Connect with us

Zamanımızı en çok çalan 8 mobil oyun!

Yaşam

Zamanımızı en çok çalan 8 mobil oyun!

Telefon hayatımıza girdiğinden beri sadece çağrı ve mesajlaşma seçenekleriyle değil, oyunlarıyla da oldukça vaktimizi almakta.

Nokia 3310’un yılan oyunundan Candy Crush’a kadar mobil oyun tarihine damga vurup hayatımızda önemli yer tutan oyunlara birlikte göz atalım…

Yılan (Snake)

Telefonun şarjının haftalarca tükenmediği dönemleri yirmili yaşları aşmış birçok kişi hala hatırlıyordur. O zamanlar telefonun şarjını en çok tüketen uygulama ne Facebook’tu, ne Snapchat ne de WhatsApp… Herkesin telefonda tek bir hobisi vardı, o da Nokia 3310 ile birlikte efsaneleşen yılan (snake) oyunuydu.

Yılanın başını, kuyruğuna ya da gövdesinin herhangi bir kısmına değdirmeden yemleri teker teker toplayıp yılanı olabildiğince büyük hale getirme amacıyla oynanan oyun, gelişen teknoloji ve büyük prodüksiyonlar feda edilerek üretilen son dönemin birçok oyununa taş çıkartır cinstendi. Yılan, Nokia 3310 ile birlikte o kadar efsane hale gelmişti ki, Nokia bugünlerde 3310’u yenilenmiş haliyle yeniden çıkardı ve efsane yılan oyunu bir kez daha hayatımıza girmiş oldu.

Bounce Tales

Takoz diye tabir ettiğimiz ağır telefonlardan akıllı telefona geçiş sürecinde “kameralı telefon” olarak adlandırdığımız birçok cihazda yer alan Bounce Tales oyununa top şeklindeki karakterimizle Mariovari bir maceradan geçip yolları aşarak görevleri tamamlamaya çalışıyorduk.

Kelimelik

Akıllı telefonların, özellikle de iPhone’ların hayatımıza girmesiyle birlikte uygulama mağazalarından en çok indirilen oyunlardan biri olan Kelimelik ile hem sözcük haznemizi geliştirdik hem de zaman zaman arkadaşlarımızla zaman zaman da tanımadığımız kişilerle “kelime savaşı”na tutuştuk. Dakikalarca bazen de saatlerce yeni bir kelime türetip rakibi alt etmek için Google’dan mı yardım almadık, arkadaşlarımızı mı aramadık…

Clash of Clans

Klanlar Çatışması olarak çevirisini yapabileceğimiz oyun, Supercell tarafından üretildi ve iOS ile Android cihazların kısa süre içerisinde en çok indirilen oyunlarından birisi oldu. Strateji türündeki Clash of Clans oyunu, çok oyunculu, gerçek zamanlı ve çevrimiçi formatta bir uygulama. Oyuncular hem kendi alanlarını korumak için savunma mekanizmaları geliştirir hem de yeni topraklar fethetmek amacıyla saldırı taktikleri belirlerler.

Online Head Ball

Aslında uzun süredir bilgisayarlarda oynanan Head Ball oyunu mobil cihazlar sayesinde daha popüler hale geldi. Oldukça basit bir yazılıma sahip olan oyunda iki “koca kafa” topu kafa vuruşlarıyla rakip kaleye sokmak için mücadele veriyor.

Candy Crush

Akıllı telefon kullanıcılarının yaşlısıyla genciyle benimsediği ve uzun süre elinden bırakmadığı oyunlardan biri de Candy Crush Saga. Bulmaca türündeki oyun kısa sürede on milyonlarca kullanıcıyı kendine bağlamayı başarmıştı.

Metrobüslerde, metrolarda şöyle bir etrafınıza bakın göreceksiniz.

Angry Birds

Yakın zamanda sinemaya da uyarlanan Angry Birds, hayatımıza o kadar derinden girdi ki mobil oyun hakkında “casusluk amaçlı yazılım” olduğuna dair iddialar bile ortaya atıldı. Kızgın kuşları bir mekanizma sayesinde hedeflere doğru fırlatarak yapıları devirmenin amaçlandığı oyun Finlandiya merkezli Rovio Mobile tarafından geliştirilmişti.

2048

Modern bir sudoku olarak da tanımlayabileceğimiz 2048, akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve tek oyunculu bir oyundur. Sayılar ile arası iyi olan oyun severlerin kısa sürede kalbinde taht kurmayı başarmış olan 2048 son zamanlarda biraz popülaritesini yitirmeye başladı.

Continue Reading

Bi Tutam Fikir, söyleyecek sözleri olup bunları paylaşmak için bir araya gelen bir ekibin ürünü. Bir Tutam Fikir olarak sadece sevdiğimiz şeyleri paylaşıyoruz. Umarız tüm fikirlerimiz ve yazılarımız sizin için okuması keyifli anlara dönüşür.

More in Yaşam

To Top