Connect with us

Kripto Paraların Yükselişi

Neler Oluyor

Kripto Paraların Yükselişi

21. yy’ın dijital bir çağ olacağını az çok tahmin ediyorduk, ama o zamanlar bizim dijitalden anladığımız metalik gri renkler ve milleniumdan ibaretti.

İşlerin gerçekten hayatımızı neredeyse dijital olarak yaşadığımız bir düzleme getireceğini öngörememiştik. Yer bildirimleri, doğum günü kutlamaları, anketler, throw back thursdayler, storyler, yaşadığımız her şey dijitalleşti ve sıra paraya geldi.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda para bile artık elle tutulur bir obje değil aynı aldığımız likelar ya da görülmeler gibi… Orda olduğunu biliyoruz ama dokunamıyoruz.

Şimdi konu buraya nasıl geldi diyenler için, esas konumuz; madeni paraların, banknotların, kredi kartlarının yerini almaya aday kripto paralar…

2017 itibari ile kripto paralar diğer varlık sınıflarına rakip olmaya başladılar, en bilineni Bitcoin olan kripto paralar listemizi gururla sunarız!

KRİPTO PARALAR: Bitcoin

2017 listeleri göz önüne alındığında gelecek vaad eden kripto paralar listesi tabii ki de Bitcoin ile başlıyor. 200 milyar dolara yaklaşan piyasa değeri ile şu anda piyasadaki en pahalı ve en popüler kripto para Bitcoin. Her ne kadar dalgalı bir grafik izlese de 10 bin dolar bariyerinin kırılmış olması, Bitcoin’in kripto paralar yükselişine devam edeceği yönünde bir izlenim veriyor.

KRİPTO PARALAR: Ethereum

Kripto paralar listemizin ikinci sırasında Ethereum var. Diğer kripto para birimlerine nazaran Bitcoin ile rekabet değil işbirliği halinde kendileri, piyasa değeri 46 milyar dolar olan Ethereum kripto paralar arasında Bitcoin’den sonra en çok adını duyduğumuz kripto para birimi. Şimdilerde 480 dolar civarından işlem gören kripto para birimi Ethereum’un 2018 yarısından sonra bin doları aşacağı tahmin ediliyor.

KRİPTO PARALAR:  Bitcoin Cash

Gelelim kripto paralar listemizin 3 numarasına, Bitcoin Cash! En popüler kripto para birimi olan Bitcoin’in yeni bir versiyonu olan Bitcoin Cash, 27 milyar dolarlık piyase değeri  ve daha fazla işlem, daha düşük ücretler ve daha hızlı onay avantajları ile kripto paralar arasında öne çıkıyor. Özellikle Bitcoin kripto para birimini kullanan kullanıcıların yüksek işlem ücretleri, yavaş onay ve işlem sürelerinden şikayet ettiği baz alınırsa 2018 yılında değerini arttıracağını söylemek mümkün.

KRİPTO PARALAR: Ripple

Kripto paralar arasında bankalar ile çalışan tek kripto para birimi olan Ripple, kripto paralar listemize dördüncü sıradan giriş yapıyor. Çoğunlukla bankalar arası ticaret ve transfer için tercih edilen Ripple, global ödemelerin çok düşük ücretlerle ve neredeyse anında gerçekleşmesini sağlıyor. En popüler kripto para birimi Bitcoin ile kıyaslamamız gerekirse Bitcoin saniyede 7 işlem gereçekleştirebilirken, Ripple 1500 işlem gereçekleştirebilme kapasitesinde. 2018’in yıldız kripto para birimi olmaya aday Ripple’ı burada bırakıp gelecek vaat eden bir diğer kripto para birimimize geçiş yapıyoruz.

KRİPTO PARALAR: Litecoin

Vee geldik gelecek vaat eden kritpto paralar listemizin sonuncusuna, Litecoin. 5.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile şu sıralar 100 dolar civarından işlem görüyor. Kripto paralar aleminin altını Bitcoin ise gümüşü Litecoin’dir diye atasözü bile yapmışlar artık daha ne olsun 🙂 Daha fazla para üretmek üzerine kurulu olan kripto para birimi Litecoin 84 milyon adet sınıra sahip, Bitcoin de ise bu sınır 21 milyon adet ve işte bu yüzden değeri daha düşük olsa da Bitcoin dolaşımda 16.7 milyona adet bulunurken, Litecoin’de 54 milyon adet bulunuyor, o da şimdilik!

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top