Connect with us

İstanbul’da sonbahar festivalleri

Öne Çıkanlar

İstanbul’da sonbahar festivalleri

Türkiye’nin gözde metropollerinden İstanbul’da sonbahar, tıpkı bir Teoman şarkısı gibi İstanbulluları büyülüyor. Uluslararası festivallerde öne çıkan filmlerden tutun, en beğenilen müzisyenlerin ve birbirinden çeşitli tarzda pek çok sanatçının sonbaharı İstanbul manzarasıyla taçlandırdığına şahit oluyoruz. Gelin, sonbaharda İstanbul’a teşrif eden konukları ve festivalleri inceleyelim.

İstanbul Rooftop Festival

İstanbul’da sonbaharı müjdeleyen İstanbul Rooftop Festival, şehrin geleneksel festivalleri arasına adını yazdırıyor. İstanbul’un çeşitli teraslarında, birbirinden güzel manzaralara ev sahipliği yapacak festival; yerli ve uluslararası 40 DJ ve performans sanatçısı ile katılımcılarını bekliyor. Hafif esintili sonbahar akşamlarına Rooftop Festival ile eşlik edebilirsiniz.

İstanbul Fringe Festival

Alternatif performans sanatlarına ilgi arttıkça Türkiye’den ve dünyadan birçok katılımcı, Fringe festivalle bir araya geliyor. Dördüncü kez düzenlenecek olan festival, bu yıl 17-24 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor. Alternatif sanat festivali; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle yerli ve uluslararası tiyatro, dans gibi çeşitli performanslarla şehre taşınıyor.

Contemporary İstanbul

Contemporary İstanbul, adını sıklıkla duyuran ve herkesin İstanbul’a dönmeye başladığı dönemlerde varlığını hissettiren bir festival. Dünyanın dört bir yanından yaratıcı sanatçıların eserlerini sergilediği festivalde saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bu yıl on yedincisi düzenlenecek Contemporary İstanbul’da tam 558 sanatçının 1.476 eseri sergileniyor. Etkinlik, 17-18 Eylül tarihlerinde Ön İzleme, 19-22 Eylül tarihlerinde ise Genel Ziyaret için Tersane İstanbul’da kapılarını açıyor.

212 Photography İstanbul

212 Photography İstanbul, beşinci yılında şehrin en sarsıcı ve başarılı pozlarını yakalamaya çalışıyor. Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması, her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katılımına açık. Yarışmaya son katılım tarihi 16 Eylül iken 212 Photography İstanbul beşinci yıl sergisi ise 6-16 Ekim tarihlerinde gerçekleştiriliyor.

Etkinlik, yalnızca sergi ile sınırlı kalmıyor. Atölye, söyleşi, paneller, film gösterimleri ve çok daha fazlasını içeren bir programa sahip. Ayrıca katılımcılarını her zaman şaşırtmayı başaran festival, rotasını pek çok farklı mekâna çeviriyor. 212 Photography İstanbul, beşinci yılında 15 mekânda gerçekleşecek kapsamlı programı için gün sayıyor.

Filmekimi

Filmekimi, Covid-19 pandemisinin ardından 21. yılı için tekrar sinemalardaki yerini alıyor. Filmekimi demek, sinemaseverler için sonbaharın İstanbul’a geldiği anlamına geliyor. Etkinlik bu yıl Cannes, Toronto ve Venedik Festivali’nden pek çok festival filmini 7-16 Ekim tarihlerinde film sevenlere sunuyor. Birçok ödüllü filmi izleyici ile buluşturacak Filmekimi, İstanbul ayağını tamamladıktan sonra sonbahar esintisini Ankara’ya taşıyor. Gösterim programlarının birer birer açıklandığı festivalde, Claire Denis’ten Michel Hazanavicius’a kadar pek çok ünlü yönetmenin dâhiyane filmi yer alıyor. Şehrin efsane isminin geri dönüşü için geri sayım başladı!

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top