Connect with us

İşte Twitter’da en etkin 8 sporcu Türk kadını

Ordan Burdan

İşte Twitter’da en etkin 8 sporcu Türk kadını

Kadınlar Günü yaklaşırken Türkiye’nin Twitter’da en güçlü 8 sporcu kadını ile tanışın!

Spor; kupalar, derbiler ve transferlerle Türkiye’de Twitter gündemini en çok meşgul eden konulardan biri olarak öne çıkıyor. Her yıl sonu verilerinde Türk Twitter kullanıcılarının en çok konuştuğu konular arasında önemli spor olayları yer alıyor. Peki ya Türkiye’nin Twitter’da etkin ve ilham kaynağı kadın sporcuları?

Sporda kadının yeri gün geçtikçe daha da önem kazanıyor. Türk sporcular arasında hem ulusal hem uluslararası çapta önemli başarılara imza atan Türk kadın sporcular; cesur oluşları, engel tanımayışları ve umut dolu yüzleriyle dikkat çekmelerinin yanında, Twitter’ı etkin kullanmalarıyla da ilgi kaynağı oluyorlar. Kadın ile ilgili konuşmaların sıkça yaşandığı ve bu konuda farkındalık yaratma konusunda global seviyede #metoo gibi etiketlerin platformu olan Twitter, Türkiye’nin kadın sporcuları için de seslerini duyurmalarında sıkça kullandıkları bir sosyal medya platformu olarak ön plana çıkıyor, Kadınlar Günü şerefine #KadınlarGünü etiketiyle de emoji sunuyor.

İşte Twitter’ı en etkin kullanan 8 başarılı Türk kadın sporcu:

1- İpek Soylu @soyluofficial

Tenisçi İpek Soylu bariyerleri yıkıyor, yaptığının haberini de Twitter’dan veriyor.

2- Şahika Ercümen @sahikaercumen

Serbest dalış dünya rekortmeni Şahika Ercümen, Antarktika’da dalıyor, Türkiye’de Twitter’dan çıkıyor!

3- Gizem Girişmen @GizemGirismen

Ata (belki de ana?) sporumuz okçuluk….

Başarılı kadın okçu Gizem Girişmen, sabitlenmiş Tweet’inde en güzel madalyanın insana dokunmak olduğunu söylüyor.

4- Tuğba Karademir @tugbak85

Olimpiyat ve Dünya Şampiyonası’nda finalde yarışan ilk Türk buz patencisi olan Tuğba Karademir’e göre “gelecek kadınlarındır”!

5- İrem Yaman @iremyamany

Cıvıl cıvıl İrem Yaman, savunma sanatı tekvandoda harikalar yaratan genç bir Türk kadın sporcu. İrem, tüm başarılarını gururla Twitter’da kullanıcılarla paylaşıyor. Bariyerleri tekvandoyla yıkıyor.

6 – Ayşe Begüm Onbaşı @aysebegumonbasi

 

 

Pırıl pırıl, cesur, genç bir kadın sporcu. Onun adı Ayşe Begüm Onbaşı. Twitter’ı da çok etkin kullanarak sesini duyuruyor, basmakalıp fikirleri yerle bir ediyor.

7- Neslihan Demir @nesli17

Neslihan Demir, Türkiye’nin en çok gurur veren kadın sporcularından biri olarak ön plana çıkıyor. Neslihan ile dikkat çeken bir başka konu ise, Twitter’da aktif olup paylaşımlarıyla yeni nesil kadın voleybolculara da örnek teşkil etmesi.

8- Tutya Yılmaz @tutyayilmaz

Tutya Yılmaz, gurur veren genç bir Türk jimnastikçisi. Ödüllere doyamayan Tutya, başarılarını Twitter’da paylaşarak diğer genç kadın sporculara da ilham veriyor.

 

Türkiye’de Twitter kullanıcıları, kadın sporcularla gurur duyuyor

Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin büyük yer edindiği Twitter’da tek konuşulan futbol veya erkeklerin domine ettiği spor dalları değil. 2018 yıl sonu Twitter verileri gösteriyor ki Türk kadın sporcuların Twitter’da aktif olması karşılıklı bir sevginin sonucu. Türkiye’deki Twitter kullanıcıları tarafından Türk kadın sporculara atılan takdir, destek ve iyi dilek dolu Tweet’lerin sayısı oldukça fazla. Örneğin geçen sene Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasında Paralimpik Avrupa Şampiyonası’nda Türkiye’ye büyük gurur yaşatan Sümeyye Boyacı da vardı.

 

 

Türkiye’de en etkili kadınalr bu isimler olurken dünya çapında sporda en etkili kadınlar Twitter’ın de en çok konuşulanları arasına girdi.

Twitter’da en fazla bahsedilen kadın sporcular

  1. Serena Williams
  2. Becky Lynch
  3. Naomi Osaka
  4. Ronda Rousey
  5. Charlotte Flair
  6. Sasha Banks
  7. Alexa Bliss
  8. Simone Biles
  9. Kim Yuna
  10. Lina Fanene

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Ordan Burdan

To Top