Connect with us

Sanat severlerin severek takip edeceği 5 podcast kanalı önerisi

Yaşam

Sanat severlerin severek takip edeceği 5 podcast kanalı önerisi

Günümüz insanının en büyük şikâyetleri, kendine ve hobilerine zaman ayıramamak. Yoğun hayat temposu yüzünden durum böyle olmuşken taşınabilir cihazlar sayesinde istediğiniz zaman istediğiniz yerde ulaşabileceğiniz yeni yayın modellerinden biri olan podcastler, bir nevi kurtarıcı oldu.

Felsefe, sanat, edebiyat, bilim, haber, moda gibi pek çok farklı alanda hazırlanan podcastler hem bilgi edinmenin hem keyifli zaman geçirmenin en kolay yollarından biri hâline geldi. Ayrıca evde ya da dışarda başka bir işle meşgulken de dinleyebilme olanağı sağladığı için zaman açısından da epey rahatlık sağlıyor.

Tüm bu olumlu özellikleri sayesinde podcast kültürünün yavaş yavaş hayatımıza entegre olması pek şaşırtıcı değil. Özellikle sanatseverlerin severek takip edebileceği podcast kanallarını sizin için derledik.

Nasıl Olunur

Gazeteci, yazar ve televizyon programcısı mesleklerinin yanına, podcast yayıncısı kimliğini de ekleyen Nilay Örnek, ”Nasıl Olunur?” adlı podcast programında mikrofonu mesleklerini ustalıkla icra ettiğini düşündüğü insanlara yöneltip onlara aynı soruyu soruyor; Nasıl Olunur?

Başladığı günden bu yana büyük bir dinleyici kitlesine sahip olan programda, Teoman’dan Nükhet Duru’ya, Metin Akpınar’dan Bülent Ortaçgil’e kadar yaklaşık 200 konuğun hikayesini ve başarılarını büyük bir keyifle dinleyebilir, konukların samimiyetlerini en ince ayrıntısına kadar hissedebilirsiniz.

İlk Sayfası

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun hazırladığı İlk Sayfası adlı podcast serisi, her bölümünde farklı bir yazarı konuk ediyor. Alanında oldukça başarılı yazarlarla yapılan bu söyleşiler, edebiyatseverler için epey keyifli ve öğretici. Yayına konuk olan her yazarın bir kitabı seçiliyor ve kitabın ilk sayfası okunuyor. Bölüm boyunca yazarın kitabı nasıl yazmaya başladığı ve bir kitap nasıl yazılır sorularına odaklanıyorlar. Ahmet Ümit, Yekta Kopan, Ayşe Kulin, Zülfü Livaneli ve daha nicesi…

Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu’nun hazırladığı İlk Sayfası, 26. bölümü ile 2019 yılında final yaptı. 25 Bölüm boyunca Türkiye’nin en önemli yazarlarını konuk eden ve her biri birbirinden özel sohbetler gerçekleştiren Mirgün Cabas ve Can Kozanoğlu, son bölümde; tüm bölümlere dair genel bir değerlendirme yaptıkları ve kendi yazma tecrübelerine de değindikleri benzersiz bir sohbetle, programa nokta koydular.

Podcast serisi meraklıları için hala dijital platformlarda dinleyiciler için duruyor.

Ünlü yazarlardan pek çok tavsiye alabileceğiniz bu podcast kanalı, özellikle edebiyatla ilgilenen ve yazmak isteyen herkesin ilgisini çekebilir.

FikriSinema – Klaket

Sırada özellikle sinemaseverlerin ilgisini çekecek bir önerimiz var. Klaket adlı podcast kanalı, yaklaşık iki senedir gündeme gelmiş popüler filmler, sanat filmleri ve kült filmler üzerine keyifli bir sinema sohbeti sunuyor. Podcast yayınlarında Pelin Esmer, Emin Alper, Denis Villeneuve, Christopher Nolan gibi ünlü yönetmenler hakkında konuşulan bölümler de yer alıyor.

Fularsız Entellik

Fularsız Entellik; pek çok farklı ve ilgi çekici konuda keyif alarak dinleyebileceğiniz, bu konular hakkında bilgi edinebileceğiniz bir podcast kanalı. Kanalın felsefeden siyasete, ülke gündeminden kadın cinayetlerine kadar uzanan oldukça geniş bir konu skalası bulunuyor. “Halk için halka rağmen entellik” mottosuna sahip podcast kanalı, pek çok konuda daha eleştirel ve farklı bir bakış açısı sunuyor.

Ben Okurum

Çevirmen ve ses sanatçısı Deniz Yüce Başarır’ı, özellikle sesli kitap dinlemeyi sevenler sesinden tanıyabilir. Ben Okurum adlı podcast serisi, edebiyatseverlerin mutlaka şans vermesi gereken kanallardan biri. Deniz Yüce Başarır, her bölümde okuduğu bir kitabı seçiyor ve kitabın ona hissettirdiklerini, düşündürdüklerini dinleyicilerle paylaşıyor. Anna Karanina, Dorian Gray’in Portresi, Gurur ve Önyargı gibi dünya klasiklerinin yanı sıra Türk edebiyatının önemli eserleri ve modern klasikler de yer alıyor. Keyifli kitap sohbetlerini seviyorsanız bu kanal tam da size göre!

Şimdi Karşıya Geçebilirsiniz

Özellikle çağdaş sanata ilgi duyuyorsanız Şimdi Karşıya Geçebilirsiniz adlı podcast serisi ilginizi çekebilir. Arter Öğrenme Programı tarafından başlatılan podcast kanalına İstanbul’da yer alan Arter adlı çağdaş sanat müzesinin web sitesinden ya da farklı platformlardan ulaşabilirsiniz. Kanalda Arter’de eserleri sergilenen sanatçılar tarafından çağdaş sanata dair keyifli sohbetler sizi bekliyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top