında kurulduğu söylenmektedir. Halk arasındaki söylentiye göre İncil’deki Vaftizci, Yahya Peygamber’e adanmıştır. Bölgenin en eski ve en güzel manastırı olma özelliğini taşıyan bu yer de turist akınına uğramaktadır.

  • Trabzon’da Gezilecek Yerler - Bi tutam Fikir
  • Trabzon’da Gezilecek Yerler - Bi tutam Fikir
Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top