Connect with us

Modanın Evrimi: Bugün Neler Giyiyoruz, Eskiden Neler Giyiliyordu?

Öne Çıkanlar

Modanın Evrimi: Bugün Neler Giyiyoruz, Eskiden Neler Giyiliyordu?

Modanın evrimi son zamanlarda en çok dikkat çeken konulardan biri!

Giyinmek her ne kadar barınmak ve beslenmek gibi bir ihtiyaç olsa da bu ihtiyaç yıllar boyunca estetik kaygılar ile beraber modaya dönüşmüş.

Üstelik moda öyle çok da yeni bir şey değil. Çok eskilere dayanan bir geçmişi de var. Biz de sizler için modanın yıllar içindeki evrimini inceledik.

20’ler Modası

1920’ler yakın zamanda da hatırlayabileceğimiz erkeksi bir giyim tarzı hakimdi. Kadınlar erkek kıyafetlerine ve erkeksi saç modellerine yöneliyorlardı. Hatta o dönemlerde en büyük moda hareketi ise kadınların artık pantolon giymeye başlaması olmuştu.

30’lar Modası

1030’lar modasında ise düz kesimlerden daha çok çapraz kesimler revaçtaydı. Kadınlar gündüzleri tayyör giyerlerken geceleri ise vücutlarını saran uzun elbiseler tercih ediyorlardı. Özellikle kürklü yakalar ile vatkalar bu dönemin modası.

40’lar Modası

1940’larda kadınlar daha gösterişli, daha çiçekli ve daha tüylü şapkalarla dışarıya çıkmaya başladılar. Özellikle kemerler de bir hayli popüler olmuştu.

50’ler Modası

1950’lerde kadınlar ince bellerini ve kıvrımlarını ortaya koyan elbiseleri tercih etmeye başladılar. Özellikle makyajda da porselen tenler ve koyu renkli dudaklar ön plana çıkıyordu. Böylece dişilik çok daha fazla vurgulanıyordu. Bu dönemin stil ikonları da Audrey Hepburn ve Brigitte Bardot olmuştu.

60’lar Modası

1960’larda adeta 50’li yıllardan eser kalmadı. Narin şıklık yerini kuralsız giyim tarzına bıraktı. Artık özgürlük ve rahatlık ön plandaydı. Bu yüzden mini etekler de bir hayli popüler oldu. Dönemin stil ikonu ise ünlü manken Twiggy’di.

70’ler Modası

1970’ler modasında artık bireysellik vardı ve tek bir kalıbın dışında farklı tarzlar ön plana çıkıyordu. Yani insanlar pek çok farklı modayı karıştırıp ne istedilerse onları giydiler. Çiçekli desenler, örgü kıyafetler, puantiyeler, kocaman kolyeler, kalın bileklikler ve tahta topuklu sabolar bu dönemin dikkat çeken detaylarıydı. Ama tabii hippi şıklığını da unutmamak lazım.

April 1973: Models Endy Cartnell (left), in a spotted sundress and hat, and Selina, in a striped sundress and bolero with 1950’s jewellery, in the King’s Road, Chelsea, London. They are modelling clothes from Mr Freedom boutique, at its opening on the King’s Road. (Photo by John Minihan/Evening Standard/Getty Images)

80’ler Modası

1980’li yılların modası tam olarak gösteriş kelimesiyle açıklanabilir. Renkler çok çarpıcı, aksesuarlar çok büyük, kıyafetler çok far, vatkalar çok geniş ve saçlar çok kabarıktı. Bu dönemde insanlar top modelleri de çok daha iyi bir şekilde tanımaya başladılar. Moda dergilerinde boy boy fotoğrafları oluyordu. Onların yüzünden diyetler de meydana çıktı ve güzellik ürünleri bir hayli satılmaya başlandı.

90’lar Modası

1990’lı yıllara gelindiğinde moda çok büyük bir güç halini almaya başlamıştı. 80’li yıllardan sonra 90’larda moda daha çok sadeliğe yöneldi. Özellikle bu dönemde beyaz tişörtler ile denizci gömlekleri bir hayli popülerdi.

2000’ler Modası

2000’li yıllara geldiğimizde moda artık çok daha globaldi. İnternetin yaşamın her yanına ulaşmasıyla hayat da bir hayli hızlandı. Bu yüzden herkes benzer şekillerde giyinmeye başlamış ve benzer tarzları benimsemişti. İkonlar bile ortaktı. 2000’li yılların başından beri moda artık önü alınamaz bir şekilde büyümeye devam ediyor. Her yeni dönemde yeni tasarımcılar ve yeni trendler çıkartarak gelişiyor. Bu durum bir yandan korkutucu olsa da bir yandan da insanları fazlasıyla etkiliyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top