Connect with us

Diyetlerin Bozulma Sebepleri

Diyetlerin Bozulma Sebepleri - Bi Tutam Fikir
Photo: Shutterstock

İyi Yedik

Diyetlerin Bozulma Sebepleri

Her pazartesi başlanan diyetler pek çok nedenle salı gününden öteye geçemez. Peki, diyetler neden başlandığı halde devam etmezler hiç düşündünüz mü?

Fazla kilolarınızın olduğunu biliyorsunuz, diyetisyene gittiniz yahut kendinize bir diyet listesi oluşturdunuz, fakat bu listeye bir türlü sadık kalamıyorsunuz,  aksine kalorisi yüksek gıdalar almaya devam ediyorsunuz.  Aslında bu durum sizi de epeyce rahatsız ediyor.

Peki, bu kararınızı niçin bozduğunuzu hiç düşündünüz mü? Sizler için diyetlerin bozulma sebeplerini araştırdık;

Küçük adımlardan ziyade büyük adımlarla başlamak,

Unutmayın ki apalamadan yürünmez, söz gelimi 10-15 kilo vermeniz gerekiyor. Kendinize bir hedef belirlemiş bu fazladan kiloları atma kararını almıştınız, fakat bir süre sonra bu kiloları verme süreci gözünüzde büyümeye başladı. “Kolay mı? Tam 10-15 kilo vereceğim.” diyorsunuz kendi kendinize ve aslında birkaç kilo vermiş olsanız da başarısız hissediyorsunuz kendinizi.

Oysaki bunun yerine küçük hedefler koymuş olsanız, zihniniz size bu oyunu oynayamayacak. 15 kiloyu 5 periyodik takvime bölmüş olsanız, yani önce 15 kilo vermek yerine üç kilo vermek hedefiniz olsa  belki de diyetiniz bozulmayacaktı.

Leziz yiyeceklerin bulunduğu ortamlarda olmak ve “rica”ları kıramamak.

Biliyorsunuz ki diyetteki en önemli kurallardan biri istikrardır. Fakat bazen ansızın elinde pastasıyla çıkagelen bir misafiriniz yahut gittiğiniz bir davette “lütfen beni kırma, en azından tadına bak” diyen ev sahibi kilo verme yolundaki tüm gayretinizi ters düz edebilir.  Hele ki misafir geleneğinin çok önemli olduğu toplumumuzda ikramların yerini düşünecek olursak karşınızdaki insanlara “hayır”demek onları ikna etmeye yetmeyecektir. Bir de tatilde ailenizin yanına gittiğinizi düşünürsek bu, “diyeti unut” anlamına gelebilir.

İçsel motivasyonun düşük olması,

Kilo vermek istiyorsunuz fakat kendinizi disipline edemiyorsunuz. Bugün verdiğiniz karar yarın bozulabiliyor. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisini düşünürsek belki de ihtiyacınız olan gereksinimlerden bazıları eksik olduğu için motive olamıyorsunuzdur. O halde motive eden şeyi bulun ve kendinize sürekli onu hatırlatın.

Diyet yemek bulamamak

Kilo vermek isteyen birçok insanının genel sıkıntısı diyet yemeklerinin çok az olmasıdır. AVM’lerde bile diyet raflarındaki seçeneklerin çok az olduğunu görürsünüz, ama bu durum azminizi kırmasın, diyet yemeği bulamıyor yahut yapamıyorsanız bile meyve ve sebzeler kurtarıcınız olabilir. Bu durumda listenizdeki yiyecekle eş değerde bir meyve ya da salatayla öğününüzü atlatabilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top