Connect with us

Tüm Gün Enerjik Kalmanın Yolları

Tüm Gün Enerjik Kalmanın Yolları- Bi Tutam Fikir
Photo: Shutterstock

Yaşam

Tüm Gün Enerjik Kalmanın Yolları

Yoksa günün sonunu getiremeyecek kadar halsiz mi kalıyorsunuz? Gün ortasında uyumak mı istiyorsunuz? Tüm gün enerjik kalmanın yollarını okuyun ve tüm bunlardan kurtulun.

Günümüzde hemen hemen her insan gün içerisinde yorgun düşüyor, eskiden daha dayanıklı olan insan bünyesi özellikle sanayileşme ve modernleşmenin getirdiği hayat tarzı nedeniyle daha da naifleşmiş, hastalıklara açık bir hale gelmiştir. Peki, gün içinde dinamik kalmak mümkün mü? Elbette ki evet! O halde yapmamız gerekenler.

Metabolizmayı güçlendirmek,

Aslında basit gibi görünse de metabolizmayı besleyen sadece besinler değildir, moral bozukluğu, aşırı stres ve gerginlik de insan vücudunun enerjisini düşürebilir. O halde öncelikle enerji dengemizi aşağı çeken insanlardan ve olaylardan uzak durmalıyız.

Doğru beslenmeyi öğrenmek,

Çoğumuz yeterli beslendiğini düşünse de çağımızın hazır gıda kültürü karnımızı tok ama hücrelerimizi boş bırakabilir, bu nedenle vücudumuzun alması gereken karbonhidrat, protein ve vitaminleri almasını sağlamalıyız. Bunun için kan gurubumuzu öğrenmeli ve bize neyin daha faydalı ya da zararlı olduğunu bilmeliyiz. Ayrıca aldığımız gıdaların emilimini engelleyen besinlerden uzak durmalıyız. Örneğin yemekten hemen sonra içilen çay, kahve ya da gazlı içecekler aldığımız gıdaların vitaminini öldürebilir yahut değerini düşürebilir. Bu da gün içerisinde halsiz kalmanıza neden olabilir.

Gece uykusunu almış olmak,

Melatonin hormonunun aşağı yukarı 23:00-05.00 arasında uyku esnasında salgılandığını biliyoruz. Vücudun dirençli ve sağlıklı olması için biyolojik uyku saatimize özen göstermeliyiz.

Öğün atlamamak ve öğün sayısını yükseltmek

Öğün atladığınız takdirde kan şekeriniz düşecek ve enerjiniz tükenecektir, bununla karşılaşmamak için yemeklerimizi vaktinde yemeliyiz. Öğün sayısını yükseltmek, az ama sık aralıklarla yemek vücudumuz için daha faydalıdır. Böylelikle hem zinde kalmış hem de kilo alma riskiyle karşılaşmamış oluruz.

Düzenli spor yapmak,

İster yürüyüş, isterseniz egzersiz isterseniz de başka bir spor yapın. Uzmanlar düzenli spor yapanların kilo almadan uzak kalacaklarını, güçlü ve enerjik olacaklarını ve hastalıklara karşı daha dirençli kalacaklarını söylüyor. Öyleyse spor hayatınızın bir parçası olmalı.

Bol su içmek,

Su içmenin faydalarını birçok yerde okumuş ya da duymuşsunuzdur, o faydalardan biri de sizin enerjik kalmanızı sağlamaktır. Bol miktarda içilen su, vücutta biriken toksinlerin atılımı sağlar, böylelikle daha sağlıklı ve dinamik olursunuz.

Kan tahlili yaptırın,

Tüm bunları yapıyor ama yine de kendinizi gün içerisinde sık sık yorgun hissediyorsanız kan tahlili yaptırın, belki de vücudunuzda B12 vitamini eksiktir, böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuz size gereken yardımı sağlayacaktır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top