Bizimle iletişime geç

Metro Toptancı Market Gastroekonomi Zirvesi’nde

İyi Yedik

Metro Toptancı Market Gastroekonomi Zirvesi’nde

Türkiye Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin gündemine gastronomiyi bir ekonomik büyüme olanağı olarak taşımayı amaçlayan Gastroekonomi Zirvesi katılımcıları arasında Metro Toptancı Market de yer aldı.

“Kalkınmanın En Yeni Kaldıracı: Gastronomi” ana temalı etkinlikte konuşan Metro Toptancı Market Türkiye Satınalma Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, Metro’nun Coğrafi İşaretli Ürünler projesiyle yerel değerleri nasıl güçlü birer ekonomik değere dönüştürdüklerini ve gastronomi keşif platformu olarak hizmet veren Gastronometro’yu anlattı.

Türk mutfağının değerlerine sahip çıkmak iddiasıyla yola çıkan ve attığı her adımla Türk mutfak kültürünü korumak, yaygınlaştırmak ve geliştirmek misyonuyla hareket eden Metro Toptancı Market, TURYİD’in düzenlediği “Kalkınmanın En Yeni Kaldıracı: Gastronomi” ana temalı Gastroekonomi Zirvesi’ne katıldı. 29 Mart’ta İstanbul’da gerçekleştirilen Gastroekonomi Zirvesi’nde, gastronomi konusunda dünya markası olan ülkelerin temsilcileri bir araya gelerek, gastronominin ülke ekonomisini büyüten, kaynak yaratan bir endüstri olduğu örnek uygulamaları paylaştı.

Gastroekonomi Zirvesi kapsamında düzenlenen “Dünyaya Açılma Aşamasında Tedarikçilerin Oynadığı Kritik Rol” panelinde konuşan Metro Toptancı Market Türkiye Satınalma Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç Metro Türkiye kanalıyla Metro ülkelerine ihraç edilen taze sebze-meyve ihracat rakamlarını hakkında bilgi verdi. Coğrafi İşaretli Ürünler projesinin hayata geçirildiği 2015-2016 yıllarında 5 ülkeye yönelik ihracat rakamlarının yaklaşık 3,3 Milyon Euro hacmindeyken, bu yıl itibarıyla 10 ülkeye ve 6 Milyon Euro’ya ulaştığına dikkat çekti. Türkiye’deki potansiyel Coğrafi İşaretli Ürünlere odaklanarak, dış ticaret açığının kapatılabileceğinin altını çizdi.

Alkaç son olarak, “Metro olarak biz, Türk mutfak kültürünü oluşturan tüm değerlere sahip çıkıyoruz. Tüm tedarikçilerimizle, paydaşlarımızla, profesyonel müşterilerimizle birlikte bu kültürü yaşatıp geleceğin hikayelerini yaratıyoruz. Bu yüzden gönül rahatlığıyla ‘Biz, Türk Mutfağıyız’ diyebiliyoruz.” diyerek sözlerine devam etti.

Gastronominin, çok eski ve kapsamlı bir mutfak kültürü bulunan Türkiye’de de lokomotif endüstrilerden biri olarak algılanması ve ekonomik kalkınmanın yeni kaldıracı olması hedeflenen etkinlikte ayrıca Peru, Danimarka, Güney Kore, İngiltere, Amerika ve İspanya’nın gastronomi konusundaki başarılara ulaşırken yaşadığı süreçler, bu ülkelerdeki devlet politikaları, tarım, ekonomi ve turizm gibi konular paylaşıldı.

Devamını Oku

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

yorum için tıkla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alakalı Kategori: İyi Yedik

Neler Oluyor

Sepultura ile köklere dönüş

Yazar: 10.05.2019

Kültür & Sanat

Adından söz ettiren film Nebula!

Yazar: 22.04.2019

Kültür & Sanat

Baba Sahne’de art arda kahkahalar!

Yazar: 22.04.2019

Öne Çıkanlar

Dinleyicilere unutulmaz hatıralar!

Yazar: 22.04.2019

Öne Çıkanlar

Spektrum Medya ile tanışın!

Yazar: 22.04.2019

Öne Çıkanlar

Bu Sokak Festivali bir başka!

Yazar: 22.04.2019
Yukarı