Connect with us

Mino’nun Şarkısı’nı dinlemeye hazır mısınız?

Neler Oluyor

Mino’nun Şarkısı’nı dinlemeye hazır mısınız?

Mino’nun Şarkısı ve 4 Kuralı Yayınlandı

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü. Çocuğun insan hakları alanında yaşanan ihlallere karşı koruyucu – önleyici çalışmalar çok önemli. Mino’nun Şarkısı çocukların bedensel söz hakları özelinde koruyucu – önleyici çalışmaların gelişmesine ve konunun kapsayıcı ve çözüm odaklı gündemleşmesine katkıda bulunmak için yola çıktı.

Mino’nun Şarkısı çocuklar için daha iyi bir dünyayı mümkün kılma sorumluluğuyla bir araya gelen, çocuğun insan hakları, cinsellik eğitimi ve iletişim alanlarında çalışan kişilerden oluşan Mimoza* Çocuk Çalışmaları Ekibi tarafından hazırlandı.

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi, Ekim 2020’den bu yana “çocukların bedensel söz hakları” odağında içerik çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda; 5-8 yaş grubundaki çocuklara, bakımverenlere, eğitimciler ve psikolojik danışmanlara yönelik olarak “Mino’nun Şarkısı” ve şarkı çerçevesinde 4 Kural metni hazırlandı.

Hak temelli bir yaklaşımı benimseyen ve sınır ihlali, istismar ve şiddet biçimlerine karşı koruyucu – önleyici bir çalışma olan “Mino’nun Şarkısı” bağımsız uzmanlar tarafından ve telifsiz (copy-left) şekilde üretildi. Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin oluşumuna destek veren ve ev sahipliği yapan kurumlar olmakla beraber herhangi bir tüzel kişiliği olmayan, bağımsız uzmanlardan oluşmaktadır.

Mino’nun 4 Kuralı Nedir?

Mino’nun 4 Kuralı, çocukların iyi ve güvenli bir yaşam sürmelerini desteklemek için hazırlanan bir içerik. Bu içerik 5-8 yaş grubundaki çocuklara güçlendirici mesajlar veriyor, yetişkinlere kolaylaştırıcı önerilerde bulunuyor.

Çocukların bedensel söz haklarını öğrenmelerini, bedensel ve kişisel sınırlarını tanımlayıp ifade edebilmelerini, ihtiyaç duyduklarında destek isteyebilmelerini kolaylaştırmak mümkün. Çocuklarla bu konuları nasıl konuşalım? Kendimizi ve çocukları bu konularla ilgili nasıl güçlendirelim? İşte 4 Kural tüm bunlardan bahsediyor.

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin çocukların fark edip benimsemesini, yetişkinlerin ise desteklemesini ve çocuklara anlatmasını arzu ettiği 4 temel kural şöyle:

  1. Bedenimin her yeri özel

  2. Duygularım ve sözlerim önemli

  3. İstemezsem hayır derim

  4. Saklamam, anlatırım

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Neler Oluyor

To Top