Connect with us

Ulaşımda Kas Gücü Devri – Bisiklet Alacaklara Tavsiyeler

Bizden Söylemesi

Ulaşımda Kas Gücü Devri – Bisiklet Alacaklara Tavsiyeler

Dikkat ettiyseniz günümüzde insanlar hem doğaya zarar veren hem de insanı hantallaştıran motorlu taşıtlar yerine yalnızca kas gücüyle çalışan bisikletlere yönelmiş durumdalar. Tabii bu yönelim ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelerde oluyor da diyebiliriz. Eğer siz de hem ulaşımı bedavaya getirmek hem de her gün düzenli ve zorunlu olarak spor yapmak istiyorsanız bir bisiklet satın alarak işe başlayabilirsiniz. Ancak bisiklet almadan önce bazı önemli noktalara dikkat etmenizde fayda var.

Bisiklet kullanabileceğiniz bir alanın bulunduğundan emin olun

İster bisikleti spor için isterseniz de ulaşım için alın onu gerçekten kullanabilecek misiniz iyi düşünmeniz gerekiyor. Çünkü oturduğunuz yerde bisiklet kullanımını neredeyse sıfıra indirecek bir trafik varsa o bisiklet yalnızca evinizde ya da bodrumunuzda bir dekor olarak kalabilir. O yüzden bir anlık hevesten önce gerçekçi tespitler yapın ve ona göre karar verin.

Ulaşım için bisiklet kullanacaksanız öncelikle kondisyonunuzu buna hazırlayın

Sadece spor için değil ulaşım için de bisiklet kullanmaya düşünüyorsanız çok terlemeye de hazır olmalısınız. Özellikle eğer kondisyonunuz yeterli değil de bu aktivite sizin için çok daha terli ve çok daha yorucu geçebilir. O nedenle hem duş alma imkanınızın olmasına hem de kondisyonunuzun yeterli olmasına özen gösterin.

Şıklığına değil kullanım alanına ve ihtiyacınıza göre bisiklet seçin

Elbette bisiklete heves duyanların en çok ilgisini çeken modeller dağ bisikletleridir. Ancak bu noktada bisikletin gözünüze hoş gelmesinden çok ihtiyacınıza hitap edip etmemesi önemli oluyor. Yani siz bisikleti asfalt yollarda kullanmak için alıyorsanız dağ bisikleti sizi yarı yolda bırakabilir çünkü arazi kullanımı için tasarlanmışlardır. Üstelik şehir bisikletlerinin çok daha hafif olduğunu unutmayın.

Bütçenizi belirleyin ama hem bütçenize hem de ihtiyacınıza uygun bisiklet alın

Genelde her bütçeye uygun bisiklet bulmak mümkün. Ama bisiklet satın almak için elinizde çok yüksek bir bütçe bulunuyor olsa bile yine de direkt olarak daha pahalı olan modellere yönelmenizin bir anlamı olmayabilir. Çünkü bazen bisikletin fiyatı 2 katına çıksa bile kullanan kişiye çok büyük bir farklılık hissettirmeyebiliyor. Üstelik artan parayı bisiklet ile alakalı başka ihtiyaçlar için kullanmak çok daha akıllı bir davranış olacaktır.

Mutlaka deneme sürüşü yapın.

Bisikletinizi internetten seçmiş olabilirsiniz ancak yine de mutlaka bir bisikletçiye gidip bir deneme sürüşü yapın. Ancak bu şekilde gerçekten size uygun olup olmadığını anlamanız mümkün. Daha önce hiç kullanmadığınız bir bisiklet enteresan şekilde size yabancı gelebilir ve hatta uzun sürede ona alışamayabilirsiniz. Özellikle yüksek fiyatlı bir bisiklet satın alıyorsanız ürünü denemeden almak kumar oynamak gibi bir şey olacaktır.

Tüm bütçenizi bisiklet almak için harcamayın

Elbette bisiklet için ayırdığınız bütçeyle tatile çıkın ya da cep telefonu alın demiyoruz. Bisiklet kullanmaya başladıktan sonra ilave olarak almanız gereken başka yardımcı ürünler ve çeşitli ihtiyaçlarınız olacak. Bunlar için de bir kenara mutlaka para ayırmalısınız. Örneğin bisikleti nerede kullanırsanız mutlaka kask takmanız gerekir. Bunun haricinde pompaya, gözlüğe, eldivene, ön ve arka ışıklara ya da bisiklet sürmeye uygun kıyafetlere de ihtiyacınız olabilir. Hatta bir bisiklet bilgisayarı bile harika olabilir.

Boyunuza uygun bir bisiklet seçin

Bisikletinizin mutlaka boyunuza uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde bisiklet sürmek sağlıksız bir hal alacaktır. Örneğin 1.60 m boyundaki bir kişinin large boy kadro alması hiç de doğru bir davranış değildir. Bu kişinin kas yapısına ve iskelet yapısına zarar verebilir.

Aracınıza bir bisiklet taşıyıcısı da alın

Her aracınız da varsa onunla bisikletinizi taşıyabilmeniz için bir bisiklet taşıyıcınızın olması çok iyi olur. Böylece bisikletinizi istediğiniz her yere götürebilir ve farklı noktalarda doğayla iç içe bisiklet sürmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Bizden Söylemesi

To Top