Connect with us

Türk Tiyatrosunun En Asil Geleneklerinden Kavuğun Hikayesi

Öne Çıkanlar

Türk Tiyatrosunun En Asil Geleneklerinden Kavuğun Hikayesi

Yıllardan beri Türk tiyatrosunun güldürü geleneğinin nişanesi olarak gösterilen Dümbüllü’nün kavuğu olarak bilinen ama aslında Kel Hasan Efendi’nin olan kavuğun çok saygın bir yolculuğu var. Son yıllarda da en son Ferhan Şensoy’da olan kavuğun kime gideceği büyük bir merak konusuydu ve kavuk nihayet sahibini bulmuştu. Ses Tiyatrosu’nda yapılan bir devir teslim töreniyle Ferhan Şensoy kavuğu Rasim Öztekin’e devretmişti. 

Şimdi kovuğun hangi ünlü sanatçılara gittiğini ve nasıl bir yolculuk yaptığını inceleyelim.

Kel Hasan Efendi

1874 tarihinde doğmuş olan Kel Hasan Efendi bir tuluat oyuncusu ve tiyatro yöneticisiydi. Kendisi tuluat tiyatrosundaki en tanınmış oyunculardandı. Halkın beğenisini ise İbiş tiplemesiyle kazanmıştı. İsmail Dümbüllü ise Kel Hasan Efendi’nin öğrencilerindendi ve Kel Hasan Efendi kavuğunu İsmail Dümbüllü’ye devretmişti.

İsmail Hakkı Dümbüllü

1879’da doğmuş olan İsmail Hakkı Dümbüllü, geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi olarak gösteriliyor. Kendisi ortaoyunu ve tuluat ustasıydı. Hatta İsmail Hakkı Dümbüllü, tarzıyla Nasreddin Hoca ile özdeşleştiriliyordu. İsmail Hakkı Dümbüllü kavuğu bir zamanlarda geleneksel tiyatroyla da ilgilenen ancak bizim ağırlıklı olarak Hababam Sınıfı ile tanıdığımız Münir Özkul’a devretmişti.

Münir Özkul

1925 yılında doğan ve bizim Kel Mahmut karakteri ile tanıdığımız Münir Özkul güldürü tiyatrosunda saygın bir yere sahipti. Tiyatrodan sonra sinemaya da geçiş yapan Münir Özkul, kavuğu yine kendi öğrencilerinden olan Ferhan Şensoy’a devretmişti.

Ferhan Şensoy

1951 doğumlu olan Ferhan Şensoy, ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan bir tiyatro sanatçısı. Aslında aynı zamanda sinema oyuncusu, televizyon oyuncusu, romancı ve senaryo yazarı. Tüm Türkiye Ferhan Şensoy’u Ferhangi Şeyler oyunuyla tanıyor da denilebilir. Kavuğu Münir Özkul’dan alan Ferhan Şensoy da yakın zamanda Rasim Öztekin’e devretmişti.

Rasim Öztekin

1959 doğumlu Rasim Öztekin, Ferhan Şensoy’un kurmuş olduğu ortaoyuncular tiyatro topluluğunda çalıştı. Tiyatrodan sonra sinema ve televizyon projelerinde de yer alan Rasim Öztekin’in Ferhan Şensoy’dan aldığı kavuğu kime devredeceği merak konusu. Aynı zamanda Rasim Öztekin, kavuğu teslim alırken çok fazla kendisinde tutmayacağını ve en yakın zamanda bir başka isme devredeceğini belirtmişti.

Aslında kavuğun devredilmesiyle ilgili bazı şartlar da vardı. Bu şartlar yüzünden Ferhan Şensoy ısrarla bir dizi oyuncusuna kavuğu devredemeyeceğini söylemişti. Bu önemli şartları Ferhan Şensoy’a Münir Özkul kavuk devir teslim töreninde aktarmıştı. Kavuğun yeni sahibi mutlaka yazar olmalıydı, bir tiyatro kurmuş olmalıydı ve gerektiğinde lafı gediğine koyabilen bir tiyatrocu olmalıydı. Şimdi, kavuğun yeni sahibinin kim olacağı merakla bekleniyor.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Öne Çıkanlar

To Top