Connect with us

Sahneleri Türkiye’de Çekilen 9 Hollywood Filmi

Kültür & Sanat

Sahneleri Türkiye’de Çekilen 9 Hollywood Filmi

Sahneleri Türkiye’de çekilen 9 Hollywood filmini daha yakından tanımaya ne dersiniz? Skyfall’dan Taken 2’ye kadar hepsi yazımızda.

The Water Diviner (Son Umut)

Andrew Knight ve Andrew Anastasios tarafından senaryosu kaleme alınan, dünyaca ünlü oyuncu Russel Crowe’un hem yönetmen koltuğunda oturduğu hem de başrolünü üstlendiği 2014 yapımı sinema filmi Çanakkale Savaşı sırasında Türkiye’ye savaşa gelen ve kaybolan üç evladını arayan Avustralyalı bir babanın hikayesini işlemektedir. İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin çeşitli noktalarında çekilen The Water Diviner’de Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Salih Kalyon gibi Türk oyuncular da yer almıştır.

From Russia with Love

1963 yapımı From Russia with Love (Rusya’dan Sevgilerle) isimli film ise Bond serisinin ikinci yapımı olarak karşımıza çıktı. Dünya sinemasında önemli yer tutan ve klasikler arasında yer edinen bu filmin sahnelerinin önemli çoğunluğu ise İstanbul’da çekildi.

The International

2009 senesinde çekilen The International (Uluslararası) filmi ise Tom Tykwer’ın yönetmen koltuğunda oturduğu bir yapım. Merkezi Lüksemburg’da bulunan hayali bir bankanın yarattığı yolsuzluk krizini işleyen filmde Clive Owen ve Naomi Watts gibi star oyuncular rol almıştı. İsmiyle özdeş şekilde dünyanın birçok noktasında çekilen film için İstanbul’da da set kurulmuştu.

The Accidental Spy

Türkiye’de “Altın Yumruk İstanbul’da” ismiyle vizyona giren The Accidental Spy filmi, Türkçe isminden de anlaşılacağı üzere İstanbul’da geçiyor. Jackie Chan’in canlandırdığı Bei karakteri, Hong Kong’da bir dükkanda egzersiz ürünleri satan ve sıkıcı bir hayata sahip olduğunu düşünen birisi iken eğlence ve macera arama amacıyla şüphelendiği iki ismin peşine düşünür ve hayatında özel dedektiflik sayfasını açar. Kapalıçarşı da dahil olmak üzere İstanbul’un birçok yerinin sahnelendiği sinema filmi aksiyon türünde bir yapım olarak karşımıza çıkmıştı.

Hitman the Movie

Aynı adı taşıyan oyun serisinden uyarlanan Hitman isimli sinema filmi 2007 yapımı bir aksiyon projesi. Başrolde Timothy Olyphant ve Dougray Scott’un yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Xavier Gens oturuyor.

Taken 2

İstanbul’da çekilen ve dünyada ilgi görmeyi başaran yapımlardan birisi de 2011 yapımı Taken 2. Serinin ilk filminde Liam Neeson tarafından canlandırılan bir emekli CIA mensubunun Türkiye’ye gelmesi ile başlayan aksiyon büyük ilgi görmüştü. Hatta filmin yönetmeni Olivier Megaton çekim sırasında Hürriyet’e verdiği röportajda “Ben beş yıl önce de “Hitman” filmi için İstanbul’da çekim yapmıştım. O filmin ikinci yönetmen yardımcısıydım. Yıllar sonra yeniden burada çekim yapmak çok güzel” demişti.

The World Is Not Enough

Türkiye’de “Dünya Yetmez” ismiyle gösterime giren 1999 senesinde çekimleri tamamlanan James Bond serisinin 19. filmi The World Is Not Enough’da Robert King adındaki ünlü bir petrol milyarderinin suikaste kurban gitmesi işlenir. Kazakistan, Azerbaycan gibi ülkelerde başlayan macera İstanbul’a kadar taşınır ve olaylar gelişir.

Skyfall

İstanbul’da geçen James Bond filmlerinden bir diğeri olan Skyfall serinin 23. filmi olarak vizyona girmişti. Yönetmen koltuğunda Sam Mendes’in oturduğu filmde Daniel Craig üçüncü defa James Bond rolünü canlandırmıştı. Skyfall’daki maceranın bazı sahneleri Adana, Fethiye ve İstanbul’da çekilmişti.

Midnight Express (Geceyarısı Expresi)

1978 yapımı olan ve Alen Parker’ın yönetmenliğini üstlendiği sinema filminde Türkiye’de tutuklandıktan sonra hapse gönderilen Billy Hayes’in gerçek hikayesi işlenmişti. Senaryo yazarı Oliver Stone’un da daha sonra itiraf ettiği üzere filmdeki bazı olayların çok fazla dramatize edilmesi, film gösterime girmeden önce Türkiye’de çeşitli protestolara sebep olmuştu. Oliver Stone ise seneler sonra 2004’te konu hakkında özür dilemişti.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top