Connect with us

Gurme seyahati için gidilebilecek şehirler

İyi Yedik

Gurme seyahati için gidilebilecek şehirler

Lezzet denilince aslında ülkemizin neredeyse her ili değişik tatlar sunabilecek kadar zengin mutfaklara sahiptir. Ancak farklı ülkelerin farklı lezzetlerini denemek ağız tadına önem verenler için mükemmel bir deneyim olabilir.

Gurme seyahati sevenler gelin dünyanın lezzet noktalarına birlikte göz atalım:

Paris-Fransa

Fransız mutfağının en güzel lezzetleri için Paris en doğru seçenektir. Çünkü tarihi eserleri ve mimari yapısıyla olduğu kadar yemekleri de mükemmel olan şehrin ara sokaklarda rastlayabileceğiniz küçük ve şirin restoranlarında bile mutlaka ağız tadınıza uyan yemekler bulabilirsiniz. Ördeği, kaz ciğeri, krepleri, Fransız ekmekleri, kruvsanları ve krem brulesiyle dünyaca ünlü michelin yıldızını almayı hak ediyor.

Barselona-İspanya

Gurme seyahati olur da Barselona’ya gidilmez mi? Deniz ürünleri ile yapılan Paellası, birbirinden lezzetli Tapasları ve meşhur tatlısı Churro yeniden ve yeniden ziyaret sebebiniz olacaktır.

Beyrut-Lübnan

Orta Doğu lezzetleri denilince ilk akla gelen Beyrut olmalı. Çünkü Lübnan mutfağında değişik otlar ve baharatlarla hazırlanmış yemekler aklınızı başınızdan alabilir. Aslında Doğu Akdeniz kültürünün de damak tadını alabileceğiz lezzetleri tadarken bir an kendinizi Ege’de sanabilirsiniz.

Kuşbaşılı humusu, Zahterli pidesi, aynı zamanda bir sokak lezzeti de sayılan Falafeli, Lebeniyye çorbası, Semsek, Tabule salatası ve elbette deniz ürünleri ile damağınızda eşsiz tatlar bırakacağından emin olabilirsiniz. Tatlı severlere Lübnan künefesinin yenilmeden dönülmeyecek lezzetlerin arasında olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

Roma-İtalya

Roma için âşıklar şehri derler oysaki lezzetler şehri de denilebilirmiş. Mükemmel mimarisi, tarihi eserlerinin yanı sıra damak çatlatan yemekleri ile muhteşem bir üçlüyü oluşturan şehir, Pizza ve makarnanın anavatanı… Dolayısıyla adım başı pizzacı, makarna servisi yapan restoranları ve kafeleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Tabi ki altı üstü makarna işte diyenleriniz olabilir. Ancak onların makarna sunumları bizim soframızda yer alan makarnalardan çok farklı. Deniz ürünleri, etler, sebzeler, kremalar, peynir ve otlarla hazırlanan soslarla hiç tatmadığınız bir lezzet yakalayabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Akdeniz mutfağının baş tacı deniz ürünleri ile hazırlanan gnocchi ve risottonun yanı sıra pek çok çeşidini denemek isteyeceğiniz bruschettalarını da unutmamak gerekir.

Son olarak güzel bir yemeği enfes bir tatlı ile taçlandırmak gerektiğinden Tiramisu ve meşhur Roma dondurması, İtalya’dan dönmeden önce tadabileceğiniz harika bir seçenek olacaktır.

Brüksel-Belçika

Gurme seyahati söz konusuysa sokak lezzetlerini sevenler mutlaka Brüksel’i ziyaret etmeli. Gelenekselleşen tatları sebzeli yılan balığı çorbası, bira, midye ve patates kızartmasını her restoranda bulabildiğiniz gibi sokak aralarındaki ufak dükkânlardan da rahatlıkla yiyebilirsiniz. Çeşitli soslarla hazırlanan patatesler ve değişik dolgu malzemeleri ile sunulan midyelerin tadı damağınızda kalabilir. Kokusu ile cezbeden Waffle’ı ve dünyaca ünlü çikolataları yedikten sonra daha önce gelmemiş olmanıza hayıflanabilirsiniz.

Mexico City-Meksika

Baharatları ve acılı soslarıyla bizim damak tadımıza yakın lezzetleri bulabileceğiniz şehirde Tortilla denilen ekmekleri neredeyse her öğünde yenilebilir bir yiyecek. İçine doldurulan sebze, et veya tavuk malzemeleri ile farklı şekillerde sunulan bu ekmek sadece Meksikalıların değil sizinde vazgeçilmeziniz olabilir. Meksika filmlerinde sıkça rastladığımız Taco, Fajita ve Gaspatcho çorbası da bu mutfağın mutlaka denenmesi gereken lezzetleridir.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top