Connect with us

Roma’da Ne Yenir, Ne İçilir

Roma'da Ne Yenir, Ne İçilir - Detaylı Liste - Bi tutam Fikir
Photo: Shutterstock

İyi Yedik

Roma’da Ne Yenir, Ne İçilir

Tarihin pek çok önemli olayında başrol oynayan Roma’da mısınız? Sadece gezmek yetmez, gelin Roma’da neler yenir, neler içilir detaylı liste halinde inceleyelim

Roma, İtalya’nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Coğrafi konum olarak Tiber ve Aniane nehirlerinin arasında kalır ve Akdeniz’e yakındır. Yaklaşık 2.7 milyon nüfusu olan şehirde, Katoliklerin ruhani lideri Papa’nın yaşadığı devlet olan, Vatikan da yer almaktadır. Bu nedenle Roma’ya iki devletin başkenti de denilmektedir.

Çok sayıda tarihi ve turistik güzellikleri barındıran Roma, dünyanın gezilecek yerleri olan şehirleri içerisinde, en zengin seçeneklere sahiptir. Bu güzelliklerinin yanında özellikle Türk damak tadına yakın olan yemeklerinin varlığı sayesinde, zorlanmadan gezip görebileceğiniz sayılı yerler arasında yer almaktadır. Avrupa yemeklerinin en lezzetlilerini barındıran Roma’nın, sahip olduğu yemekleri ve içecekleri yakından inceleyelim;

Roma’da Yenilecek ve İçilecek Listesi

Pizza;

Pizza sadece Roma’nın değil, İtalya’nın da vazgeçilmez yiyeceğidir. Roma sokaklarında dilim dilim yada kilo ile pizza satın alabileceğiniz gibi lüxs restoranlarda da yeme imkanına sahip olabilirsiniz. Özellikle deniz mahsülünden yapılan pizzalar çok beğenilmekte ve tavsiye edilmektedir.

Minestrone;

Özellikle İtalyanların çok sevdiği bir çorbadır. Roma’da ki pek çok restoranda bulabileceğiniz bu çorbanın içerisine, mevsimine göre bol sebze ve çeşni eklendiği gibi makarna, pirinç ve fasulyede eklenmektedir. Bu çorba da Türk damak tadına uygun yemekler arasındadır.

Makarna;

İtalyan’ların en sevdiği yiyeceklerin başında gelmektedir. Çeşit çeşit türde ve farklı boyutlarda üretilen makarnaları, ister el yapımı ister makine yapımı olan seçenekleri ile her köşe başında bulmanız mümkündür. Makarnalarda kullandığı özel sosları ile harika lezzetler yaratmaktadırlar.

Şarap;

İtalyanlar her yemeklerinin yanında kırmızı yada beyaz şarap içmeyi tercih ederler. Özellikle restoranlarda, otellerde ve kalabalık yemeklerde mutlaka şarap içilmektedir. Burada bulunan şaraplar, çoğu ülkeye göre kaliteli ve ucuzdur.

Kahve;

Roma sokaklarında yürürken, buram buram kahve kokan kafelerin önünden geçilmektedir. Romalılar sabahları kahvaltıdan önce ekspresso içerek güne başlarlar. Gün içerisinde latte ve diğer çeşitlerdeki kahveleri de bol miktarda tüketirler. Havanın güzel olması durumunda, her adım başında, sokaklarda bulunan masalarda, lezzetli kahveler içilmekte ve ikram edilmektedir.

Risotto;

Risotto, kendine özgü bir pişirme tekniği bulunan, pirinç yemeğidir. Bu yemekte pirinçlerin nişastalarını salmaları sonucu, kremalı bir sos oluşmaktadır. Tercihe göre içerisine safran da ilave edilen risottolara, Milano’da da rastlamak mümkündür.

Dondurma;

Adını tüm dünyaya yaymış olan ve herkes tarafından bilinen Roma dondurmasını, ana vatanında yemek ayrı bir zevktir. Roma dondurması olarak tanınan bu özel ve güzel dondurmaları, Aşk Çeşmesi’nin yanında bulmak mümkündür.

Lazanya;

Roma’da makarnanın her türlüsüne rastlamak mümkündür. Karbonhidrat diyarı olan Roma’nın en meşhur yemeklerinden biri ise Lazanya’dır. Kat kat makarna hamuru ve arasına kıyma konularak hazırlanan bu yemek, özel sosuyla birlikte, fırında pişirilerek servis edilmektedir.

Roma’nın bu lezzetli ve meşhur yemeklerini mutlaka denemelisiniz ancak bunun yanında bütçenize de dikkat etmek istiyorsanız, her yerde geçerli olan turistik yerlerden uzak durun kuralına, burada da dikkat etmeniz gerekir. Ucuz yemek yemek istiyorsanız özellikle Kolezyum’un çevresi, Roma forumun etrafı ve diğer turistik yerlerin restoranlarını, mecbur kalmadıkça tercih etmeyin. Bunun yerine Termini civarındaki pizzacıları yada sokak aralarında bulunan diğer yemek mekanlarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte Roma’ya tatil için geldiyseniz ve ekonomik durumunuz da yeterliyse, Roma’nın meşhur meydanlarında bulunan şık bir restoranda oturup yemek yiyebilir ya da şık bir kafesinde, onlara has, mis kokulu kahvelerinden içebilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in İyi Yedik

To Top