Connect with us

Tebrikler işe alındınız… Peki, sırada ne var?

Tebrikler işe alındınız… Peki, sırada ne var? - Bi Tutam Fikir

Neler Oluyor

Tebrikler işe alındınız… Peki, sırada ne var?

Photo: Shutterstock

Tebrikler işe alındınız… Peki, sırada ne var?

Yeni bir iş arayışı zorlu bir süreçtir. Pek çok görüşmeye gidersiniz. Kimi işi istersiniz olmaz, kimi hiç siz göre değildir ama büyük ihtimal olacaktır. Peki, işi aldıktan sonra nasıl bir iş hayatı olmasını planladınız mı?

Unutmamalı ki bir işe alınmak kadar o işte kalmak da çok önemlidir. İş yerinizde bırakacağınız iyi bir izlenim bir sonraki işiniz için güçlü bir referans olabilir.

Peki bunun için ne yapmak gerekiyor?

İlk iş günü çok önemlidir, bunun için işsiz günlerinizdeki gibi gece geç saatlere kadar oturmamalısınız. Sabah dinç ve kendinden emin olarak işe başlamak önemlidir.

Dış görünüşünüze özen gösterin, unutmayın ki siz kendinizi önemserseniz başkaları da sizi önemser.

Gülümseyin ve pozitif olun, fakat bunu bir dengede tutun. Her şeye gülümseyen biri olursanız itici görünebilirsiniz, meşhur bir Fransız atasözündeki gibi; “sıcak ama mesafeli” olun.

Kibar olmaya özen gösterin, insanlar kaba ve emrivaki hitaplardan hoşlanmazlar. Bir şey isterken “lütfen” demeyi bir şey aldıktan sonra da” teşekkür” etmeyi unutmayın.

İşinizi özveriyle yapın, unutmayın ki ne olursa olsun işini iyi yapan biri rakiplerinin önüne geçer.

Daniel Goleman’ın “Duygusal Zeka” kitabında  ifade ettiği gibi toplumda  IQ seviyesi yüksek insanlar değil, EQ ‘su(Emotional Quotient:Duygusal Zeka) yüksek insanlar başarılı olmaktadır. EQ, IQ’dan daha önemlidir. O halde duygusal zekâ becerilerinizi geliştirmeye çalışın.

Karşılaştığınız sorunlar sizi korkutmasın, unutmayın ki şu anda getirildiğiniz pozisyona o sorunları çözmek için getirildiniz, bunun için cesaretli, sakin ve çözüm odaklı olun.

Kendinizden emin olun, duruşunuz, yürüyüşünüz ve ses tonunuzla özgüvenli bir imaj çizin.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top