Connect with us

Aylık yemek kartınız ayın sonunu getirmiyor mu?

Bizden Söylemesi

Aylık yemek kartınız ayın sonunu getirmiyor mu?

İş hayatındaki ilk günleriniz herhalde. Evet çok belli oluyor. Maaşınızı soranlara fısıldayarak cevap verdikten sonra, “yemek kartı da verdiler” diye gürlemenizden anladık biz onu. Asgariden hallice bir maaşınız var ama, siz yemek kartınızda bulunan ve sadece öğlenleri açlığınızı bastıracak kadar kayıntı yapabileceğiniz yemek kartınıza, sınırsız limiti olan kredi kartı muamelesi yapıyorsunuz.

Sanırsın şirketi üstüne yapmışlar! Neyse ya, çok da şey değil tabi, bozmayın neşenizi hemen. Bazen bugünün işini yarına bırakmak en iyisidir; önümüzdeki ay bozarsınız.

İnsana bedava yemek yiyormuş gibi hissettiren ve bu yüzden cüzdanda banka kartıyla kredi kartının üstünde konuşlandırılan yemek kartları sizi hiç olmayacağınız kadar eli açık da yapacaktır.

Çok uzun sürmeyecek olan bu duygunun tadını çıkarın deriz. Ama yine de tüm cephanenizi bir seferde tüketmemenizi, en büyük payı en çok etkilemek istediğiniz kişi için ayırmanızı tavsiye ederiz.

Yemek kartınızdaki paranın bütün bir ay için olduğunu unutmayın!

aylık yemek kartı

Eğer çalıştığınız iş yerinin CEO’su falan değilseniz, kartınızdaki para taş çatlasın 300 TL. Bu parayı o ay mesai yapacağınız iş gününe bölerseniz, günlük limitinizin 12-15 TL olduğunu görürsünüz. Ayrıca CEO’larda da bu kartlardan olduğunu sanıyorsanız, fena halde yanılıyorsunuz.

İş yerinizin yakınlarında, kartınızın geçerli olduğu mekanları tek tek tespit edin

Büyük ihtimalle sayıları çok fazla değildir, her gün birini ziyaret edin. Sektörün sorunlarını dinlemek için değil elbette, menüyü incelemek ve diğerleriyle karşılaştırma yapabilmek için. Hatta çaktırmadan porsiyon ölçülerini de gözlemleyip işletmenin fiyat/performans oranını kabaca hesaplayabilirsiniz.

Bu size ilerleyen günlerde karttaki parayla ay sonunu getirmek konusunda, özellikle ani karar vermek zorunda kaldığınız günlerde kolaylık sağlayacak. Ancak yemek kartının geçerli olmadığı mekanları da görmezden gelmeyin; bazıları çok daha uygun fiyata farklı seçenekler sunuyor olabilir. Sırf eliniz cebinize gitmesin diye aynı tabağa neden daha fazla veresiniz? Kıyıda köşede kalmış esnaf lokantalarında, dünyanın hiçbir yerinde bulamayacağınız lezzetleri bulabilirsiniz.

İkramı bol olan yerleri tercih edin

lahmacun menü

Malum, 1 lahmacun asla tek başına masaya konmaz bizim ülkemizde. Yanında mutlaka salata, turşu, yoğurt… Hatta bazen öyle bir girişiriz ki salataya, lahmacuna yer kalmaz. Böyle restoranları bulursanız sakın kaçırmayın.

Zincir restoranlarda çoklu menüleri tercih edin

promosyon menü

Arkadaşlarınızla birlikte giderseniz 1 hamburger menü fiyatına 2 tane alabilirsiniz örneğin. Arkadaşınızdan onun yediği hamburgerin parasını da nakit alırsanız, böyle böyle 2-3 seferde bir sinema parasını çıkarırsınız, şahane olur. Zincir restoranlar bazı günlere özel kampanyalar yapıyorlar. Bu restoranların sosyal medya hesaplarını takibe alın, kampanyalardan haberiniz olsun.

Yemek kartı firmasının promosyonlarını takip edin

en iyi yemek kartı

Kartınız hangi firmaya ait olursa olsun mutlaka tüm sosyal medya mecralarında hesapları vardır. Takip edin.

Tabldot yemek yapan yerleri keşfedin

tabldot nedir

Yemek kartının geçerli olduğu pek çok restoranda bulamayacağınız bir fiyata 4 kap sıcak ev yemeği yiyebilirsiniz buralarda. Kartınız buralarda geçmiyorsa bile kıyın paraya doğru düzgün bir yemek yiyin, iliğiniz kemiğiniz beslensin. Tasarruf yapacağım diye simit-ayrana talim etmeyin.

Kartınızı market alışverişlerinde de kullanabileceğinizi biliyorsunuz, değil mi?

haftalık market alışverişi

Geçen zamanla birlikte, aylık yemek kartını bütün bir ay yetirmenin pek de mümkün olmadığını fark etmiş olmalısınız. Kartınızın geçerli olduğu marketlerden haftalık sebze-meyve, peynir-ekmek alışverişi yapın. 2 öğünde harcayacağınız parayla bütün bir hafta öğlen yemeğini kurtarabilirsiniz.

Arada bir öğle yemeğini pas geçebilirsiniz

öğle yemeği

Mesela Pazartesi günleri. Bir önceki gün muhtemelen zengin bir Pazar kahvaltısı yapmışsınızdır. Akşama kadar ağzınız hiç boş kalmamıştır. Hele maç-film falan izlendiyse cipsin, kolanın, patlamış mısırın dibine vurmuşsunuzdur. İyisi mi, Pazar’dan kalanlardan bir kumanya paketi hazırlayıp yanınıza alın işe giderken. Bünye biraz dinlensin.

Sabahları kahvaltı yapmadan evden çıkmayın

sabah kahvaltısı

Sağlam bir kahvaltı, gün boyu ihtiyacınız olan enerjiyi almanızı sağlar. Uzun süre midede kalarak tok tutan (mümkünse akşam eve dönene kadar), kan şekerini hızla yükseltip daha da hızla düşürerek sizi kıtlıktan çıkmışa çevirmeyen şeyler yiyin.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top