Connect with us

İstanbul’un En Güzel 9 Yürüyüş Rotası

Bizden Söylemesi

İstanbul’un En Güzel 9 Yürüyüş Rotası

Milyonlarca insana ev sahipliği yapan, trafiği ile birçoğumuzu çileden çıkaran İstanbul’da hala kafanızı rahatlatacak, sizi sakinleştirecek güzel yürüyüş rotaları bulunuyor. İşte İstanbul’un en güzel 9 yürüyüş rotası…

Balat – Fener Yolu

Atatürk ile Haliç köprülerinin arasında bulunan Balat – Fener yolu gerek tarihi dokusu gerek huzur veren rotası ile ne kadar yol kat ettiğinizi sizlere unutturacak, bir yere oturana kadar yorulduğunuzun dahi farkına varmamanızı sağlayacak bir güzelliğe sahip. Sahilden giderek deniz havasını da alabileceğiniz bu rota, şehir içinde sıkışıp kalan ama arada bir yürüyüş yapmak isteyenler için bir numaralı öneriler arasında yer alıyor.

Beşiktaş – İstinye Bölgesi

Maçka Parkı’ndan çıkıp sahil yolu boyunca İstinye’ye kadar yürüyerek kendinizi rahatlatabilir, güzel bir yürüyüş geçirebilirsiniz. Yol kenarında rahatsız edici bir trafik görüntüsü olsa dahi kulaklığınızı takıp gözünüzü yol kısmına çevirmeden ilerlerseniz keyfinizi hiçbir şey bozmayacaktır.

Adalar

Kınalıada, Heybeliada, Büyükada… İstanbul iline bağlı birbirinden güzel adalar mevcut ve hepsi şehir merkezine yaklaşık 40 – 60 dakika mesafe uzaklıkta. Hem trafik gürültüsü, hem şehrin kirli havasından kaçmak ve güzel bir Pazar yürüyüşü yapmak isterseniz Adalar vapuruna bindikten sonra hangi adada ineceğinize karar vermeniz yeterli.

Belgrad Ormanı

Yeşilin verdiği huzur ve ormanın sunduğu tertemiz hava ve biraz da doğa sessizliği eşliğinde huzur dolu bir yürüyüş yapmak isterseniz Belgrad Ormanı’na gitmemek için hiçbir sebebiniz yok. Göl çevresinde bulunan 7 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolu ile Belgrad Ormanı, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunuyor.

Yeşilköy Sahili

İstanbul’da sükunet ve huzur sunan rotalar arasındaki yerlerden birisi de Yeşilköy Sahili. Yeşilköy’de iki adet yürüyüş imkanı sunan sahil güzergahı söylemek mümkün. Bunlardan birisi gidiş dönüş toplam beş kilometreyi bulan balıkçıların bulunduğu sahil yolu iken diğeri de Aqua Florya’ya doğru giden gidiş geliş toplam yedi kilometreyi bulan sahil yoludur. Hangisini seçerseniz seçin, sabahın ilk saatlerinde yürüyüşe çıktığınızda size eşlik edecek başka insanlar da olacaktır.

Dragos Sahili

Adalar manzarasına karşı deniz havasını içinize çekerek yürüyüş yapma imkanı sunan Dragos Sahili, genelde akşam üstü daha çok tercih ediliyor. Karanlık çökmeye başladığında güzel bir manzara sunan Dragos Sahili kimi İstanbul aşıkları tarafından “İkinci Boğaz” ismiyle de biliniyor. Sahil içerisinde oyun alanı ve yürüyüş parkuru gibi bazı sosyal alanlar da mevcut.

İstinye – Tarabya Yolu

İstinye yakınlarında oturuyorsanız size en uygun yürüyüş istikametlerinden biri de Tarabya güzergahındadır. İstinye – Tarabya yolunda yürüyüş yaparken bir taraftan Boğaz’ın güzel manzarasını diğer tarafta ise yeşillik içinde bulunan ve Boğaz’ı selamlayan güzel evleri görürsünüz ve içinize temiz havayı çekerek güzel bir vakit geçirirsiniz.

Emirgan Korusu

İstanbulluların vazgeçilmez hafta sonu adreslerinden birisi de Emirgan Korusu’dur. Özellikle bahar ayları geldiğinde ziyaretçi akınına uğrayan Emirgan Korusu, çiçekler ve birbirinden güzel hayvanlar ile çevrili yapısı ile yürüyüşünüze ayrı bir tat katacaktır.

Maçka Parkı

Şehir içinde kalan ender nefes alacak mekanlardan biri de cennet gibi yapısı ile dikkat çeken Maçka Parkı. Özellikle Nişantaşı yakınlarında oturanların yürüyüş amacıyla tercih ettikleri mekan olan Maçka Parkı, en sıcak günlerde bile ağaçlarının yarattığı gölge ile serin bir yürüyüş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top