Connect with us

Oscar Tarihinde Yaşanmış En İlginç Sürprizler

Kültür & Sanat

Oscar Tarihinde Yaşanmış En İlginç Sürprizler

Oscar Ödül Töreni, her yıl tüm dünyanın merakla beklediği ve ilgiyle izlediği ödül törenlerinin başında geliyor. Oscar’ı Oscar yapan pek çok önemli detay var ancak bunlardan bir tanesinin de törenlerde yaşanan ilginç sürprizler olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bob Fosse – 1973

Bildiğiniz üzere IMDB’de Tüm Zamanların En İyi 250 Filmi listesinde Francis Ford Coppola’nın The Godfather filmi 2. sırada bulunuyor. Fakat herhalde 1973 yılında durum pek de öyle değildi. Çünkü o yılki Oscar Ödül Töreni’nde En İyi Yönetmen Ödülü’ne aday gösterilmiş olan The Godfather filmiyle Francis Ford Coppola değil de Cabaret filmiyle Bob Fosse ödülün kazananı olmuştu. O zamanlar için bu bir sürpriz miydi bilemiyoruz ama şu an için gerçekten şok etkisi yaratan bir sürpriz.

Anna Paquin – 1994

1994 yılında düzenlenen Oscar Ödül Töreni’nde “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü için bir hayli güçlü rakipler vardı. Bu rakipler arasında Fearles filmiyle Rosie Perez, The Age of Innocence filmiyle Winona Ryder, In the Name of the Father filmiyle Emma Thompson ve The Firm filmiyle Holly Hunter vardır. Fakat büyük bir sürpriz sonucu ödülün kazananı The Piano filminde ortaya koyduğu performans sonucunda henüz 11 yaşında olan Anna Paquin oldu.

Charlie Chaplin – 1972

Elbette burada sürpriz olan Charlie Chaplin’in ödül kazanması değil. Asıl sürpriz niteliği taşıyan olay ise Charlie Chaplin Onursal Oscar ödülünü aldıktan hemen sonra uzun süre hiç durmadan alkışlanması. Bu durum gerçekten Oscar tarihindeki en özel anlardan bir tanesiydi.

Roberto Benigni – 1999

Her zaman Oscar sonuçları sürpriz etkisi yaratacak değil ya bazen sürprizler bizzat kazananlardan da gelebiliyor. Roberto Benigni ödülünü almak için sahneye konukların arkasına basarak çıktı. Bu sevinç ve görüntü gerçekten Oscar Ödül Töreni’nin unutulmazları arasında yer aldı. Tabii, bazıları için bu insanları güldürmeye yönelik bir sahne şovuydu.

The American Express Card Kıyafeti – 1995

Oscar Ödül Töreni’nin ilginç sürprizlerinden bir tanesi de “The Adventures of Priscilla Queen of the Desert” filminin kostüm tasarımcısının The American Express kartlarından yapılmış bir elbiseyle törene katılmasıydı. Hatta Sharon Stone’un ödülünü alarak bu kıyafet ile poz bile vermişti.

Adrien Brody – 2003

Bu sahneyi Oscar Ödül Töreni’ni yıllardır takip edenler çok net bir şekilde hatırlayacaklardır. “The Pianist” filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan Adrien Brody, muhtemelen heyecandan olsa gerek ödülü takdim eden Halle Berry’i sahnede dudaklarından coşkulu bir biçimde öpmüştü. Bu durum o kadar çok konuşuldu ki ertesi sene “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü takdim edecek olan Adrien Brody yine aynı şeyi yapacağı hissini vererek herkesi bir hayli güldürdü.

Jack Palance – 1992

“En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazanan 73 yaşındaki Jack Palance’in ödül sevincini tek eliyle sahnede şınav çekerek yaşaması bir hayli ilginç anlardan bir tanesiydi. Aslında kesinlikle performansın gençlere bile taş çıkarır cinsten olduğunu söylemek gerek.

Çıplak Adam – 1974

Oscar tarihinin en ilginç sürprizlerinden bir tanesi de bir anda sahneye fırlayan Robert Opel tarafından yapılmıştı. Çünkü Robert Opel isimli vatandaş sunucu David Niven’in arkasından bir anda çıplak bir şekilde sahneye fırlamıştı. Ancak sunucu David Niven’in durumu gerçekten de çok profesyonel bir şekilde kurtardığını da söylemek gerek. Yine de sinirleri bir hayli bozulmuş olmalı.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Kültür & Sanat

To Top