Connect with us

Yeni Gezginler İçin 12 Tavsiye

Yeni Gezginler İçin 12 Tavsiye - Bi tutam Fikir
Photo: Shutterstock

Yaşam

Yeni Gezginler İçin 12 Tavsiye

Uzaklara gitmeyi istiyorsunuz ama daha önce hiç seyahat etmediniz mi? Gezi yapmaya meraklı yeni gezginler için 12 tavsiyemiz var.

Umut. Korku. Heyecan.

İlk defa seyahate çıkmak, tutarsız duygular dalgası getirir. Dünyayı gezmek üzere yola çıktığında, ne beklemen gerektiğini bilemezsin. Hazırlıksızlığı telafi etmek için rehber kitaplar takip edilir, turlarla gezilir.

İşte bu duruma karşı tavsiyeler:

Korkmayın

Korku, güçlü bir caydırıcıdır. Bilinmeyene doğru bir adım atmak korku vericidir, fakat dünyayı gezecek ilk insan siz değilsiniz. Yeni kıtalar veya adım atılmamış bölgeler keşfetmiyorsunuz. Uzun yıllardır kullanılan seyahat yolları ve bu yolda kılavuzluk etmek üzere size yardımcı olacak insanlar var. Eğer her yıl milyonlarca insan dünyanın etrafında yolunu bulabiliyorsa, siz de yapabilirsiniz. Korkmuş veya gergin hissedebilirsiniz, ama siz de herkes kadar kabiliyetlisiniz.

Rehber kitaba bağlı yaşamayın

Rehber kitaplar bir yerin genel değerlendirmesi açısından faydalıdır, fakat bunlarda en son keşfedilen, herkesin gittiği yerler dışında olan turistik yerleri, barları veya restoranları bulamazsınız. En iyi yerler için, bölge halkından şu anda nerelerin popüler olduğunu öğrenin. Diğer gezginlerden ve otel çalışanlarından ya da tur rehberlerinizden  tavsiye isteyin. En güncel seyahat bilgilerinin en iyi kaynağı insanlardır. Eğer elinizdeki rehber kitap dijital değilse ve sürekli güncellenmiyorsa eski kalmıştır, bu yüzden onunla yatıp kalkmayın.

Yavaş yolculuk yapın

Her şeyi birden görmeye çalışmak cezbedici olabilir. Kısıtlı tatil zamanı sebebiyle, her şeyi araya sıkıştırmaya çalışmayın.  20 günde 20 şehri veya dünya turunda 100 ülkeyi görmeye çalışmak aslında pek bir şey görmemek anlamına gelir. Sonunda elde kalan şey fotoğraflar, stres ve bir deneyim kasırgasıdır. Eğer Avusturalya’yı aceleyle gezmeye çalışırsanız her şeyi gördüğünüzü ama hiçbir şeyi görmediğinizi fark edersiniz. Gezinizi aceleye getirmeyin. Parkta rahatlamak için bir gün geçirmek veya bir kafede oturup insanları seyretmek için vakit ayırın. Yavaşlayın. Bu şekilde gittiğiniz şehirlerin kültürünü derinlemesine öğrenmek ve sindirmek için zamanınız olur.

İnsanların iletişim bilgilerini alın

Yolda birçok arkadaş edineceksiniz. Bunlardan bazıları hayat boyu dostunuz olacak. Fakat bazen onların iletişim bilgilerinizi almadığınızda bu yüzden sonsuza kadar pişmanlık yaşayabilirsiniz. (Panama’da tanıştığınız o muhteşem çifte ne oldu acaba!). Facebook ve e-mail, seyahatinizden yıllar sonra bile insanlarla iletişimde kalmanızı kolaylaştırıyor, bu yüzden tanıştığınız kişilerin iletişim bilgilerini alın! Yeni edindiğiniz arkadaşların hafızanızın bir köşesinde solup gitmesine izin vermeyin.

Çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok

Seyahate çıktığınızda içinde tonlarca eşya olan bir çanta götürdünüz – yürüyüş botları ve pantolonları, yün ceket, fazlasıyla kıyafet ve sayısız kişisel bakım eşyası. Hepsi çantanızda öylece durdu, yer işgal etti, siz de onları tatil boyunca yanınızda taşıdınız. Alınan ders: Az eşya alın. Böylece taşıyacağınız daha az şey olur. Küçük bir çanta alın ki her şeyi yanınıza alma konusunda şeytana uymayın. Eğer bir şeye gerçekten ihtiyacınız varsa, giderken alırsınız. Sandığınız kadar çok eşyaya ihtiyacınız yok!

Telefon alın

Yoldayken daha sonra görmek isteyeceğiniz birçok insanla tanışacaksınız. Her ne kadar Facebook iletişimde kalmak açısından kolaylık sağlasa da, sürekli yolda olan insanlarla buluşma planlamak için ideal değildir. Arkadaşlarınız mesajı aldı mı? Orada olacaklar mı? Kim bilir! Ucuz telefonlar ve SIM kartları tüm dünyada bulunmakta. Bir tanesine yatırım yapın ki yeni arkadaşlarınızla iletişimde kalabilesiniz. Bu şekilde arkadaşlarınızın sizi ekip ekmediğini veya planlarını değiştirip Roma’ya gidip gitmediğini merak etmek durumunda kalmazsınız.

Akışına bırakın

Her gününüzü planlandığınızda ve takip etmeniz gereken saat çizelgelerine takılıp kaldığınızda strese girersiniz. Ve çok fazla plan yaptığınızda, seyahatlerdeki spontane güzellikleri deneyimleme fırsatınız olmaz. Takviminize biraz esneklik sağlayın ve akışına bırakın. Bir veya iki aktivite planlayın ve günün gerisinin kendi kendine oluşmasına izin verin. Böylece çok daha zevkli ve çok daha az stresli bir deneyim yaşamış olursunuz. Olacak şeyler sizi şaşırtacak!

Fazladan para alın.

Seyahat etmek sandığınız kadar pahalı bir şey değildir – Asya’da günlük 15$, Avrupa’da günlük 40$’a seyahat edebilirsiniz – fakat şunu unutmayın daima beklenmeyen masraflar oluşur.  Ne kadar iyi bütçelendirme yapsanız da, tüm felaketler veya seyahat planı değişiklikleri için plan yapamazsınız (tıpkı tüple dalış yapmayı öğrenmek için bir anda Fiji’ye uçmak gibi). Ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, bir şeyler olabilir ve bütçenizi sarsabilir. İhtiyacınız olacağını düşündüğünüzden daha fazla miktarda para alın. Bunu yaptığınıza memnun olacaksınız.

Utangaç olmayın

İçe dönük olabilirsiniz. İnsanların ne düşündüğü konusunda endişeleniyor olabilirsiniz. Yabancılarla konuşmak cesaret ister, fakat bilin ki herkes aynı durumda. Etrafınızda arkadaş arayan yalnız gezginler var. Onlar da yeni insanlarla tanışmak istiyor. Sadece “merhaba” deyin, gerisi gelecektir. Diğer gezginlerin sohbetlerine katılın. Kimse hayır demez. İlk adımı siz atın. Kulaklıklarınızı çıkarın, yanınızdaki kişiye doğru dönün ve merhaba deyin. Kaybedecek hiçbir şeyiniz yok; aksine bu süreçte utangaçlığınızdan kurtulur, yeni arkadaşlar edinir (ve birkaç düğüne gider) ve sohbet etme konusunda daha iyi bir hale gelirsiniz.

Maceracı olun

Yükseklikten hoşlanmayabilirsiniz. Sporu sevmiyor olabilirsiniz. Ve kuyruk kemiğinizi incitseniz bile, Galapagos’ta tekneden atladığınız için pişman olmayacaksanız. Küçük bir kız gibi çığlık atsanız bile, o kanyon salıncağını çok seveceksiniz.  Kendinizi zorlayın. Risk alın. Yeni şeyler deneyin. Bazılarından nefret etseniz bile, hiçbirini yaptığınız için pişman olmayacaksınız. Tatilinizden özgüveniniz yükselmiş bir şekilde döneceksiniz.

Yalnız değilsiniz

Nereye giderseniz gidin, arkadaşınız olacak, size tavsiyeler veya ipuçları verecek ve size yardımcı olacak gezginler ağı olacaktır. Size kılavuzluk edecek, sizi doğru yöne yönlendirecek ve size akıl hocalığı yapacaklar. Orada tek başınıza değilsiniz. Arkadaşlar edineceksiniz. İyi olacaksınız. Yalnız yolculuk ediyor olsanız bile, asla yalnız olmayacaksınız.

Bilinmeyene doğru ilerlemek konusunda gergin olabilirsiniz. Bu normal bir durum. Endişelenmek insanın doğasında vardır, ama bu yolculuğa çıkmalı ve bu seyahatlerin sayesinde daha iyi bir insan olma fırsatına kavuşmalısınız. Bu yüzden derin bir nefes alın, rahatlayın ve keyfini çıkarın!

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top