Connect with us

Dijital Çağ ve Çocuklar

Dijital Çağ ve Çocuklar - Bi Tutam Fikir
Fotograf: Shutterstock

Neler Oluyor

Dijital Çağ ve Çocuklar

Çocuğunuzu yetiştiriken bizim zamanımızda diye başlayan cümleler kurmaya başladınız ise dijital çağa ayak uyduramadınız demektir. Gelin dijital çağ çocuklarını inceleyelim…

Çocuk yetiştirmek içinde yaşadığımız bu teknoloji çağında hiç kolay bir iş değil.

“Zaten hiçbir zaman kolay değildi” dediğini duyar gibi olduk. Fakat en azından eskiden ailelerin teknolojik gelişmeyi bu kadar takip etmesi gerekmiyordu.

Ailelerin teknolojiyi bu kadar yakından takip etme sebeplerinden ilki çocukların hayatlarının bir parçası olabilmek, diğeri ise çocuklarının internette mağdur olmalarını engellemek. Eğer sen de çocuğunun internetteki hayatı ve interneti kullanım alışkanlıkları konusunda endişeler taşıyorsan bu yazı tam sana göre.

İlk olarak senin ebeveyn olarak problem yaşadığın ya da yaşayabileceğin sorunları tespit edelim, sonrasında da müdahale edilmesi gereken bir durum varsa, yeterli donanıma sahip olup olmadığına bakalım.

Akla ilk gelen sorular;

  • Çocuklar sosyal internet sitelerinde aktif mi?
  • Arkadaşları kimler ve nasıl kişiler?
  • Çocukların sosyal siteler üzerindeki güvenlik ayarından haberleri var mı? Bu ayarlara girip, gerekli uygulamaları yapıyorlar mı?
  • Hangi tür oyunları tercih ediyorlar? Kendileri için doğru oyunları mı oynuyorlar yoksa oynamamaları gerekenlere de ilgileri var mı?
  • Çocuğun internetteki hayatına ona rahatsızlık vermeden nasıl dahil olunabilir?
  • Dahilliğin ne kadarı yeterli, ne kadarı fazla?

Eminim ki bu sorulardan en az bir tanesine ya da daha fazlasına sen de sahipsin. Tabi ki hepsine doğru çözümleri bulmak zor belki de olanaksız fakat birkaç önerinin yararı da göz ardı edilemez. Aslında önemli olan çocuğun her hareketinde etrafında olup müdahale etmek değil, onu bu konuda eğitmek, ne yapması gerektiğini göstermek.

Çocuğunu İnternet ve sosyal platformlardan uzaklaştırmaya çalışma!

Bu yöntemin boşuna olduğunu düşünebilirsin, ancak çocukların er ya da geç internet dünyasına adım atacağını hepimiz biliyoruz.  Bu sebeple çocuğuna bu hayatı senin göstermenin ve öğretmenin onu korumanın en iyi yollarından olduğu aşikar.

Çocuğuna internet kullanım alışkanlıklarını aşılamadan önce, senin de bu kullanım yöntemlerini iyi bilmen gerekiyor. Olumsuz yanlarının senin tarafından gösterilmesi, daha sonra zor ve içinden çıkılmaz bir durumda öğrenmesinden daha etkili olabilir.

Çocuğunun interneti nasıl kullandığı ile ilgili bilgin olsun

İçine sinmeyen bir durum olduğunu ne kadar önce öğrenirsen, o kadar hızlı müdahale edebilirsin. Ondan gezdiği siteleri, oynadığı oyunları göstermesini, anlatmasın isteyebilirsin. Böylece sen de çocuğunun zevklerini ve tercihlerini öğrenmiş olursun. Çocukların internet hayatının içinde yakından bulunmak istemiyorsan bile arka plandaki yerini korumaya devam edebilirsin.

Anlayışlı fakat kural koyarken net ol!

Özellikle ergenlik çağındaki gençler, kendilerine internette ne kadar süre geçirileceğinin söylenmesinden çok rahatsız oluyor. Onlara direk emir vermektense, dijital hayat dışında başka aktivitelere yönlendirebilir, edinebileceği yeni hobiler bulabilirsin.

Danışmandan ziyade Ebeveyn olun

Eğer sen internette yoğun zaman geçiriyor, arkadaşlarının fotograflarına yorum yazmaktan kafanı kaldıramıyorsan, aksini çocuklarından beklemek haksızlık olur.. Nasıl ki çocuğunun dijital hayat dışında aktif olmasını istiyorsan, onun yapmamasını istediğin bir şeyi sen yapma. Kurallar koyup sert bir ebeveyn olmaktansa, hem daha yumuşak bir ebeveyn olabilir, hem de arkadaş olup aranızdaki güveni de pekiştirebilirsin.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top