Connect with us

Deniz ürünleri sipariş sayısı 7 yılda 50 kat arttı

İyi Yedik

Deniz ürünleri sipariş sayısı 7 yılda 50 kat arttı

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde zengin çeşitleriyle deniz ürünleri sofralarımızı süslüyor. Son yıllarda ise hem sağlıklı yaşamın en önemli besinlerinden olan hem de eve sipariş imkanının arttığı deniz ürünleri sofraların yükselen trendi haline geldi.

Yemeksepeti, bu trendi mercek altına alarak kullanıcılarının deniz ürünleri siparişlerinin detaylarını inceledi. 2010 yılında 36 bin adet iken 2017 yılı sonunda ise 1 milyon 800 bin adete ulaşan deniz ürünleri sipariş sayısı 7 yılda 50 kat arttı. Günlük siparişlerinin yüzde 50’sinin akşam yemeklerinde verildiği deniz ürünleri, günü sağlıklı lezzetlerle bitirmeyi tercih edenlere birçok seçenek sunuyor. Deniz ürünleri hafta sonu yerine en çok pazartesi günleri sipariş ediliyor ve haftaya sağlıklı başlamak isteyenlerin ilk tercihlerinden oluyor.

Hem sağlıklı yaşamın en önemli besinlerinden olan hem de eve sipariş imkanının arttığı deniz ürünleri yükselen bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan dünya ortalamasında kişi başı 1 yılda 16 kilo balık tüketilirken Türkiye’de ise bir yılda kişi başı tüketimi 8 kilo. Bu rakam ülkemizde deniz ürünlerinin henüz istenilen düzeyde sofralara girmediğini gösterse de “Denizden babam çıksa yerim” diyenlerin sayısı artıyor ve sadece balık değil diğer deniz ürünleri de sofralarımızda eskisine göre daha fazla yer alıyor.

Deniz ürünleri siparişleri her yıl %45 artıyor

Yemeksepeti, bu trendi mercek altına alarak 2010 yılından itibaren Yemeksepeti üzerinden verilen deniz ürünleri siparişlerinin 18 yıllık macerasını inceledi.

Her yıl ortalama yüzde 45 artış yaşanan deniz ürünleri siparişleri, 2010 yılında 36 bin adet iken 2017 yılı sonunda ise 1 milyon 800 bin adete ulaştı. Böylelikle son 7 yılda deniz ürünleri sipariş sayısı 50 kat arttı.

Lezzetli olduğu kadar faydaları da saymakla bitmeyen deniz ürünleri, artık her mevsimde ve her saatte bize eşlik ediyor. Balık mevsimi sipariş tercihlerini kaçınılmaz olarak etkiliyor ve balık sezonunda daha çok hamsi, istavrit, uskumru, levrek, palamut gibi balıklar gözde oluyor. Yemeksepeti’nin geniş bir yelpazede sunduğu balık çeşitlerinin yanı sıra kullanıcılar; midye, kalamar, karides gibi deniz ürünlerini de daha fazla sipariş ediyorlar. Hatta midye dolma deniz ürünleri arasında her yıl açık ara liderlik koltuğuna oturuyor. Midye dolmanın en yakın takipçisi olan hamsi ise en çok sipariş edilen ikinci ürün oluyor.

Haftaya deniz ürünleriyle başlıyoruz

Günün neredeyse her saati tercih edilen deniz ürünleri öğle yemeklerinden itibaren sofralarımıza girmeye başlıyor ve geç saatlere kadar aklımızdan çıkmıyor. Deniz ürünleri siparişleri 17:00-21:00 saatleri arasında tavan yaparken, deniz ürünleri gece saatlerinde yaşadığımız açlık krizlerimizde de zengin çeşitleriyle imdadımıza koşuyor.

Deniz ürünleri haftaya sağlıklı başlamak isteyenlerin ilk tercihlerinden oluyor ve Yemeksepeti üzerinden verilen çoğu lezzetin aksine en çok hafta sonları değil pazartesi günleri tercih ediliyor. Yemeksepeti kullanıcıların yaş ortalaması 19-24 iken deniz ürünleri ise daha çok 29-33 arasındakiler tarafından tercih ediliyor.

İllere göre tercihler değişiyor

Deniz ürünü siparişlerinin en yüksek olduğu iller olan İstanbul, İzmir ve Ankara’dan sonra Manisa, Muğla ve Edirne deniz ürünü tüketiminin en yoğun olduğu iller olarak öne çıkıyor. Deniz ürünüyle hiç aram yok diyenler ise Kahramanmaraş, Amasya ve Şanlıurfa’da yaşıyor.

En fazla deniz ürünü tüketen illerden Manisa, daha çok balık çeşitlerine yöneliyor ve sardalya ile çipuraya özel ilgi gösteriyor.

Edirneliler ise her gün verdikleri deniz ürünü siparişlerinin yüzde 35’inde hamsiyi tercih ederek hamsi tutkunu olduklarını gösteriyorlar.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top